עלילת דם נוסח פקיסטאן |

מי באמת עבר על חוק "חילול הקודש"?

איש דת מוסלמי האשים נערה נוצרייה בשריפת הקוראן, אך כעת הוא נחשד ששתל את דפיו החרוכים בחפציה כדי להבריח את המיעוט הנוצרי משכונתו

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

שכונת העוני מהר ג'אפר שבפאתי איסלמאבאד נסחפה בשבועות האחרונים במערבולת שרק הולכת ומסתחררת. במרכז הפרשה - רימשה מסיח, נערה נוצרייה שהואשמה בחילול הקודש, וחאפיז מוחמד חליד צ'יסטי, איש הדת שהאשים אותה בעבירה החמורה. על פי החוק הפקיסטאני, ניתן לגזור עונש מוות על מי שהורשע בחילול הקודש.

רק לפני כמה ימים נשא צ'יסטי נאום משולהב ומלא זעם בפני הציבור שהתכנס לתפילת הערב. הוא דרש בתוקף שיוטל על מסיח עונש כבד, לאחר שהואשמה בשריפת דפים מתוך ספר לימוד קוראן לילדים. "גם אם יקצצו אותי לחתיכות קטנות לא אכנע ולא אוותר", הכריז כהן הדת בפני הקהל האוהד שהורכב מתושבי השכונה, "כבודי וחיי תלויים בקוראן. אני אלחם בשם הקוראן עד נשימתי האחרונה".

מאז שנעצרה, לא התבהרו כמה עובדות לגבי זהותה של רימשה מסיח. עורכי דינה של הנערה עומדים על כך שהיא לא ביצעה כל פשע. לדברי הסנגורים, עליה להישפט כקטינה, מכיוון שהיא בת 13 בלבד, בעוד הרוצים בעונשה טוענים שהיא בת 16. כמו כן טוענים בסביבתה הנערה כי היא לא מסוגלת לבצע את המיוחס לה, משום שהיא לוקה בתסמונת דאון. הפרט האחרון, בנוסף לגילה הצעיר, משך את תשומת לבם של עיתונאי איסלמאבאד, והפרשה הכתה גלים בעולם כולו. אולם מלחמת הדתות המתוחה גם כך הסתבכה עוד יותר בשבת האחרונה: הפעם היה זה צ'יסטי עצמו שהובל לבית המשפט כשעיניו קשורות.

שלושה עובדים במסגד הסמוך לביתה של מסיח דיווחו למשטרה כי צ'יסטי הוא זה ששתל את דפי הקוראן החרוכים בערימת פסולת שהנערה נשאה בתיקה. לטענתם, כשאחד מהם הביע מחאה על המעשה, צ'יסטי הסביר לו שזו הדרך היחידה לסלק את התושבים הנוצרים מהשכונה.

"לא עשיתי דבר. הכל עלילה נגדי", אמר צ'יסטי לעיתונאים. יש לציין כי לפני מעצרו לא ניסה האימאם להסתיר את סלידתו ממאות המשפחות הנוצריות המתגוררות בשכונתו. כאשר התארח בתוכנית טלוויזיה פופולרית, הוא התלונן כי טקסי הדת של התושבים הנוצרים גורמים לרעש המפר את שלוות המוסלמים.

צ'יסטי גם הביע שביעות רצון מכך שמרבית האוכלוסייה הנוצרית עזבה את המחוז בחודש שעבר, בעקבות הסערה שהתעוררה לאחר מעצרה של מסיח. עם פרוץ הפרשה התגודדו מפגינים ליד בית משפחתה של הנערה ותבעו להעלות אותה באש. "לא מפריע לנו שהנוצרים עזבו ונשמח אם הם לא יחזרו לעולם", אמר אז איש הדת לכלי התקשורת.

לדברי טאהר נאוויד צ'ודרי מארגון All Pakistan Minority Committee, עורכי דינה של רימשה חזרו וטענו כי הראיות נשתלו ברשותה. "עכשיו הוכח שהפרשה כולה נועדה לגרש את הנוצרים מהאזור", אמר צ'ודרי, שהדגיש כי "יש להאשים את צ'יסטי בעבירה על חוק חילול הקודש, כדי לקבוע תקדים ולמנוע מאחרים לעשות שימוש פסול בחוק הזה בעתיד".

חוקי חילול הקודש הפכו לכלי רב עוצמה בידי גורמים שניצלו אותם כדי לחסל חשבונות. בעבר נגזרו עונשי מאסר ממושכים על אזרחי פקיסטאן על סמך ראיות קלושות בלבד שאת חלקן לא ניתן לאמת בבית המשפט. מי שמותח ביקורת על החוקים נגד חילול הקודש מסתכן אף הוא. שני פוליטיקאים בכירים נרצחו בידי קנאים איסלאמים אחרי שהעזו לעשות זאת. מומתאז קאדרי, מאבטח שירה במושל פנג'אב, עליו אמור היה להגן, נחשב בעיני פקיסטאנים רבים לגיבור. המושל מתח ביקורת פומבית על חוקי חילול הקודש והביע תמיכה בנוצרייה שנגזר עליה עונש מוות.

המוסלמים בשכונת המריבה סבורים שנהגו באיפוק כשמסרו את הנערה לרשויות ולא "טיפלו בה" בעצמם. "לא הרשינו לאף אחד לעבור על החוק. לא עינו איש מבני משפחתה ולא שרפו את ביתם", אמר עבד אל-חליק (78), חבר במועצת השלטון המקומית.

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה אתמול כי דיון חדש בעניינה של מסיח נקבע להערך היום. ואולם, גם אם תטוהר מכל אשמה, השכנים מעריכים כי משפחתה של הנערה לא תוכל לשוב להתגורר בשכונה. "לא נוכל לערוב לביטחונם", התריע אל-חליק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ