פיצוצים וחילופי אש עזים במטכ"ל הסורי במרכז דמשק

כוחות של המורדים הצליחו לחדור למטות הצבא וחיל האוויר במתקפה הגדולה ביותר על מוקדי השלטון של הנשיא אסד מאז חודש יולי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפחות שני פיצוצים עזים אירעו אתמול במטכ"ל הסורי שברובע אבו-רומנה במרכז דמשק. לאחר הפיצוצים התנהלו חילופי אש בין חייליו של הנשיא בשאר אסד לכוחות של המורדים. עדי ראייה סיפרו כי רגעים ספורים לאחר הפיצוצים הגיחו מורדים חמושים והחלו לירות ולהשליך רימונים לעבר המתחם, בעוד החיילים ששהו באזור החלו לרוץ בפאניקה. המתקפה היום היא הגדולה ביותר מאז חודש יולי, אז נהרגו בפיצוץ במטה לביטחון לאומי שר ההגנה הסורי, הגנרל דאוד עבדאללה ראג'חה, וסגנו, גיסו של אסד, אסף שווכאת.

לעת עתה קשה להעריך כמה אנשים נפצעו או נהרגו בפיצוצים. עדי ראייה סיפרו כי ראו גופות של שומרים, חיילים ומורדים באזור. סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי לפחות ארבעה בני אדם נהרגו ו-14 נפצעו. זמן קצר לאחר הפיצוצים סגר הממשל הסורי חלקים מדמשק לתנועה. מחסומי ביקורת זמניים הוקמו ברחבי העיר, ואנשי ביטחון רבים החלו להסתובב ברחובות.

הפיצוצים אירעו באזור בניינים של הממשל באחד האזורים השמורים ביותר של הבירה דמשק, הממוקם בסמוך לאחר ממשרדיו של הנשיא. אחד הפיצוצים אירע בבניין של המטכ"ל הסורי, והשני פגע במפקדה של חיל האוויר, כך על פי עדי ראייה.

בהודעה שפרסם הצבא הסורי לאחר הפיצוץ היום נמסר כי "שני טרוריסטים חמושים, הקשורים לגורמים זרים, הפעילו מכונית ממולכדת בבניין המטכ"ל". על פי ההודעה, הפיצוץ גרם לפציעתם של כמה שומרים, לשריפה ולנזק לבניין. "צבא סוריה החופשי" סתר את הדברים, ודיווח כי ארבע חוליות נטלו חלק בפיגוע.

עד ראייה שעובד באזור סיפר שלאחר הפיצוצים ניסו מורדים חמושים להיכנס אל בניין המטכ"ל, בעוד חבריהם ממטירים אש מהגגות הסמוכים. לאחר מכן, לדבריו, "חיילים ואנשי ביטחון רבים הגיעו למקום, הקיפו את הבניין והחלו להילחם כמו משוגעים", כך לדבריו. "אני לא מאמין למה שראיתי, הממשלה לא מסוגלת להגן על הצבא שלה ועל מטות הפיקוד, אז איך היא יכולה להגן על המדינה?". בחילופי האש היום נהרג כתב של רשת הטלוויזיה האיראנית באנגלית, מיה נאסר.

אתמול הפציצו כוחות של המורדים בית ספר בדמשק שלטענתם משמש כבסיס של הצבא ושל כוחות הביטחון החשאיים, השביחה. אירועי היומיים האחרונים בדמשק מוכיחים שכוחות המורדים עדיין מסוגלים לפעול במרכז הכוח של המדינה, למרות שבשבועות האחרונים הצבא הסורי מנסה להדוף אותם מדמשק ופרבריה.

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי מספר ההרוגים בסוריה מאז תחילת האירועים במרץ בשנה שעברה עולה על 30 אלף הרוגים מתוכם יותר מ-21 אלף אזרחים. היום היה אחד ימים העקובים מדם בסוריה ומספר ההרוגים עלה על 270 הרוגים רובם בפרברי דמשק חלב וחומס.

במקביל הודיעו אתמול עיתונאים ואנשי מדיה המועסקים בבניין הטלוויזיה הסורית בדמשק כי הם מקימים ועדה לתיאום מתוך בניין הטלוויזיה ויחשפו באמצעות עמוד בפייסבוק מה שהגדירו כזיוף החדשות והעובדות מצד התקשורת הרשמית הסורית. בהודעה שפרסמו אותם עיתונאים ציינו כי אין ביכולתם להיחשף ולכן הם יפעלו כסוכנים כפולים. מצד אחד, יקיימו את ההוראות של הממונים עליהם ומצד שני ידווחו אמת על ההתרחשויות בתוך הבניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ