יש קונים למהפכה |

סין הופכת את מצרים לאחד משוקי הייצוא החשובים שלה באפריקה

למרות חוסר היציבות הפוליטי, כוח העבודה והשוק האדיר בקהיר קורצים לכלכלה הסינית, המחפשת להרחיב את דריסת הרגל שלה ביבשת השחורה

פארה חלימי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פארה חלימי, ניו יורק טיימס

קהיר. בשעה שמשקיעים אחרים מדירים את רגליהם ממצרים בתקופה זו של חוסר יציבות פוליטית, משקיעות חברות סיניות הון במיזמים שונים במדינה, אשר יאפשרו להן גישה לשוק המקומי העצום, ובסיס ייצוא למזרח התיכון. סין מעוניינת לקנות אחיזה בשוק המצרי, המהווה צומת חשוב בין שלוש יבשות ויש בו כוח עבודה אדיר.

הצורך הדחוף של כלכלתה המפתחת של סין בנפט ובמשאבים טבעיים עולה על הסיכונים שבהשקעה באזורים לא יציבים. לכן היא משקיעה גם במדינות נוספות באפריקה, בהן אנגולה, לוב וסודאן. על פי נתוני סחר של האו"ם, מצרים היא שוק הייצוא השלישי בגודלו של סין ביבשת השחורה, אחרי דרום-אפריקה וניגריה.

ביקורו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, בשבוע שעבר אצל עמיתו הסיני, הו ג'ינטאו, ופגישתו עם ראש ממשלת סין וון ג'יאבאו, מעידים יותר מכל על עניינה של מצרים להמשיך ולפתח את הקשרים הכלכליים עם סין. תנופת ההשקעות של החברות הסיניות תאפשר למצרים לקבל הצעות במחיר נמוך לביצוע עבודות במיזמי הבנייה שלה.

מורסי בפגישה עם ראש ממשלת סין, וון ג'יאבאו, בשבוע שעברצילום: רויטרס

ראש אגף אסיה במשרד לשיתוף פעולה בינלאומי בקהיר, נביל חסאן, סבור כי רבים מהפרויקים ימומנו בעזרת הלוואות בתנאים מיוחדים שיעניקו הסינים. בביקורו של מורסי בבייג'ין, הוסכם כי סין תלווה למצרים 200 מיליון דולר, ונחתמו עסקאות בתחומי החקלאות והטלקומוניקציה.

בשנה האחרונה הסתכם היקף הסחר בין סין למצרים ב-8.8 מיליארד דולר, עלייה של 40% ביחס לשנת 2008. מנתוני משרד הסחר המצרי עולה כי הייצוא הסיני לקהיר הסתכם אשתקד ב-5.4 מיליארד דולר, שני רק לייצוא האמריקאי המסתכם ב-6.3 מיליארד דולר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ