הקרב על עתיד המזרח התיכון |

איראן לא נאמנה לאסד, אלא למאבק עם ארה"ב על השליטה באזור

בכיר לשעבר חשף לראשונה את תפישתה האסטרטגית של טהראן המושפעת מהחשש כי ההתעוררות האסלאמית תהפוך לתנועה אמריקאית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

איראן וארה״ב מנהלות מאבק על עתידו של המזרח התיכון - כך מצהיר לראשונה מוחסן רזאאי, מי שהיה מפקד משמרות המהפכה, מועמד לנשיאות בבחירות האחרונות ומי שצפוי להתמודד גם בבחירות הבאות שיתקיימו ביוני 2013. דבריו, שצוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית ״מהר״ כוללים גם הסבר אסטרטגי מפורט. "סוריה, עיראק, איראן ואפגניסטאן מהוות חגורת זהב במזרח התיכון וארה״ב שואפת להיות בעלת ההחלטה במדינות החגורה הזאת בכל האמצעים. אם סוריה תישאר עצמאית ולא תיפול לידי האמריקנים והכובשים המערביים, אזי ההתעוררות האסלאמית באזור תפנה לאסלאם. אבל אם המדינות הללו יפלו בידי האמריקנים, תהפוך ההתעוררות האסלאמית לתנועה אמריקאית״.

במונח "ההתעוררות האסלאמית" מתכוון רזאאי ל״אביב הערבי״ - ביטוי שאותו איראן הרשמית דוחה שכן הוא מציג את המהפכות הערביות כהתעוררות דמוקרטית ולא כהתעוררות אסלאמית, כאשר התעוררות זאת, בשל ״אופיה הערבי״ שומטת את זכות הראשונים על מהפכה אסלאמית מידיה של איראן.

דבריו של רזאאי הם ביטוי פומבי ראשון לתפישה האסטרטגית של איראן לא רק ביחס לחשיבותו של המאבק בסוריה אלא בעיקר לתפישת עצמה כמעצמה אזורית שמתמודדת מול מעצמת על כמו ארה״ב על ההגמוניה במזרח התיכון. אם עד כה דבקה איראן בעמדה פומבית לפיה היא אינה מעורבת ישירות במערכה בסוריה והיא לכל היותר תומכת במשטר בשאר אל- אסד, באים דבריו של רזאאי כדי להבהיר שעמדתה של איראן בשאלת סוריה איננה נשענת על מחויבות אישית לאסד. חשיבותה של סוריה בעיני איראן גדולה בהרבה מכך וכמו רוסיה, היא תופשת את השליטה וההשפעה בסוריה כחלק ממאבק עולמי.

מעניין להיווכח שדווקא טורקיה איננה מופיעה עוד באותה ״חגורת זהב״ שאמורה לשמש המערך האסטרטגי החדש. איראן העריכה כי אחרי המשבר עם ישראל ועל רקע שיתוף הפעולה הכלכלי יוצא הדופן בין שתי המדינות, תוכל איראן לתמרן את טורקיה אל מעגל ההשפעה שלה ובכך ליצור לעצמה רצועת הגנה מרשימה שתוכל להתמודד מול ההשפעה האמריקאית בפרט והמערבית בכלל. זו חגורה שאמורה גם להגן על איראן מפני תקיפה ולצמצם את הנזק העצום שגורמות לה הסנקציות.

תפישה גורפת זאת, ניכר מדבריו של רזאאי, עדיין משמשת תשתית להתנהלותה של איראן באזור. ״היעדרותה״ של טורקיה מן הרשימה, בגלל מדיניותה הנחרצת כלפי אסד - מדיניות שכבר גרמה להתכתשות מילולית פומבית בין הרמטכ״ל האיראני לבין שר החוץ הטורקי, היא פגיעה של ממש בתכניותיה של איראן ומכאן חשיבות היתר שמוקנית באיראן לשליטה בסוריה.

מרשימת ״מדינות הברית״ שמפרט רזאאי מסתבר כי איראן איננה רואה במצרים, תוניסיה או תימן, שבהן החליפו המהפכות את השלטון, כמדינות שאפשר כבר עכשיו להכריז עליהן כמועמדות להצטרף ל״חגורת הזהב״. בהקשר זה ראוי להבחין שאיראן אינה רואה במשטר האחים המוסלמים במצרים טרף קל או מובן מאליו, ועל כן מוטב שלא למהר ולייחס לביקורו הצפוי של מורסי בטהראן חשיבות יתרה. הביקור של נשיא מצרים אושר רק אחרי לבטים ארוכים, הוא איננו מגיע לביקור רשמי אלא לכנס של המדינות הבלתי מזדהות והוא איננו מגיע במיוחד לאיראן אלא כהמשך לביקור בסין.

בתפישה האסטרטגית של איראן טמון גם הפתרון למשבר בסוריה ולהידרדרות בלבנון. אם תוכל איראן לקבל התחייבויות של ממש מן האופוזיציה הסורית להבטחת האינטרסים שלה גם אחרי הסתלקותו של אסד, ספק אם איראן תמשיך לגלות חמלה כלפי בעל בריתה. ביטחונות כאלה עשויים להיות גם הפתרון לאופוזיציה שאינה מצליחה להכריע את המערכה. בעבר התקיימו כבר מפגשים בין איראן לנציגי האופוזיציה, ובעת האחרונה מנסה איראן לקשור קשרים עם פלגים בתוכה, בהם אלו הכורדיים. אל מול אזלת היד המערבית והערבית והמלל החלול באו״ם, עלולה איראן להפוך למדינה שתנווט את פתרון המשבר בסוריה, ולחבר את קצותיה של חגורת הזהב שהולכת ונפרמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ