במערב חוששים: אסד פיזר את הנשק הכימי ב-20 אתרים שונים

סוכנויות ביון דואגות שבמקרה של קריסת השלטון העלאווי, הפיזור יקשה על אבטחת הנשק והוא עלול להגיע לידיהם של ארגוני טרור

הארץ
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אי-פי

סוכנויות ביון במערב חוששות כי הממשל הסורי פיזר כמה מאות טונות של נשק כימי ב-20 אתרים ברחבי המדינה. הגילוי מגביר את החששות מהיכולת לאבטח את מאגרי הנשק במקרה של התפרקות מוחלטת של מערכות השלטון בסוריה. בכירים בארה"ב ובמזרח התיכון אישרו את הדיווחים לוושינגטון פוסט.

סוכנויות המודיעין עוקבות אחר האתרים, אבל לדברי הבכירים, שצוטטו בוושינגטון פוסט, ישנו חשש גובר שהם לא איתרו כל אתר ואתר, וכי חלק מהחומרים עלולים להיגנב, או לשמש את הכוחות הסוריים נגד אזרחי המדינה.

גם בישראל עוקבים בדאגה אחר האפשרות של מעבר נשק כימי לידי חיזבאללה או ארגוני טרור אחרים. שר הביטחון אהוד ברק אמר ביולי כי ישראל "עוקבת בערנות אחר אפשרות ניסיונות של חיזבאללה להעביר מסוריה ללבנון מערכות נשק מתקדמות או חומרים כימיים".

"אנחנו חושבים שאנחנו יודעים הכל, אבל זה גם מה שחשבנו על לוב", אמר בכיר לשעבר במודיעין האמריקאי לעיתון. "היינו בשטח בלוב, ולמרות זאת הופתענו, גם לגבי הכמויות וגם לגבי המיקומים". הבכיר הוא אחד מבין כמה גורמים שדיברו עם וושינגטון פוסט.

מורדים סורים, בחאלבצילום: אי–פי

בהתבסס על הערכות מודיעין עדכניות, בכירים בארה"ב ובמזה"ת סבורים כי מאגרי הנשק הסוריים כוללים כמה מאות טונות של נשק כימי, כולל כמויות ניכרות של גז סארין, גז עצבים קטלני, המוכן לשימוש. לדברי הבכירים, מרבית המאגרים המסוכנים ביותר נמצאים בבונקרים בכחצי תריסר אתרים, בעוד ש-14 מתקנים אחרים משמשים לאכסון או ייצור מרכיבים בנשק הכימי.

ארה"ב מתגברת את הנוכחות בגבול עם סוריה

במקביל דווח בסוכנות הידיעות אי-פי כי ארצות הברית מתגברת את הנוכחות שלה בגבול טורקיה-סוריה. בכירים בממשל מסרו לסוכנות כי היא שולחת סוכני מודיעין ודיפלומטים לייעץ למורדים במאבקם עם צבא אסד. זאת במקביל לניסיון לעקוב אחר מאמצי אל-קאעדה להשתלב בשורות המורדים. התגבור נועד לסייע לממשל לקבוע אם הסיוע הנוכחי, שאינו כולל סיוע בנשק, מספק. משרד ההגנה האמריקאי, הסי-איי-אי והבית הלבן סירבו להגיב לדיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ