רמאללה דורשת צדק חברתי

המחאה הפלסטינית אמנם מבולבלת, אך רשמה אתמול הישגים. הבעיה היא שהצעדים שנקט פיאד עשויים להחריף את מצבה הכלכלי של הרשות

אבי יששכרוף
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רמאללה

השלט שנתלה אתמול (שלישי) בכיכר מנארה שבמרכז רמאללה מתאר אולי יותר מכל את פניה של המחאה החברתית הפלסטינית. שלט תמים, עם שלושה ציורים ילדותיים: איור של מסגד אל-אקצה והכיתוב "אל-קודס" (וגם אל-אקצה למי שמתקשה להבין) ומעליו המספר 1948. לצדו, ציור של בית המסמל כנראה את זכות השיבה ומעליו 1967, ולבסוף ציור של כיכר לחם ומעליו 2012.

אכן, גל ההפגנות של השבוע האחרון הוא בגדר "הקרב על הלחם" - ניסיון להילחם ביוקר המחייה, ובעיקר בעלייה במחיר הדלק לסוגיו. בשונה ממאבקים קודמים, הזעם הפעם מופנה אל הרשות הפלסטינית ולא אל ישראל. הדרישות שנשמעות, הקריאות המתלהמות - כולן מתמקדות בראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ובמדיניות הרשות ולא בכיבוש הישראלי. כבר בהצצה ראשונה מתגלה בלבול מסוים בשלט שנתלה בכיכר, אולי גם במחאה כולה. "הבית" אמור להיות הסמל של הנכבה (האסון) ב-1948 ולא של 1967. דווקא הציור של אל-אקצה מזוהה עם מלחמת 1967 ולא עם מלחמת העצמאות. רק הלחם נותר אותו הלחם.

ועדיין, למרות השלטים שלא עברו הגהה ועל אף היעדר הסכמה בין המפגינים על מטרותיהם, כבר אתמול נרשמו הישגים משמעותיים ראשונים למחאה הפלסטינית. ראש הממשלה סלאם פיאד, שכנראה הבין את הפוטנציאל הנפיץ של אלפי בני אדם המוחים על המצב הכלכלי בגדה ודורשים את סילוקו, הודיע על צעדים שעשויים להוביל לרגיעה. אולי גם לא. פיאד הודיע על ביטול ההתייקרות של מוצרי הנפט וגז הבישול. כתוצאה מכך, הגוף האחראי על הדלק ברשות הפלסטינית הודיע כי מחירי הדלק לסוגיו ישובו להיות כפי שהיו: ליטר סולר יעלה 6.95 שקלים וליטר בנזין 95 - 7.98 שקלים. משמעות ההחלטה היא שהרשות תסבסד את מחירי הדלק, מכיוון שהיא תמשיך לשלם את אותו המחיר עבור ליטר בנזין או סולר לישראל.

בנוסף החליטה הממשלה הפלסטינית בראשות פיאד להוריד את המע"מ באחוז ל-15% - גם כאן, המשמעות היא שהרשות תספוג את ההוצאה בגין העלייה במע"מ בישראל. כדי לכסות את ההוצאות האלו, הוחלט גם על קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה להוציא את משרדי הבריאות, החינוך והרווחה. כמו כן, הוחלט להעביר לעובדי הציבור הפלסטינים 2,000 שקלים באופן מיידי. זהו תשלום חלקי של משכורת אוגוסט, שלא שולמה בגלל המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעה הרשות. בשבוע הבא אמורה הרשות לשלם עוד כמחצית ממשכורת חודש אוגוסט לעובדיה. פיאד הודיע כי הממשלה תפעל כדי למנוע מסוחרים לנצל את המשבר ולהעלות מחירים, ותטיל פיקוח על מחיר מוצרי היסוד.

הפגנה ברמאללה, אתמולצילום: רויטרס

במסיבת העיתונאים, שכינס בתום ישיבת הממשלה, הדגיש פיאד כי הקריאות להדחתו לא היו ענייניות וכי התפטרותו לא היתה מסיימת את המשבר. לדבריו, הסיבה המרכזית למצוקה הקשה שבה נמצאת הרשות הפלסטינית היא אי-העברת הסיוע הכספי מהמדינות התורמות לה, לרבות מדינות ערב. פיאד הוסיף שהרשות הפלסטינית מנהלת מגעים עם ישראל לקבלת כספים המיועדים לה ומוחזקים בישראל, ובנוסף היא פונה למדינות אחרות בבקשה לסיוע כספי מיידי. ראש הממשלה הדגיש כי לעם הפלסטיני עומדת זכות להביע את מחאתו, אולם מנגנוני הביטחון לא יאפשרו מהומות שהופכות למסע הרס ופגיעה במוסדות הרשות.

ההחלטות של פיאד עשויות להוביל להחרפת המצוקה של ממשלתו, לקושי בתשלום חובותיה לקבלנים וכן לתשלום משכורות במועדן. כך, ייפגעו הכנסות עובדי המגזר הציבורי וקבלנים שעובדים עבור הממשלה. הגירעון של הרשות, שעומד כרגע על 2.3 מיליארד דולר, עלול רק להמשיך ולעלות. בעיה אחרת, אולי קריטית יותר, היא המשחק הכפול שמשחק מולו יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). בעקבות המחאה, ביום שבת כינס עבאס מסיבת עיתונאים מיוחדת ברמאללה, שם הסביר כי לא פיאד או ממשלתו אחראים למצב, אלא הוא עצמו שנותן הוראות לממשלה. לכאורה, גיבוי לתפארת פלסטין. הבעיה היא שביומיים האחרונים קשה למצוא בכירים אחרים בפתח שייצאו להגנת ראש הממשלה. יתרה מכך, נדמה שמזמן לא נהנו בכירים בפתח כל כך מהקזת דמו של ראש הממשלה. לדוגמה, תאופיק טיראווי, חבר הוועדה המרכזית של הפתח, האשים את פיאד במצב הכלכלי הנוכחי על אף שהוא יודע שלא כך הם פני הדברים. מקורבו של אבו מאזן, עזאם אל-אחמד, טרח אתמול להסביר שהצעדים עליהם החליטה ממשלת פיאד חיוביים, אך אינם מספיקים. מה בדיוק רוצה אל-אחמד מפיאד? בעיקר לפגוע במעמדו ובקרדיט שלו זכה עד לא מכבר בציבור הפלסטיני. גם איגודי הפועלים שעמדו מאחורי כמה מההפגנות בימים האחרונים, נשלטים בחלקם על ידי הפתח. והיכן עבאס? הוא שוב בחו"ל, הפעם בהודו.

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, אתמולצילום: אי-פי

לסלק את פיאד

כאלף אנשים השתתפו אתמול בהפגנה ברמאללה לפני הצהריים: תחילה מול משרד ראש הממשלה (רחוב יחיא עייאש), לאחר מכן מול הפרלמנט (שאינו מתכנס כלל), ואז בכיכר מנארה השוקקת קונים ומוכרים. שוב ושוב נשמעו קריאות נגד סלאם פיאד, שהפך לשעיר לעזאזל של המחאה החברתית. "יא פיאד אטלע ברה", צעק אחד המפגינים לתוך מגאפון (פיאד, הסתלק). מוחמד ת'ואבתה מהכפר בית פג'אר בא לרמאללה באוטובוס מיוחד שארגן איגוד הפועלים בכפר שלו באזור בית לחם. הוא בן 24 וסיים לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בית לחם. "כ-40 אלף סטודנטים סיימו בשנה שעברה את הלימודים אצלנו, לרשות היו רק 900 משרות להציע להם", הוא אמר. שיעור האבטלה עלה בשנה האחרונה מ-15% ל-17%, והוא גבוה ביותר דווקא בקרב בעלי ההשכלה הגבוהה. "אנחנו רוצים שהם יילחמו באבטלה", אמר ת'וואבתה בשיחה עם "הארץ". "להוריד את המחירים של מוצרי היסוד. אנחנו רוצים שהממשלה תפוטר וגם פיאד. אנחנו לא נגדו, אנחנו נגד המדיניות שלו".

אבל המדיניות היא של עבאס, לא שלו.

"לא, זה שלו. המחיר של ליטר בנזין עלה מאז שנכנס לתפקיד מחמישה שקלים לשמונה, אז הוא אחראי. המחירים כאן מטורפים".

אבל זה בגלל המחירים המטורפים בישראל, מה אתם רוצים מפיאד? אולי בגלל שהוא לא מהפתח?

"לא, אנחנו לא מאורגנים על ידי הפתח. אנחנו רוצים שהרשות תבטל את הסכמי פאריס".

ומה תעשה ממשלה חדשה, הרי היא תמשיך באותה מדיניות. ואם ישראל לא תסכים לביטול הסכמי פאריס?

לת'ואבתה אין תשובה. "בישראל נהג מונית מקבל 6,000 שקלים. פה שישית מזה", הוא אומר וממהר להזעיק את סגן ראש אגודת הפועלים מהכפר בית פג'אר, עלי ת'וואבתה, שאולי לו יש תשובות ברורות יותר.

"איננו רוצים להפיל את הממשלה אלא להוריד את המחירים", מסביר עלי. "בישראל פועל מקבל 400-300 שקלים ביום. כאן 50 שקלים. אין לנו ביטוח בריאות כמו שצריך. הרשות עוזרת בתשלומי רווחה לעניים אבל זה לא מספיק. אפילו מחיר הסיגריות עלה מ-10 שקלים לקופסה ל-15. מחירי העוף והבשר עלו. אי אפשר לקנות בשר", הוא מוסיף.

בצידי כיכר מנארה נתלה עוד שלט. "לא לרעב". סאיב עיסאווי, מוכר אפרסקים ממחנה הפליטים בלטה שליד שכם, מתייצב כאן כל בוקר כדי למכור את מרכולתו. גם הוא משווה את המשכורת כאן לזו שבישראל. "הישראלי הממוצע מקבל כ-5,000 שקלים בחודש. כאן 2,000. ברגע שהכסף נכנס לבנק הוא נעלם. מה נעשה ב-2,000 שקלים? פיאד עשה טוב בערים הפלסטיניות, אבל הוא הרג את האנשים. למה בעזה המחיר של ליטר בנזין הוא שלושה שקלים בלבד?"

כי שם יש מנהרות

"נכון".

אז מה אתם רוצים מהממשלה, בוא נאמר שהממשלה תיפול. מה אז?

"כנראה ששום דבר. הם יעשו בדיוק אותו הדבר".

אתמול אחר הצהריים התחדשו ההפגנות ברחבי הגדה - בשכם, חברון, בית לחם ורמאללה. אולם ההפגנות היו שקטות הרבה יותר בהשוואה לאלה שהיו שלשום בלילה, אז נפצעו עשרות בני אדם בהתנגשויות בין כוחות הביטחון ומפגינים. כמה מפגינים אמנם שרפו אתמול בבית לחם עותק של הסכמי פאריס, אך לא עשו דבר מעבר לכך. לעת ערב, השקט חזר לערי הגדה.

ישראל תעביר כספים

על רקע המהומות, החליט אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר לאלתר למשרד האוצר הפלסטיני מקדמה של 250 מיליון שקל כדי לאפשר תשלום משכורות לעובדי הרשות הפלסטינית. זו מקדמה של יותר מ-50% מהסכום אותו גובה ישראל כל חודש עבור הרשות כחלק מהסכמי המסים בין הצדדים. מדובר בכספים פלסטיניים שמגיעים מגביית מכס במעברי הגבול.

נתניהו נועד אמש עם שר האוצר יובל שטייניץ ודן עמו בדרכים לסייע לרשות הפלסטינית להתגבר על המשבר הכלכלי שמאיים על יציבותה. בסיום ההתייעצות עם השר שטייניץ העביר נתניהו מסר בעניין ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד באמצעות שליחו המיוחד עו"ד יצחק מולכו. "אני מקווה שהפלסטינים יתגברו על המשבר. זהו אינטרס משותף שלנו", אמר אתמול נתניהו

השתתף בהכנת הידיעה: ברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ