גם באיראן |

ביקורת מקומית נגד הנשיא ו"חרחורי המלחמה"

אייתוללה מוכר מתבטא באופן מפורש נגד השיח הלוחמני על ישראל, ושרים לשעבר דורשים מהמנהיג הרוחני ליטול סמכויות מאחמדינג'אד. בטהראן לא שקט

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

האייתוללה יוסף סאנעי, מחשובי חכמי ההלכה באיראן וממתנגדיו הבולטים של המשטר האיראני, דורש מן המשטר שלא לנהוג כמחרחר מלחמה או ליצור פרובוקציות שיעודדו התקפה ישראלית על איראן. "עלינו לעשות הכל כדי למנוע התקפה ציונית על איראן, משום שאם זה יקרה, איראן תינזק באופן קשה, גם אם המשטר הציוני יינזק עוד יותר", אמר סנעאי במסגרת דרשת עיד אל-פיטר בעיר קום.

"במלחמה אין מחלקים חלבה ולחם", אמר סאנעי. "אסור לנו לפעול כמחרחרי מלחמה בארצנו ולעודד מלחמה. המדינה שרויה עכשיו במצב מיוחד והדבר החשוב ביותר הוא לסתום את פיו של המשטר הציוני באמצעות מחשבותינו, עטינו ומאמץ למעשים נכונים". זו הפעם הראשונה שבה נאמרים דברים מפורשים כל כך נגד הדיאלוג הלוחמני שמנהל המשטר באיראן נגד ישראל.

סאנעי בן ה-75 נחשב "מקור חיקוי"– סמכות עליונה למיליוני שיעים, והוא מעמודי התווך הדתיים של המהפכה הירוקה שקוראת לרפורמה. מדי פעם הוא משתמש בבמה הציבורית שיש לו כדי לבקר בחריפות את המשטר ולהשמיע את תמיכתו בזכויות אזרח, העצמת נשים והתנגדות תקיפה לפיגועי התאבדות. בדרשתו לא חסך סאנעי ביקורת חריפה גם מישראל והזהיר אותה כי "אם תתקוף את איראן, היא תשחק בחומר נפץ והתגובה תהיה כזאת שישראל לא תוכל להשתקם ממנה".

לביקורת נוקבת זאת מצטרף גם מכתבם של שרים לשעבר בממשלתו של אחמדינג'אד אשר דורשים מהמנהיג העליון, עלי חמינאי, להקים מועצה מנהלת, שתיטול את סמכויות הרשות המבצעת שבראשה עומד אחמדינג'אד ותנהל את המדינה בשנה הקרובה. העיתון "איראן" מביא ציטוטים מתוך המכתב שחובר על ידי שר הפנים לשעבר מוסטפא פור-מוחמדי ושר החוץ לשעבר מנוצ'הר מותקי (שפוטר על יד אחמדינג'אד): "לאור המצב הרגיש שבו שרויה המדינה, מומלץ להקים מועצה שתורכב מראשי שלושת זרועות המשטר והוגי דעות כדי שתנהל את ענייני המדינה". מכתב ברוח דומה נכתב לפני חודש על ידי קבוצה של חברי פרלמנט אשר דרשו להקים מועצה מיוחדת לניהול ענייני הכלכלה של איראן.

מכתב זה, שפורסם דווקא בעיתון שמקורב לאחמדינג'אד, משקף את השיח הפוליטי של מתנגדיו. בשנה שחלפה הם איימו בהדחתו על ידי הפרלמנט ואף נקטו צעדים מעשיים, כמו תשאול בפני הפרלמנט. אולם התנגדותו של חמינאי להדחה היא שמחזיקה בינתיים את אחמדינג'אד על כסאו. בה בעת נשמעת בחוגי המשטר ביקורת גם נגד מדיניותה של איראן כלפי סוריה והמשך תמיכתה באסד. ביקורת זו, שאיננה גלויה, זכתה לתגובתו הזועמת של חמינאי אשר כינה את המבקרים "אנשים חסרי כישורים, שאינם יודעים על מה הם מדברים". על פי האתר "מלי מזהבי" של הקואליציה הלאומית דתית, חמינאי הבהיר כי "סוריה היא קו ההגנה הראשון שלנו. אנחנו לוחמים שם בעבור עצמנו. אויבנו ירדפו אחרינו לאחר שיסיימו עם סוריה וכדי להאט ולהתנגד לתכנית הזאת אנחנו נלחמים בסוריה". דברים אלה מצטרפים לדבריו של מוחסן רזאאי, מי שהיה מפקד משמרות המהפכה ומועמד לנשיאות, שאמר בשבוע שעבר כי איראן נלחמת בסוריה נגד ארה"ב על עיצוב המזרח התיכון.

יוסף סאנעיצילום: חאמד סאבר

ביקורת זאת היא רק מעט מזעיר מן המחלוקות העמוקות שמאפיינות את מערכת היחסים בין הנשיא, הפרלמנט וגופי הנהגה אחרים. רק בשל מגבלות צנזורה ופיקוח על פרסום תכנים, הן אינן מגיעות לידיעת הציבור. לפני שנה חמינאי הבהיר כי נשיאות אינה סוג המשטר היחיד שאיראן יכולה להתנהל תחתיו, אולם ספק אם במצב שבו הוא תובע "אחדות שורות" אל מול האיום החיצוני, הוא יורה על שינויים במבנה המשטר. ביקורת זאת גם לא תשנה את מדיניות פיתוח הגרעין, שסביבה קיים קונסנזוס לאומי שרואה בגרעין לצורכי שלום אינטרס וזכות שאין לשום מדינה זכות לערער עליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ