ילדיו של נשיא איראן לשעבר נעצרו, אבל עבורו זה דווקא סימן טוב

בתוך יממה שבו לטהראן בנו ובתו של האשמי רפסנג'אני אחרי גלות ארוכה, ככל הנראה כחלק מעסקה שדווקא מלמדת על עוצמתו של האב

ד-פ-א
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד-פ-א
רויטרס

בתו של נשיא איראן לשעבר, אכבר האשמי רפסנג'אני, נשלחה לשישה חודשי מאסר בגין הפצת תעמולה נגד המדינה - כך דיווחה אתמול (ראשון) סוכנות הידיעות הרשמית אירנ"א. פאיזה האשמי נעצרה בשבת עם שובה מביקור בלונדון. היא נידונה למאסר כבר בחודש ינואר, אולם ביצוע גזר הדין נדחה בשל התערבות אביה.

בית המשפט בטהראן קבע כי על האשמי בת ה-49, חברת פרלמנט לשעבר, חל איסור לעסוק בכל פעילות פוליטית, תרבותית או עיתונאית בחמש השנים הבאות. בדומה לאביה, גם האשמי נחשבת למבקרת חריפה של הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד, ואף הודיעה בפומבי כי היא אינה מכירה בבחירות שבהן נבחר אחמדינג'אד לכהונה שנייה.

על אף שאביה, שכיהן כנשיא בין 1989 ל-1997, הוא אחד מאדריכלי המערכת האיסלאמית, האשמי היא חברה פעילה מאוד בתנועה הפמיניסטית באיראן. היא כיהנה בעבר כיו"ר פדרציית הספורט לנשים והוציאה לאור עיתון פמיניסטי בשם "זאן" שהפצתו נאסרה ב-1999.

מאז גל המחאה האלים נגד בחירתו מחדש של אחמדינג'אד, השתתפה האשמי במספר מחאות ציבוריות נגד הנשיא. היא נעצרה פעמים רבות אך תמיד שוחררה. עם זאת, מאז 2009, בודדה והורחקה משפחתה בהדרגה מהזירה הפוליטית. אחמדינג'אד אף האשים בגלוי את רפסנג'אני ומקרוביו במעילה.

האשמי בהפגנה נגד אחמדינג'אד במסגד בטהראן, יוני 2009צילום: רויטרס

יממה אחרי שובה של פאיזה, שב לאיראן גם בנו של רפסנג'אני, מהדי, אחרי שלוש שנים בהן שהה בבריטניה. הוא צפוי לעמוד לדין בגין עידוד המחאה ב-2009, אולם פרשנים מעריכים כי שובו נובע דווקא מהתחזקות בכוחו של רפסנג'אני האב ומההיחלשות המתמדת בעוצמתו של אחמדינג'אד. חלק מהם סבורים כי משפחת רפסנג'אני הגיעה לעסקה עם הממשל בנוגע לאישומים. אחרים מעלים  את האפשרות שרפסנג'אני, הנחשב לאישיות פרגמטית, מתכוון להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2013.

אגב, ההתחזקות המחודשת במעמדו של רפסנג'אני קיבלה ביטוי גם בוועידת המדינות הבלתי מזדהות שהתקיימה באיראן בחודש שעבר. רפסנג'אני נראה משוחח עם מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, וישב לצדו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ