דו"ח מודיעין: איראן שלחה נשק וחיילים לסוריה במטוסים אזרחיים

מטוסי חברות תעופה איראניות טסו מעל עיראק כשבהם עשרות טונות של נשק שמיועד לאנשי אסד. הסנטור קרי דרש לבחון מחדש את הסיוע לעיראק אם הטיסות לא יופסקו

רויטרס
רויטרס

איראן משתמשת במטוסים אזרחיים להטסת אנשי צבא וכמויות גדולות של נשק לסוריה, מעל לתחום האווירי של עיראק, כדי לסייע לנשיא בשאר אסד. כך מגלה דו"ח מודיעין שהגיע לידי "רויטרס". 

בדו"ח צוינו במפורש שני מטוסי בואינג 747 המעורבים בהעברת הנשק לסוריה, האחד של
חברת התעופה הלאומית של איראן, איראן אייר, והשני של חברת מהאן אייר. שני מטוסים אלה נכללים בין 117 המטוסים שעליהם הוטלו היום סנקציות על ידי משרד האוצר האמריקאי.

על אף שעיראק טוענת שהיא אינה מרשה להעביר נשק בתחומה האווירי, נאמר בדו"ח המודיעין כי נשק איראני זורם ללא הרף לסוריה בכמויות גדולות. המשלוחים האלה, לפי הדו"ח, מאורגנים על ידי משמרות המהפכה האיראניים. "מטוסים מגיעים לסוריה דרך עיראק כמעט מדי יום, כשהם מביאים איתם אנשים ממשמרות המהפכה ועשרות טונות של נשק לכוחות הביטחון הסוריים ולמיליציות שנלחמות נגד המורדים", נכתב בדו"ח, שבכירים עיראקים בבגדד ובניו יורק לא הגיבו אליו. 

בדו"ח, שדיפלומטים מערביים הגדירו כמסמך אמין התואם את המידע שבידיהם, נאמר כי איראן הגיעה להסכם עם עיראק על המעבר בתחום האווירי שלה. אחד הדיפלומטים אמר כי ייתכן ששתי המדינות הגיעו להסכמה לא רשמית בלבד ולא להסכם רשמי, כדי לא להעלות את שאלת משלוחי הנשק האפשריים לסוריה.

בתחילת ספטמבר הודיעו בכירים אמריקאים שמנהיגי עיראק נשאלו על טיסות איראניות מעל
לתחום האווירי העיראקי, החשודות שהן בהבאת נשק לאסד. היום (רביעי) איים הסנטור ג'ון
קרי
לבחון מחדש את הסיוע האמריקאי לבגדד אם היא לא תמנע ממטוסים אלה לטוס. 

בתחילת השנה המליצו מומחים מטעם האו"ם להטיל סנקציות גם על חברה איראנית שלישית בשם יאס אייר, משום שעקפה את אמברגו הנשק על איראן. עד כה, מועצת הביטחון של האו"ם לא נקטה צעדים כלשהם על אף ההמלצה הזו.

תגובות