המחאה על הסרט שלועג למוחמד |

שמונה הרוגים בהפגנות אלימות מול שגרירויות ארה"ב בעולם הערבי

הסרט האנטי מוסלמי ממשיך לעורר מהומות: שלושה בני אדם נהרגו בחרטום, שניים בקהיר, שניים בתוניס ואחד בלבנון

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ארגון אל קאעדה בתימן פרסם הבוקר (שבת) הודעה בה הוא קורא למוסלמים ברחבי העולם להמשיך בהתקוממות ולהרוג עוד דיפלומטים אמריקאים. הודעת הארגון באה בהמשך למהומות שאירעו בימים האחרונים במדינות ערב, בעקבות הסרטון שלועג לנביא מוחמד שהופץ באינטרנט בשבוע שעבר.

בהודעה נכתב בין היתר כי "מי שנתקל בשגריר או קונסול אמריקאי צריך לפעול כפי שפעל האזרח הלובי, שהרג את השגריר באמריקאי בבנגאזי. הצעד של בעיטת השגרירים החוצה הוא הצעד הראשון בדרך לשחרור העמים המוסלמים מההגמוניה האמריקאית".

לפחות שבעה בני אדם נהרגו אתמול (שישי) במהומות שפרצו בקרבת שגרירויות ארצות הברית במדינות ערב, בהן בתוניסיה, מצרים וסודאן. ההפגנות אתמול הן חלק מהמחאה בעולם הערבי נגד הסרטון. 

מפגינים מחוץ לשגרירות ארה"ב בתוניס, אתמולצילום: אי–פי

המהומות הקשות ביותר פרצו אתמול בתוניס, שם נהרגו שני בני אדם, ככל הנראה מירי של כוחות הביטחון שניסו לפזר את המפגינים בשגרירות ארצות הברית בעיר. כ-50 בני אדם נוספים נפצעו. המפגינים הצליחו לפרוץ לחצר השגרירות ולבית הספר האמריקאי במקום, והציתו מבנים ועשרות מכוניות. כוחות הביטחון עצרו 28 בני אדם.

עימותים קשים בין מפגינים שניסו לפגוע בשגרירות ארצות הברית לבין כוחות הביטחון נרשמו גם בחרטום בירת סודאן. שלושה מפגינים נהרגו בעת שעת ניסו לפרוץ למתחם השגרירות, לאחר שכוחות הביטחון ירו לעברם גז מדמיע ואש חיה. הפגנות מוספות נערכו גם מול שגרירויות בריטניה וגרמניה בעיר. 

בטריפולי בצפון לבנון נהרג אדם בהפגנה בה השתתפו עשרות בני אדם שהניפו דגלים שחורים, המזוהים עם אל-קאעדה. הפגנה דומה נרשמה גם בצנעא בירת תימן.

בקהיר מתו שני בני אדם בהפגנות, אך השלטונות המצרים הכחישו בתוקף כי הם נפגעו מאש חיה, לטענתם מכיוון שהשוטרים שהוצבו במקום לא צויידו בנשק, אלא רק בגז מדמיע. על פי הדיווחים, יותר מ-200 בני אדם נפצעו אתמול בעימותים בקרבת השגרירות האמריקנית בקהיר, ויותר מ-100 בני אדם שהיו מעורבים במהומות נעצרו על ידי המשטרה המצרית.

הנשיא התוניסאי מנספ אל-מרזוקי הזהיר אמש מהמשך ההפגנות ומניסיונות הפגיעה בשגרירות האמריקנית. לדבריו, הקבוצות האסלמיסטיות הקיצוניות חצו את הקו האדום. ארה"ב הודיעה כי תשלח כוחות מיוחדים וחיילי מארינס כדי לתגבר את השמירה על השגרירויות שלה בסודאן ובתימן.

בסיני נרשמה רגיעה בעימותים בין הבדואים לבין אנשי הכוח הרב-לאומי בבסיס שנפרץ אמש באזור הכפר אל-ג'ורה. הצבא המצרי השיב את השקט למקום ושלח עשרות שריוניות לבסיס שהותקף על ידי בדואים חמושים. ארבעה מאנשי הכוח הרב לאומי נפצעו אתמול בהתקפה של הבדואים על המתחם.

עשרות קיצונים סלאפים חמושים פרצו אתמול בצהריים למטה הכוח הרב לאומי בסיני, האמון על שמירת ההסכמים בין ישראל למצרים, ובמקום פרצו חילופי אש. הצבא המצרי תגבר את כוחותיו באזור. על פי הדיווחים, החמושים פרצו לבסיס במחנה שנקרא "נורת' קמפ", המטה המרכזי של הכוח, בכפר אל ג'ורה דרומית לעיירה שיח' זוואיד. תושבי האזור אמרו כי המניע למתקפה הוא הסרט הלועג לנביא מוחמד, שהצית בימים האחרונים מחאות ברחבי העולם הערבי, אולם לפי הערכות מדובר בחמושים סלאפים, שניצלו את המחאה על מנת לתקוף את הבסיס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ