מפקד משמרות המהפכה באיראן הודה: "חיילינו פועלים בלבנון ובסוריה"

הגנרל ג'עפרי אמר שאנשיו יגנו על דמשק והזהיר שישראל תימחק מהמפה אם תתקוף באיראן. במפרץ הפרסי החל אתמול תמרון ימי נרחב בראשות ארה"ב

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

מפקד משמרות המהפכה באיראן, הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי,הודיע אתמול (ראשון) כי אנשי "גיס אל-קודס", זרוע משמרות המהפכה הפועלת בחו"ל, שוהים בסוריה ובלבנון. ההתבטאות הנדירה, שמשמעותה הודאה איראנית בפעילות משמרות המהפכה בשתי המדינות, חוללה סערה בעולם הערבי.

במסיבת עיתונאים בטהראן הוסיף ג'עפרי כי חברי "גיס אל-קודס" מעניקים ללבנון ולסוריה סיוע כספי, אך הדגיש כי אינם מעניקים להן עזרה צבאית אלא מספקים עצות וחוות דעת בנושאים שונים שבהם איראן צברה ניסיון. ג'עפרי הוסיף כי אם דמשק תותקף אנשיו יצטרפו לפעולה צבאית רק "בהתאם לנסיבות", אך לא הרחיב בעניין. "אנו גאים בהגנה על סוריה, החברה בהתנגדות ליישות הציונית", אמר, "זאת באמצעות הייעוץ של המומחים שלנו, ובעוד שמדינות אחרות תומכות בקבוצות טרור".

ג'עפרי איים כי אם ישראל תתקוף את איראן, הרי שהיא תימחק ולא יישאר ממנה דבר. לדבריו, לנוכח גודלה של ישראל ומספר הטילים שיש בידי איראן, לא יהיה מקום בישראל שלא ייפגע.

כלי התקשורת הערביים דיווחו הבוקר בהרחבה על אודות ההשלכות האפשריות של נוכחות משמרות המהפכה בלבנון ובסוריה. אחד העיתונים הלבנונים דיווח מפי גורמים בכירים במדינה כי ההצהרה תגביר את הלחץ על חיזבאללה בלבנון ותיצור חיכוך נוסף בין הכוחות העדתיים והפוליטיים השונים.

לפני כמה ימים הציע מחנה "14 במארס", המתנגד לסוריה ולחיזבאללה, לנשיא לבנון מישל סולימאן לשגר את כוחות יוניפי"ל לגבול המזרחי והצפוני של לבנון כדי להגן עליה מחדירת גורמים זרים. זוהי הצעה יוצאת דופן, שבמקורה הוצגה על ידי ישראל במשא ומתן שהתנהל בסוף מלחמת לבנון השנייה ביחס להחלטת מועצת הביטחון שעסקה במשימת יוניפי"ל במדינה.

על רקע דבריו של מפקד משמרות המהפכה, התאספו אתמול אוניות מלחמה מ-30 מדינות במפרץ הפרסי, לקראת תמרון ימי בן 12 יום שהוגדר כנרחב ביותר שנערך במזרח התיכון. מפקדת הצי האמריקאי, העומד בראש התמרון, הודיעה כי הוא נועד לתרגל איתור מוקדם וסילוק מוקשים ימיים, אולם הוא מתפרש כצעד שיאיים על איראן. עם זאת, הוא לא יתרחש במיצרי הורמוז בניסיון להימנע מעימות עמה. אתמול נפגשו במפרץ הפרסי נציגי המפקדים מהמדינות השונות לשיחת תיאום לקראת התמרון, ובימים הקרובים יחל הטיפול בשדות המוקשים ופינוים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ