רצח חמישי בהיסטוריה של שגריר אמריקאי

אובמה במסר מאופק: הרצח לא ישבור קשרינו עם לוב

נשיא ארה"ב הביע צער עמוק על רצח השגריר האמריקאי כריס סטיבנס ושלושה מעובדי הקונסוליה בבנגאזי. "נעבוד עם לוב ונביא את האחראים למשפט"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

שעות אחרי ההודעה על , הופיע אחר הצהריים (רביעי) נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מול המצלמות. בנאום קצר ומתון שנשא על מדשאת הבית הלבן הביע הנשיא את צערו העמוק על מותו של השגריר כריס סטיבנס, והבטיח כי ממשלו ימשיך לעבוד עם ממשלת לוב כדי להביא למשפט צדק את האחראים למתקפת הטילים על הקונסוליה. "המתקפה הזו לא תשבור את הקשרים בין הממשל האמריקאי לבין הממשלה החדשה בלוב. עם זאת, אסור שתהיה כאן טעות: ייעשה כאן צדק", אמר.

במקביל לנאום אובמה, פרסם המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, הודעה בה הוא תוקף בחריפות את התנהלות ממשל אובמה בשעות שאחרי מתקפת הטילים בבנגאזי. לדבריו, הממשל "נכשל בכך ששלח מסרים סותרים. זו בושה שתגובתו הראשונה של אובמה היתה לא לגנות את המתקפה על הסגלים הדיפלומטיים שלנו , אלא להבין את אלה שביצעו את המתקפות. עלינו להבטיח שהאביב הערבי לא יהפוך לחורף ערבי", אמר.

רומני התייחס בדבריו לדברים שהשמיע אובמה לנוכח הסרטון האנטי-מוסלמי שפורסם באינטרט והוביל להתפרצות ההמון בבנגאזי. אובמה אמר כי הוא "מגנה בתקיפות את המתקפה השערורייתית" והוסיף: "ארה"ב דוחה כל לעג המופנה לאמונות ודתות, אך שום דבר לא יכול להצדיק אלימות חסרת פשר שכזו". זמן קצר מאוחר יותר מסר הבית הלבן שההתבטאות בשמו של אובמה "לא אושרה בוושינגטון".‬

למעט שמו של השגריר סטיבנס בן ה-52, פורסם עד כה שם של הרוג נוסף במתקפה: שון סמית, אב לשניים, ששימש כקצין ניהול מידע בקונסוליה. שרת החוץ, הילרי קלינטון, כינתה אחר הצהריים את סמית "אחד האנשים הטובים שלנו". במסיבת עיתונאים בוושינגטון אמרה קלינטון כי "אמריקאים רבים שואלים את עצמם כיצד מתקפה כזו יכולה לקרות במדינה שארה"ב סייעה לשחרר. המתקפה הזו בוצעה על ידי קבוצה קטנה וחסרת תרבות, לא על ידי העם או הממשלה הלובית".

זו הפעם החמישית בהיסטוריה ששגריר אמריקאי נרצח במסגרת מילוי תפקידו. הראשון היה ג'ון גורדון מיין, שנרצח בבירת גואטמלה על ידי מורדים. ב-1973 נרצח השגריר בסודאן יחד עם כמה דיפלומטים בלגים אחרי שנלקחו בשבי בשגרירות בחארטום על ידי כמה מאנשי ארגון הפלסטיני "ספטמבר השחור". ב-1974 נרצח השגריר בקפריסין על ידי צלף ושנתיים לאחר מכן רצחה החזית העממית לשחרור פלסטין את שגריר ארה"ב בלבנון. ב-1979 נרצח שגריר ארה"ב באפגניסטאן בעת שכוחות אפגניים וסובייטים ניסו לשחררו מידי חוטפים.   

הקונסוליה בבנגאזי עולה בלהבות, הלילהצילום: רויטרס

כמה ממדינות המערב פרסמו לאורך היום הודעות גינוי וצער על הריגתם של הדיפלומטים האמריקאים. רוסיה הסתפקה בהודעה מתונה בה היא מביעה "דאגה עמוקה" מהריגת השגריר סטיבנס. ואולם היה גם מי שהעדיף להתרכז בעלבון שגרם הסרטון על הנביא מוחמד. ארגון חיזבאללה מסר כי הסרטון מהווה "פעולה לא מוסרית שמשקפת תוקפנות מהדרגה הגבוהה ביותר נגד זכויות אדם מהדרגה החשובה ביותר – חופש האמונה והפולחן. הוא משקף נאמנה את עמדת הקואליציה האמריקאית-ציונית כלפי האיסלאם והמוסלמים. בהקשר זה, הגינוי שהשמיע הממשל אינו יכול לשטות באיש".

אפגניסטאן החשיכה את אתר יוטיוב כדי למנוע מאזרחיה לצפות בסרטון מעורר המחלוקת. במקביל, קרא ארגון הטליבאן לעם האפגני "להתכונן לקרב מול האמריקאים" והאיץ בלוחמיו לנקום את נקמתו של הנביא מוחמד.  

השלטון הלובי עומד חסר אונים לנוכח האירועים. ראש האסיפה הלאומית, מוחמד מגריף, התנצל על מתקפת הטילים בבנגאזי והבטיח כי לוב תביא למשפט את האחראים למעשה. "אנחנו מתנצלים בפני ארה"ב ובפני העולם כולו על מה שקרה. איש לא יימלט מחקירה ומעונש. אנו נותנים את כל ההגנה למשלחות דיפלומטיות, חברות זרות ולאזרחים אזרים", אמר. במקביל, האשים סגן שר הפנים הלובי, וואניס אל-שאריף, את נאמני השליט המודח, מועמר קדאפי, בביצוע המתקפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ