המחאה שברה את פיאד: מוריד את מחירי הדלק

ההפגנות הסוערות שהגיעו עד ללשכתו הביאו את רה"מ הפלסטיני להוריד את מחירי הנפט ותוצריו, להפחית את המע"מ ולשלם חלק ממשכורות אוגוסט

אבי יששכרוף
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
ג'קי חורי

בעקבות גל המחאה ששוטף את הגדה המערבית, קיבלה היום (שלישי) הממשלה הפלסטינית בראשותו של סלאם פיאד קיבלה היום מספר החלטות, ובראשן ביטול ההתייקרות על מוצרי הנפט וגז הבישול.

בנוסף החליטה הממשלה הפלסטינית להוריד את המע"מ ל-15% לצד קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה להוציא משרדי הבריאות החינוך והרווחה. הקיצוץ, כך הודיע פיאד, יכסה את ההוצאות בגין הורדת מחירי הגז ומוצרי הנפט.

עוד הוחלט להעביר לעובדי הציבור הפלסטינים 2,000 שקלים באופן מיידי על חשבון משכורת אוגוסט שלא שולמה להם בשל המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעה הרשות. פיאד הודיע כי הממשלה תפעל גם כדי למנוע מהסוחרים לנצל את המשבר ולהעלות מחירים.

במסיבת עיתונאים שכינס פיאד בתום ישיבת הממשלה הדגיש כי הקריאות להדחתו לא היו ענייניות וכי התפטרותו לא הייתה מסיימת את המשבר. לדבריו, הסיבה המרכזית למצוקה הקשה בה נמצאת הרשות הפלסטינית היא אי העברת הסיוע הכספי מצד המדינות התורמות לה, לרבות מדינות ערב.

פיאד הוסיף שהרשות הפלסטינית מנהלת מגעים עם ירושלים לקבלת כספים המיועדים לה ומוחזקים בישראל. כן היא פונה למדינות אחרות בבקשה לסיוע כספי מיידי. פיאד הדגיש כי לעם הפלסטיני עומדת זכות להביע את מחאתו, אולם מנגנוני הביטחון לא יאפשרו מהומות שהופכות למסע הרס ופגיעה במוסדות הרשות.

היום נמשכה המחאה הכלכלית-חברתית ברשות הפלסטינית זה היום השישי: מאות פלסטינים השתתפו בצהריים בעצרת מחאה ברמאללה. את העצרת יזם איגוד הפועלים הפלסטינים "ההסתדרות הפלסטינית" והיא התקיימה מחוץ למשרדו של ראש הממשלה הפלסטינית סאלם פיאד. המשתתפים דרשו הורדת מחירים ותשלום משכורות חודש אוגוסט שעדיין לא שולמו.

לאחר העצרת, יצאו המפגינים בתהלוכה למרכז העיר ועד כה לא נרשמו אירועים אלימים. במקביל מושבתים גם היום התחבורה הציבורית ושרותי הבריאות ברשות. אתמול פתח איגוד הנהגים ברשות בשביתה כללית שהורגשה היטב בערים, בכפרים ובמחנות פליטים בגדה המערבית. לשביתתם של כ-24 אלף נהגי התחבורה הציבורית הצטרפו גם נהגי משאיות רבים, בתי עסק פרטיים ושיבושים הורגשו גם במוסדות החינוך.

באירועי אתמול נפצעו ברחבי הגדה המערבית עשרות בני אדם במהלך עימותים בין מפגינים ואנשי כוחות הביטחון. חלק מהפצועים נפגעו גם מידוי אבנים של מפגינים אחרים. בחברון, בית לחם ושכם, אף הותקפו מבנים של הרשות הפלסטינית ונגרם להם נזק. להמשך היום נקבעו תהלוכות ועצרות דומות גם בערים נוספות בגדה.

המחאה פרצה בסוף השבוע שעבר בעקבות ההתייקרות החדה במחירי הדלק, במקביל להתייקרותו בישראל. אלפים מהמפגינים משמיעים בשבוע האחרון קריאות בגנותו של ראש הממשלה פיאד ודורשים את התפטרותו. לאחר תחילת האירועים אמר פיאד כי הוא מוכן להתפטר אם זו תהיה דרישת העם וצעד זה יביא לפתרון הבעיה הכלכלית. הוא הוסיף כי אינו בטוח מתי ישולמו משכורות חודש אוגוסט לעובדי הרשות.

בשבועיים האחרונים הציתו עצמם שלושה פלסטינים על רקע המשבר הכלכלי המעמיק, אחד מהם, צעיר בן 18 מעזה מת מפצעיו. הכלכלה הפלסטינית בגדה חווה האטה בצמיחה, עם עלייה בשיעור האבטלה וירידה במדדים הכלכליים המרכזיים. אמנם הצמיחה בגדה מוערכת בכ-5% אחוזים, אך לנוכח המשבר הפיסקאלי החמור שחווה הרשות, נתונים אלו עשויים להמשיך ולרדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ