מערערות על המסורת

רשימת נשים חדשה מנסה להיבחר למועצה בחברון

עיתונאית פלסטינית שאיחדה מספר מתמודדות תחת רשימה אחת רוצה "לפתוח את הדלת לנשים בחברון", בבחירות שייערכו בעיר לראשונה מאז 1976

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
לוגו אי-פי
אי-פי

קבוצה חדשה המתמודדת בבחירות המוניציפאליות ב מציעה לתושבים אלטרנטיבה לפוליטיקה הרגילה והשמרנית של הגדה המערבית: הנשים ינהיגו, ולא הגברים. הרשימה, שכוללת רק מועמדות נשים, נקרא "אם נשתתף - נוכל", מתכוננת לבחירות שייערכו בעיר בחודש הבא עם מסע פרסום המכוון גם לזכייה בקולות בקלפיות וגם לשכנוע המצביעים שנשים מסוגלות להוביל בצורה טובה בדיוק כמו הגברים.

"הגברים כאן רוצים באופן מסורתי שהנשים שלהם יישארו בבית, וכשהם מרשים להן ללכת לעבודה, הם שולחים אותן לעבודות מסורתיות כמו הוראה", אמרה מייסון קווסמי, מנהיגת הקבוצה שפתחה את מסע הבחירות שלה השבוע. "אבל אנחנו רוצות שהן יתקדמו מעבר, לעבודה בכל העבודות שהן מסוגלות לעבוד בהן, כמו הגברים", אמרה קווסמי בת ה-43.

הרשימה הנשית כוללת 11 מועמדות שהתמודדו קודם לכן באופן עצמאי. הבחירות ייערכו ב-20 באוקטובר ואם הקבוצה תצליח לייצר תמיכה ציבורית משמעותית, הנשים מקוות גם להקים מפלגה רשמית. הן מודעות היטב לאתגרים העומדים בפניהן במסגרת החברה , והסיכויים של מפלגה נשית להצליח בקלפיות, לפחות עכשיו, נראים קלושים.

קווסמי אמרה שהמועמדות עוברות מדלת לדלת במטרה למשוך את מי שהן רואות כבסיס הבוחרות הטבעי שלהן – נשים אחרות. אם תיבחר, קווסמי מבטיחה לפתוח שירותים לנשים בלבד, כמו מועדון ספורט – רעיון אליו מתנגדים המוסלמים השמרנים בחברון שמאמינים כי פעילות ספורטיבית נשית אינה צנועה.

מייסון קווסמי מתמודדות בבחירות לעיריית חברוןצילום: אי–פי

לדעתה, הקבוצה עשויה לקבל שלושה מ-15 המושבים במועצה של חברון, ושואפת כי לאחר הבחירות, כשהמועצה תבחר את ראש העיר, היא עצמה תיבחר לתפקיד. קווסמי היא עיתונאית ועובדת בסוכנות הידיעות הפלסטינית ופא. היא עורכת פגישות קואוצ'ינג להעצמת נשים פלסטיניות בגדה המערבית. היא לובשת חיג'אב, אבל גם חולצה ומכנסיים, ומגדירה עצמה כחילונית.

בפגישה שנערכה לאחרונה בביתה, חברות הקבוצה חלקו בתורן את סיפורי ההצלחה שלהן. ליאנה אבו אשה, בת 28, סיפרה שעבדה כמהנדסת אזרחית, והמקומיים לא האמינו כשראו אותה עוזרת לסלול כבישים, וכעת היא מנהלת עסק פרטי משל עצמה. אסמה דאיס, בת 38 שהתאלמנה לאחרונה, סיפרה שהיא פותחת מפעל קטן לחומרי ניקוי כדי לפרנס את חמשת ילדיה. "נשים יכולות להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי", אמרה דאיס.

בעוד הרשימה של קווסמי ייחודית בהרכבה, נשים פעילות כבר זמן רב בפוליטיקה הפלסטינית, וחלק מהן מחזיקות במשרות בממשלת . שש מ-24 חברי הקבינט הפלסטיני הן נשים, ובמועצה המחוקקת הפלסטינית חברות 17 נשים, מתוך 132 חברי מועצה.

המועמדות לבחירות למועצת העיר חברוןצילום: אי–פי

אבל סימנים אחרים מראים שנשים בחברה הפלסטינית שמרו ברובן על תפקידיהן המסורתיים. רק 16 אחוזים מהנשים בגדה המערבית מועסקות, ובחברון המספר צונח לעשרה אחוזים. אם רשימת הנשים אכן תזכה במושבים במועצה, סביר שהן יאתגרו את המוסכמות בחברון ואף מחוצה לה.

הבחירות הן הראשונות שנערכות בעיר מאז 1976. בחירות מקומיות שנערכו ברחבי הרשות הפלסטינית ב-2005 בוטלו בחברון וראש העיר הנוכחי מונה על ידי הפתח במטרה למנוע מחמאס את השליטה בעיר. הקבוצה של קווסמי מתמודדת מול רשימת הפתח ומועמדים עצמאיים. סביר שחמאס לא ישתתף בבחירות, בשל העימות עם הפתח, מה שיכול מעט לסייע לסיכוייה של קווסמי להיבחר למועצה.

בהצביען על האתגרים העומדים בפני הרשימה הנשית לפני הבחירות, אפילו הנשים בחברון היו ספקניות. "זה צעד מקסים. אני גאה בהן, אבל כדי להיות מעשית אני אצביע עבוד מפלגה אחרת שבראשה עומד גבר", אמרה רוואנה סרסור, תלמידת שנה ראשונה באוניברסיטה. עלי נטשי, פועל בניין, היה בוטה בהתנגדותו: "הן ייכשלו", אמר.

אפילו אם הקבוצה לא תצליח להיבחר למועצה, קווסמי מאמינה שמסע הבחירות שלה עדיין ינצח בכך שיראה שנשים יכולות להוביל בצורה טובה כמו גברים. "אנחנו נפתח את הדלת לנשים בחברון להילחם על זכויותיהן", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ