שר ההגנה האמריקאי: קווים אדומים הם ניסיון לדחוק אנשים לפינה

בראיון למגזין "פוריין פוליסי", התייחס פאנטה לדיון הפומבי בין ישראל לארה"ב על איראן ועל כוונת וושינגטון להציב כוחות במזרח התיכון בשל המהומות האחרונות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בעקבות התפשטות ההפגנות האנטי אמריקאיות במחאה על הסרט נגד הנביא מוחמד אומר שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, כי כדי שתוכל להגיב למהומות ארה"ב תציב חיילים ב-17 או 18 מקומות שהפנטגון "מפנה להם תשומת לב מיוחדת".

בראיון למגזין "פוריין פוליסי", שהתפרסם אתמול (שישי) אמר פאנטה כי "הפגנה בודדת של קיצונים, כמו הפגנה של קו קלוקס קלאן בארצות הברית, אינה משקפת בהכרח מה מרגיש הרוב במדינה".

פאנטה התבטא גם בנוגע לדיון המתקיים בין ישראל לארה"ב על הצבת "קווים אדומים" לאיראן, ואמר: "למנהיגי מדינות כמו ארה"ב או ישראל או כל מדינה אחרת אין קווים אדומים קטנים לפיהם הם מקבלים החלטות. מה שיש להם הן עובדות שמוצגות בפניהם לגבי מה עושה כל מדינה ואז הם שוקלים איזו פעולה לנקוט כדי להתמודד עם המצב". לדבריו, "קווים אדומים הם כלים פוליטיים שמשתמשים בהם כדי לנסות לדחוק אנשים לפינה".

שר ההגנה לא ייחס חשיבות לעימות בנוגע ל"קווים האדומים", והתעקש שארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, וחזר על הערכות המודיעין לפיהן טהראן טרם החליטה האם לפעול להשגת נשק שכזה, למרות שהיא ממשיכה להעשיר אורניום. "רק נאמר, כשיש לך חברים כמו ישראל אתה עוסק בדיונים נמרצים על איך אתה מתמודד עם הסוגיות הללו, וזה מה שקורה. לפעמים, בדמוקרטיות, הדיונים נעשים בפומבי", אמר.

שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטהצילום: אי–פי

פאנטה אמר עוד למגזין כי המזרח התיכון חווה זעזועים בעקבות השינויים מרחיקי הלכת בהנהגה במהלך האביב הערבי, אותם מנסים אל קאעדה וארגונים קיצוניים אחרים לנצל, אך רעידות אלה לא מייצגות בהכרח שינוי במצב הביטחון באזור.

בכיר במערכת הביטחון האמריקאית אמר לפוריין פוליסי כי הפנטגון דן בשליחת יחידת נחתים נוספת, המונה 50 חיילים, להגן על שגרירות ארה"ב בסודאן, אך טרם הכריע בנושא. ארה"ב כבר שלחה כ-100 חיילים ללוב ותימן. "עלינו להיות מוכנים למקרה שההפגנות האלו ייצאו משליטה", אמר. ביום שישי הפגינו כ-5,000 בני אדם מול שגרירות גרמניה בסודאן ואז פרצו לנציגות ארה"ב במדינה ולשגרירות בריטניה. לפחות שני בני אדם נהרגו בעימותים. עם זאת, מוקדם יותר היום (שבת) דיווחה סוכנות הידיעות הסודאנית כי הממשלה בחרטום דחתה את בקשת ארה"ב לשלוח למדינה פלוגה של נחתים. שר החוץ הסודאני, עלי אחמד קרטי, אמר כי "סודאן מסוגלת להגן על השליחים הדיפלומטים בחרטום".

פאנטה לא ציין מה לדעתו עומד מאחורי המתקפה על נציגות ארה"ב בבנגאזי, אולם טען כי הסרט האנטי-מוסלמי היה במוקד ההפגנות האחרות ."זה משהו שנמצא בבדיקה ובחקירה, כדי להכריע מה בדיוק קרה שם", אמר.

שר ההגנה הביע דאגה שנפילת דיקטטורים ברחבי המזרח התיכון הותירה חלל שיכול לשמש גורמים קיצוניים כדי להכות ממקומות של חולשה. הוא הודה בכך שאל קאעדה הפך לפעיל יותר בתימן, סומליה, לוב וברחבי צפון אפריקה. אבל סירב לסטות מהצהרתו מהשנה שעברה לפיה אל קעדה מתקרב ל"תבוסה אסטרטגית", כיוון שלדבריו התכוון לגורמי הליבה של הקבוצה ולא לשלוחותיה ברחבי האזור. הוא הוסיף כי הנהגתם ויכולתם להוציא לפועל מתקפות נפגעו בצורה משמעותית. "תמיד ידענו שנצטרך להמשיך להתעמת עם גורמים קיצוניים גם במקומות אחרים".

הגורמים הללו, לטענתו, נאלצים לנקוט בטקטיקות נואשות בגלל לחץ אמריקאי וחוסר תמיכה ציבורית. "בדיוק כמו שהעובדה שהטליבאן באפגניסטן משתמשים במתקפות של גורמי פנים ובמטעני חבלה מאולתרים,  מצביעה על חוסר היכולת שלהם להחזיר לעצמם שליטה על הטריטוריה שאיבדו. הם נאלצים לנקוט בטקטיקות כאלו כי במובנים רבים אני חושב שהם איבדו את הקול שלהם במזרח התיכון".

שר ההגנה לאון פאנטה וראש המטות פטריק דמפסיצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ