טורקיה מגבירה את המאמצים לקדם התערבות צבאית בינלאומית בסוריה

אנקרה מנסה לגייס תמיכה בינ"ל כדי להכריז על אזור אסור בטיסה בצפון סוריה, כדי להגן על פליטים. אסד, אתמול: לטורקיה אחריות ישירה בשפיכות הדמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טורקיה הגבירה בימים האחרונים את מאמציה לגייס את תמיכת הקהילה הבינלאומית בהכרזת אזור אסור לטיסה בצפון סוריה. הצעד הטורקי נועד להגן על פליטים שברחו מהקרבות במרכז סוריה, שאנקרה לטענתה מתקשה לספק להם מקלט, מפני תקיפות אוויריות של משטר אסד. בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי בסוריה, אל-דוניה, ששודר אתמול (רביעי) האשים אסד את הממשל הטורקי ב"אחריות ישירה לדם שנשפך בסוריה".

אסד אמר כי יש מדינות שכנות שמסייעות לסוריה ואחרות שזוממות נגדה. לדבריו, העיר חומס קרובה לגבול לבנון, מה שמקל על הברחת הנשק לתחומה. הוא שלל את ההצעות ליצירת אזורי חיץ בגבולות סוריה ואמר כי הן אינן מציאותיות, גם לא למדינות אויב. אסד הוסיף עוד כי "מה שקורה בסוריה הוא פעולת טרור, לא מהפכה". בהמשך אמר כי אזרח סורי שמשתף פעולה עם האויב דינו מוות, על פי החוק.

אם המהלך שמקדמת אנקרה יאושר, קיים בו פוטנציאל למשמעות רחבה יותר: נראה שהטורקים מקווים שזה יהיה הזיז שעליו אפשר יהיה לבנות בהמשך את תחילתה של מעורבות צבאית זרה, במאמץ להפלת משטרו של הנשיא בשאר אל-אסד.

על-פי דיווחים שונים, נע מספר הפליטים הסורים שמצאו מקלט בטורקיה בין 70 ל-80 אלף. אנקרה הודיעה שתוכל לקלוט עוד כשלושים אלף, אך רק לאחר שתשלים את בנייתם של מחנות זמניים שבהם ישוכנו. בינתיים, טורקיה מעכבת את כניסתם של הפליטים הנוספים לשטחה, כשכמה אלפי פליטים חדשים מדפקים על מעברי הגבול מדי יום. הטורקים מבקשים לגייס עכשיו תרומות בחו"ל כדי לסייע במימון שהותם של הפליטים.

בירדן שוהים כמאה אלף פליטים סורים "רשמיים" וייתכן שעוד מספר דומה של פליטים במעמד לא מוכר. עוד כמיליון סורים נמלטו מאזורי הקרבות במרכז המדינה למחוזות בפריפריה. האו"ם מונה כ-220 אלף פליטים סורים שעזבו את גבולות המדינה. זו כנראה הערכת חסר, אך גם היא מגיעה לכדי קרוב לאחוז מכלל התושבים בסוריה.

כיוון שצבא סוריה, ובמיוחד חיל האוויר, תוקפים ריכוזי פליטים בתואנה של מלחמה בקבוצות האופוזיציה החמושות, טוענת טורקיה כי נדרשים צעדים יזומים להגנתם. ההצעה של אנקרה עוסקת בהכרזת אזור אסור לטיסה ברצועה בצפון סוריה הקרובה לגבול הטורקי. בפועל, זהו שימוש בנימוק הומניטרי על מנת לקדם פעולה צבאית. ליוזמה הטורקית ישנם תקדימים: האו"ם אכף אזור אסור בטיסה בצפון עיראק אחרי מלחמת המפרץ הראשונה, כחלק מהמאבק במשטרו של סדאם חוסיין. גם המעורבות הצבאית הזרה בלוב, שהביאה להפלת משטרו של הנשיא מועמר קדאפי, התמקדה בפעילות אווירית.

פליטים סורים בירדן, אתמול. לפי האו"ם, כ-220 אלף פליטים עזבו את המדינה

כדי לאכוף את ההכרזה נדרשת פריסתן של סוללות נ"מ, שיירטו מטוסים ומסוקים החודרים לשמי האזור האסור. אם תזכה היוזמה בתמיכה מספקת, יוביל הדבר לעימותים צבאיים ראשונים בין מדינה שכנה לבין צבא סוריה - ובפועל לתחילתה של מעורבות צבאית מבחוץ בנעשה בסוריה. המתיחות בין אנקרה לדמשק החריפה במידה ניכרת בחודשיים האחרונים, אחרי תקרית שבה הפילו סוללות נ"מ סוריות מטוס קרב טורקי. צרפת הביעה בימים האחרונים תמיכה עקרונית ברעיון שהציגה טורקיה. רוסיה מתנגדת לו בחריפות.

בתוך כך התפרסמו בימים האחרונים בעיתונות האמריקאית ידיעות על מחנות אימונים שהקים הסי-איי-אי בשטח טורקיה, שבהם מתאמנים אנשי ארגוני האופוזיציה הסורית בהפעלת טילי נ"ט, טילי נ"מ ומערכות קשר.

הלחימה בשטח בסוריה נמשכת. אתמול הודיעה האופוזיציה כי הצליחה להשמיד עשרה מסוקים של חיל האוויר הסורי, בעודם על הקרקע בשדה תעופה בצפון המדינה. בד בבד, נמשכים הקרבות בבירה דמשק. חילופי אש כבדים היו בכמה מהשכונות במרכז העיר, בהן שכונת תישרין, שם דווח כי הצבא הפגיז ממסוקים ותותחים בניינים.

אסד: המצב בסוריה טוב

נשיא סוריה בשאר אל אסד אומר כי המצב בסוריה טוב, וכי הטיפול בגורמים המנסים לפגוע במשטרו דורש זמן. בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי בסוריה, אל-דוניה, ששודר אמש, תיאר אסד את המצב בארצו כמערכה אזורית ועולמית שצריך עוד זמן כדי לנצח בה, "אך אנו מתקדמים קדימה", לדבריו.

אסד אמר כי העם בטורקיה עמד לצד סוריה בעת המשבר וכי אין בכוונתו לחזור לאחור מבחינת היחסים עם טורקיה, בגלל "בערותם של כמה מהבכירים הטורקים". נשיא סוריה הדגיש עוד כי "אני מאמין שהדיבורים על אזור חיץ אינם פרקטיים, אפילו עבור המדינות עוינות לסוריה".

אסד התייחס גם לשמועות סביב מקום הימצאו מאז הפיגוע במטה לביטחון לאומי בדמשק בחודש שעבר. "אני נמצא בארמון הנשיאותי", אמר. בהתייחסו לעריקות ממשטרו אמר אסד כי זוהי פעולת טיהור של המדינה והמולדת, וכי הפטריוט לא יברח אל מחוץ למדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ