פרשנות

מורסי נגד סוריה. אחמדינג'אד נגד המערב

בביקור ראשון של נשיא מצרי בטהראן מאז המהפכה האיסלאמית, תקף מורסי את "המשטר הרודני" של סוריה, בעלת בריתה של המדינה המארחת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"המהפכה בסוריה היא נגד המשטר הסורי המדכא", פסק נשיא מצרים בנאומו בפני ועידת המדינות הבלתי מזדהות. ההצהרה הזאת, שגרמה למשלחת הסורית לעזוב את האולם ולמשטר לומר כי נשיא מצרים תורם לשפיכות הדמים במדינה, הבהירה כבר מראשיתה, שמצרים איננה מתכוונת לכבד את "הנימוס הדיפלומטי" ולהעניק לאיראן, המדינה המארחת, את התמיכה שלה ייחלה. "העם הסורי והעם הפלסטיני מבקשים חופש, כבוד וצדק אנושי" המשיך מורסי. "ומצרים מוכנה לפעול עם כל הצדדים כדי להפסיק את שפיכות הדמים". לא רק את סוריה הצליח מורסי להכעיס, כאשר דיבר על כך ש"המהפכה במצרים היתה אבן הפינה של האביב הערבי, ימים ספורים אחרי המהפכה בתוניסיה ואחר כך בתימן ובלוב ועכשיו בסוריה נגד המשטר המדכא".

הוא הפריך את גרסתו של המשטר האיראני שלפיה האביב הערבי הוא המשך למהפכה האיסלאמית. נראה שמי שציפה, באיראן או בישראל, שנוכחותו של מורסי בוועידה תקרב את מצרים לאיראן, או אפילו תחולל תפנית ביחסים הדיפלומטיים המנותקים למחצה, יצטרך להמתין להזדמנות אחרת. מורסי, שבעוד שלושה שבועות יתארח בבית הלבן, אינו מתכוון בינתיים לשנות את המדיניות החוץ מצרית כלפי איראן. זוהי התנסותו הראשונה של מורסי בניהול מדיניות חוץ שמטרתה להחזיר למצרים את מעמדה באזור. בתוך זמן קצר נאלץ מורסי להתמודד עם לחצים אמריקאיים בשאלת וסיני, עם קרן המטבע הבינלאומית, בנושא של הלוואות חיוניות כדי לשקם את כלכלתה של מצרים, ועם סין, כדי לגייס השקעות במדינתו. היה עליו להחליט על עמדתה של מצרים כלפי איראן כאשר מצרים תלויה בסיוע מסיבי של סעודיה, יריבתה הקשה של איראן, כך שמרחב התמרון שלו הולך וצר. הופעתו הפומבית באיראן ונוסח דבריו מעידים על ההכרה בכך שמצרים, שאמנם חברה בארגון המדינות הבלתי מזדהות, החליטה על כיוון הזדהותה. 

גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון לא חסך ביקורת נוקבת מן המשטר האיראני. בדיבורו האטי, כשלצדו יושב אחמדינג'אד בפנים מכורכמות, דיבר מון על כך ש"מצב זכויות האדם באיראן הוא מקור לדאגה", על כך שאיראן "צריכה לעורר את אמון העולם בכך שאינה מתכוונת לפתח נשק גרעיני ועליה לפעול ביתר שקיפות", לשתף פעולה עם הארגונים הבינלאומיים ועם קבוצת "החמש פלוס אחת" שמנהלת משא ומתן להפסקת העשרת האורניום וכי "איראן יכולה למלא תפקיד חשוב בפתרון המשבר בסוריה". באן, כמו מורסי, הציג את המהפכה בסוריה ככזאת ש"נוצרה בתוך סוריה ומתוך העם" והיא איננה מהפכה מיובאת, כלומר מזימה מערבית, כפי שטוענות סוריה ואיראן. עם זאת מון העביר רמז עבה גם לישראל כאשר קרא לטהר את המזרח התיכון מנשק גרעיני.

מורסי ואחמדינג'אד, היום בוועידת המדינות הבלתי מזדהותצילום: אי-פי

עמדה זאת, לה שותפות כל מדינות האזור, הדאיגה תמיד את ישראל אשר חוששת מפני התניית פירוק הגרעין האיראני בפירוק היכולת הגרעינית שלה, כפי שמדווחים עליה מקורות זרים.

נאומיהם של מורסי ומון משרטטים את גבולות ההסכמה שבין איראן, סוריה ונותנות חסותן, רוסיה וסין, לבין עמדותיהן של רוב מדינות ערב אשר רואות באיראן ובעלות בריתה איום על ההגמוניה הערבית במזרח התיכון. איראן יכולה אמנם לצפות לכך שעם תום הוועידה יקראו רוב המדינות להסיר את הסנקציות מעליה, אבל בנושא הסורי היא נמצאת בחזית מול העולם.

אל מול נאומיהם הקונקרטיים של נציגי המדינות, בחרו עלי חמינאי, המנהיג העליון ואחמדינג'אד הנשיא, לשאת דברים מעמדה של מנהיגי מעצמה שמבקשת לשנות את הסדר העולמי. אחמדינג'אד קרא לשנות את מבנה האו"ם שמעניק זכויות וטו לחמש החברות הקבועות. מבנה כזה "אינו מאפשר לשום מדינה בעולם להשיג את זכויותיה" קבל אחמדינג'אד, כשהוא שוכח שדווקא זכות הווטו של רוסיה וסין הצילה את איראן מסנקציות חריפות בהרבה. "עלינו לבנות עולם חדש" שבו מדינות ספורות אינן מנצלות את משאביהן של רוב מדינות העולם. "הגלובליזציה צריכה לכבד את האלוהות ואת זכויות האדם ולא לקבע את השליטה של מעטים".

נאומיהם של אחמדינג'אד ושל חמינאי יכולים אמנם להיראות ככאלה שנכתבו על ידי מנהיגי מדינה כבושה אשר מתאמצת להשתחרר מכבלי הקולוניאליזם הישן. אולם דווקא התוכן המיושן לכאורה מציג היטב את התפישה השלטת בעיקר בשכבות ההנהגה המסורתיות באיראן. תפישה של מדינה שעדיין חשה מאוימת ורדופה ואשר זכויותיה לפתח טכנולוגיה גרעינית נשללות ממנה על ידי אותן מדינות שבעבר כבשו אותה או שלטו במשאביה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ