פרשנות |

הסנקציות החונקות והבידוד עשויים להוביל את איראן בחזרה לשולחן המו"מ

בעוד שכלפי חוץ ממשיך הדרג הצבאי לאיים כי "אם נותקף המלחמה תעבור לשטח האויב", בתוך המדינה ישנה מחלוקת אדירה סביב השפעת הסנקציות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

איומי האיחוד האירופי להטיל עוד מנת סנקציות על איראן וניתוק היחסים עם טהראן עליה הכריזה קנדה, הניבו כצפוי תגובות זועמות ברפובליקה במהלך סוף השבוע. קנדה הואשמה בכך שהיא פועלת על פי תכתיב "אמריקאי-ציוני" ושהיא "מדינה גזענית", והיה אף מי שגרס שסגירת השגרירות הקנדית נובע מ"קשיים כלכליים של קנדה". גם אל מול האיומים בתקיפת איראן הוזעקו כרגיל מפקדי צבא בכירים. כך למשל סגן מפקד משמרות המהפכה, הגנרל חוסין סלאמי, הזהיר היום (שבת) ש"אם תותקף איראן היא תעביר את המלחמה לשטח האויב".

אך בעוד ההתבטאויות הפומביות של המשטר והאופוזיציה על מדיניות הגרעין האיראנית הן פחות או יותר אחידות, ישנה מחלוקת אדירה סביב השפעתן של הסנקציות הכלכליות ואזלת ידה של הממשלה לנהל את כלכלתה של המדינה. מוחמד ריזא מהדווי-קאני, יו"ר מועצת המומחים, מן הגופים החשובים באיראן שבין היתר אחראי לבחירתו של המנהיג העליון, אמר לאחרונה כי "המהפכה האסלאמית לא באה רק כדי שאנשים יהיו דתיים יותר. העולם הזה כמו העולם הבא חשוב לחיי האזרחים".

מהדווי-קאני התייחס לכוונת הממשלה ליישם את השלב השני של תוכנית ביטול הסובסידיות למזון שנהוגה מאז 1980. התוכנית, שאומצה על ידי הפרלמנט בעידוד עלי חמינאי ב-2010, כבר גרמה לעליית מחירים ולאינפלציה שמגיעה רשמית ל-23%. מומחי כלכלה איראניים העריכו במכתב אזהרה שנשלח לאייתוללה, כי אם ייושם השלב השני של ביטול הסובסידיות - עלולה האינפלציה לנסוק לכ-60% השנה. תוכנית זו נועדה לשמש חומת מגן כנגד הסנקציות הכלכליות ועכשיו, כאשר גם שר הכלכלה האיראני מבטיח שהשלב השני "יידון בהרחבה", כלומר יידחה, תצטרך איראן לתת מענה לקשייה התקציביים. זאת כאשר הכנסותיה מנפט צנחו בחודשים האחרונים בכ-50% והיא עומדת מול בעיה קשה של אחסון עודפי הנפט שהיא מייצרת.

הביקורת הנוקבת נגד התנהלות משטרו של אחמדינג'אד עדיין אינה מבטיחה שינוי של ממש בתוכנית העשרת האורניום. אבל עוצמת ההתנגדות, במיוחד כאשר מבטאים אותה אישים מן הזרם הרדיקאלי והשמרני, עשויה להאיץ את נכונותה של איראן לחדש את המו"מ עם שש המעצמות (קבוצת החמש + אחת), שהופסק לאחר שלאיראן לא היו הצעות חדשות.

טהראן גם נכנסת במלוא המרץ לשנת הבחירות לנשיאות שצפויות להיערך ביוני הקרוב, וגם לכך עשויה להיות השפעה על התנהלותה בחודשים הקרובים. סקר שקיים אתר "חבאר און ליין" שמקורב ליו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני - שבו השתתפו למעלה מעשרת אלפים גולשים, מעניק רוב דווקא לנשיא לשעבר האשמי רפסנג'אני, יריבו המר של אחמדינג'אד ומי שנחשב במערב כבעל עמדות מתונות. סקר מוקדם זה עדיין אינו יכול ללמד על תוצאותיהן האפשריות של הבחירות, אבל הוא מעיד על הלך רוח ציבורי שנובע ממצבה של איראן.

על רקע הלכי רוח אלה והמחלוקות העזות בשאלה הכלכלית, העריך השבוע פרשן איראני גולה כי "הפצצת איראן לא תהיה תלויה כל כך בבחירות בארה"ב כמו בבחירות באיראן". הפרשן אמר ל"הארץ" כי נראה שהמערב מצפה לראות אם הבחירות באיראן לא רק יחליפו נשיא, שממילא אינו יכול עוד להמשיך בכהונתו, אלא ישנו את מדיניות הגרעין של איראן. ספק אם במערב קיימת נכונות להמתין עוד תשעה חודשים כדי לראות אם יחול שינוי במדיניותה של איראן. אבל יתכן שהשינוי יגיע מוקדם יותר, אם יחליט חמינאי, כעצת אחד הפובליציסטים האיראנים מן האופוזיציה, "לשתות את כוס התרעלה ולהכריז על הקפאת תוכנית העשרה" כדי שאזרחי איראן יוכלו להתקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ