ערב ביקורו הראשון בארה"ב |

מורסי: אם הבית הלבן רוצה שנכבד את הסכם השלום, עליו לסייע לפלסטינים

נשיא מצרים אמר לניו יורק טיימס כי על ארה"ב לכבד את ערכיו של העולם הערבי: היא קנתה את השנאה כלפיה בכספי משלם המסים האמריקאי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

על רקע ביקורו הראשון בארה"ב, אמר נשיא מצרים מוחמד מורסי לניו יורק טיימס כי אם וושינגטון רוצה להתגבר על עשורים של זעם עצור כלפיה, עליה לשנות מן היסוד את גישתה כלפי העולם הערבי, להראות כבוד רב יותר לערכיו ולסייע בהקמת מדינה פלסטינית. בראיון עמו שפורסם הלילה, הוסיף מורסי כי אם ארה"ב מבקשת ממצרים לכבד את הסכם השלום עם ישראל, עליה לממש את התחייבותה שלה בהסכם בכל הנוגע לשלטון עצמי לפלסטינים.

מורסי יגיע היום לארה"ב לכינוסה של העצרת הכללית של האו"ם. לדבריו, מטרת נסיעתו היא לתקן את היחסים בין ארה"ב לעולם הערבי ולהחיות את הברית בין וושינגטון לקהיר.

בנוגע להסכמי קמפ דייוויד, אמר מורסי בראיון כי לארה"ב יש "אחריות מיוחדת" כלפי הפלסטינים, כיוון שגם היא חתמה על ההסכם - שקרא לנסיגה ישראלית מהגדה המערבית ומרצועת עזה כדי לקדם הקמת מדינה פלסטינית. "כל עוד אין שלום וצדק לפלסטינים, ההסכם נותר לא ממומש", אמר מורסי.

הוא הוסיף שארה"ב חייבת לכבד את ההיסטוריה והתרבות של העולם הערבי, אפילו כשהן מנוגדות לערכים מערביים. לדבריו, ארה"ב לא צריכה לצפות ממצרים לחיות על פי חוקיה (של ארה"ב). "אם אתם רוצים לשפוט את העם המצרי לפי הסטנדרטים של התרבות הגרמנית, הסינית או האמריקאית, אז אין מקום לכך. כשהמצרים מחליטים על משהו, זה כנראה לא מתאים לארה"ב. כשהאמריקאים מחליטים על משהו, זה, כמובן, לא מתאים למצרים", אמר מורסי.

נשיא מצרים מוחמד מורסיצילום: אי-פי

לדבריו, "הממשלים האמריקאיים רכשו בכספי משלם המסים את אי האהדה, אם לא השנאה, של עמי האזור", אמר, בכך שגיבו משטרים דיקטטוריים ואת ישראל בסכסוך עם הפלסטינים.

מורסי רצה להיפגש עם הנשיא אובמה בבית הלבן בזמן ביקורו, אך קיבל תגובה צוננת - כך אומרים עוזריהם של שני הנשיאים. נוכח המשמעות הפוליטית המורכבת של מפגש עם מנהיג מוסלמי לקראת הבחירות, החליט מורסי לוותר על הבקשה להיפגש.

מורסי דחה את הביקורת של הבית הלבן על שלא מיהר לגנות את המפגינים שפרצו למתחם השגרירות האמריקאית בקהיר, בעקבות הסרטון שהציג באור נלעג את הנביא מוחמד והביא להפגנות המוניות ברחבי העולם הערבי. לדבריו, הממשל המצרי "לקח את הזמן" כדי להימנע מהחרפת ההפגנות, אך אז טיפל "בהחלטיות" בגרעין האלים והקטן של המפגינים. "לעולם לא נוכל לסלוח על אלימות שכזו, אבל צריך להתמודד עם האירוע בחוכמה", אמר מורסי, וציין כי עובדי השגרירות לא היו בסכנה.

לפני עשרה ימים אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי "אני לא חושב שאנו רואים במשטר במצרים בעל ברית אך גם לא אויב". כשנשאל מורסי בראיון אם הוא מחשיב את וושינגטון לבעלת ברית, ענה: "זה תלוי כיצד אתם מגדירים בעלת ברית", והוסיף כי שתי האומות הן "חברות אמיתיות".

השבוע אמרו גורמים רשמיים בארה"ב כי הממשל בוחן מחדש העברה של חבילת סיוע כלכלי למצרים עקב המחאות האלימות נגד ארה"ב, שהחלו בקהיר בעקבות הסרטון שלועג לנביא מוחמד.

על פי הוושינגטון פוסט, בעקבות האירועים השהה הממשל העברה של חבילת סיוע של מיליוני דולרים בנוסף לשיחות שתכליתן מחיקה של חוב מצרי בסך מיליארד דולר.
לטענת הגורמים הרשמיים, שביקשו להישאר אנונימיים, הם צופים כי בזמן הקרוב לא יאושרו חבילות סיוע חדשות למצרים בשל הרעה ביחסים בין המדינות.

ביום שישי נהרג חייל צה"ל ואחר נפצע בינוני כתוצאה מהיתקלות עם כוח מחבלים צפונית להר חריף על גבול מצרים. החייל שנהרג הוא רב טוראי נתנאל יהלומי, לוחם בחיל התותחנים, בן 20 מהיישוב נחל איילון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ