אסד: לטורקיה אחריות ישירה לשפיכות הדמים בסוריה

בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי יצא נשיא סוריה נגד הנמלטים מארצו ונגד ההצעות להקים אזורי חיץ ואמר כי הצבא טרם השתמש במלוא כוחו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

נשיא סוריה, בשאר אסד, אומר כי לממשל בטורקיה יש "אחריות ישירה לדם שנשפך בסוריה". בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי בסוריה, אל-דוניה, ששודר הערב (רביעי) תיאר אסד את המצב בארצו כמערכה אזורית ועולמית שתדרוש עוד זמן כדי לנצח בה, "אך אנו מתקדמים קדימה", אמר. הנשיא הסורי ציין עוד כי צבאו טרם השתמש במלוא כוחו "כדי להימנע מאבידות אזרחיות".

אסד אמר כי יש מדינות שכנות שמסייעות לסוריה ואחרות שזוממות נגדה. לדבריו, העיר חומס קרובה לגבול לבנון וזה מקל על הברחת הנשק לתחומה. הוא שלל את ההצעות ליצירת אזורי חיץ בגבולות סוריה ואמר כי הן אינן מציאותיות, גם לא למדינות אויב. אסד הוסיף עוד כי "מה שקורה בסוריה הוא פעולת טרור, לא מהפכה". בהמשך אמר כי אזרח סורי שמשתף פעולה עם האויב דינו מוות, על פי החוק.

בהתייחסו למאות אלפי הפליטים הסורים ולעריקות הרבות מקרב אנשי משטרו אמר אסד כי "גם אם העתיד נראה שחור, האם זו סיבה לנטוש את ארצך?". לדבריו, פטריוטים לא יברחו אל מחוץ למדינה, ואלה שעשו זאת בסופו של דבר מטהרים את המולדת מעצמם. "כל מי שנמלט גמור. העם הסורי לא יישלט מבחוץ", אמר. אסד הוסיף כי העריקים הם מי שנותרו בתוך סוריה ולא נמלטו אך הגדיר את העריקים כמושחתים, פחדנים או מחפשי רווח.

נשיא סוריה בשאר אסדצילום: אי–פי

לדבריו, ממשלתו ידעה מראש על כוונתם של חלק מהבכירים לערוק ואפשרה להם לעשות זאת ללא פגע. "לפעמים היה לנו מידע ודנו בזה. חלק היו מציעים לעצור בעדם. אבל אמרנו 'לא, לעצור אותם אינו הדבר הנכון לעשות, לתת להם לעזוב הוא הדבר הנכון לעשות. הבה נסייע לעזיבתם'", אמר הנשיא בראיון לרשת הנמצאת בבעלות מקורבו ראמי מכלוף, אחד האנשים העשירים במדינה.

מי שמנסה בכל כוחה לקדם את רעיון אזור החיץ היא טורקיה, שחוששת מאוד משטף פליטים דומה לזה שהגיע אליה ב-1991 כשחצי מיליון כורדים נמלטו מעיראק. שר החוץ, אחמט דבוטאולו, שב וקרא היום לאו"ם לטפל בפליטים הסורים בארצם ולמנוע את כניסתם לטורקיה, בה כבר שוהים לפחות 80 אלף פליטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ