המתלוננת טענה: השר א-שייח' ניסה לנשק בכוח ושלח מסרונים מיניים

עדות המתלוננת שהגיעה לידי "הארץ" חושפת כיצד ניסו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים להשתיק את הפרשה. השר לעניינים אזרחיים מכחיש את המעשים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

התקיפה המינית שבה נחשד השר הפלסטיני לעניינים אזרחיים, חוסיין א-שייח', האחראי על התיאום האזרחי והביטחוני עם ישראל, מוסיפה לחולל סערה ברשות הפלסטינית. לידי "הארץ", שחשף את הפרשה בתחילת השבוע, הגיעו קטעים מהעדות שמסרה המתלוננת, מהנדסת מחשבים בלשכתו של א-שייח'. העדות חושפות את הניסיון העיקש של מנגנוני הביטחון של הרשות להשתיק את תלונת בני הזוג ולהוריד את הפרשה מסדר היום הציבורי.

בעלה של המתלוננת הוא מנכ"ל המשרד לעניינים אזרחיים. לפני כחצי שנה ביקש להעביר את אשתו לעבוד עמו במשרד משום שעבדה בזמנו מחוץ לרמאללה ונאלצה לנסוע זמן רב למקום עבודתה. לדבריו, הצליח לדאוג לה למשרת מהנדסת מחשבים במקום, בהתאם להשכלתה. הבעל הדגיש כי נמנע מלהציג את אשתו לא-שייח' כשהצטרפה לצוות המשרד בשל התדמית הבעייתית שדבקה בשר בעבר בכל הנוגע ליחסו לנשים.

התקיפה אירעה לפני כשלושה שבועות בלשכתו של א-שייח' בשכונת אל-בלוע ברמאללה. הבעל סיפר כי א-שייח' נתקל באשתו, שהגדיר כ"אשה יפה", וביקש ממנה לסור ללשכתו כדי שתתקן את המחשב שלו. כשנכנסה לחדר אמר א-שייח' למתלוננת כי היא "האשה הכי יפה במשרד", והיא השיבה לו "אתה יכול להיות אבא שלי ואני הבת שלך".

א-שייח' לא חדל והמשיך להחמיא לעובדת על יופיים של שערה ועיניה. כשהתיישבה ליד המחשב ניגש אליה מאחור וניסה לנשק אותה ולגעת בה תוך שימוש בכוח. היא סטרה לו, צעקה ויצאה מהמשרד. לאחר מכן ניסה לשכנע אותה לשוב ללשכתו כדי לתקן את המחשב אך היא סירבה.

חוסיין א-שייח'צילום: תומר אפלבאום

הבעל טען כי בשלב זה הבין א-שייח' שהמתלוננת היא אשתו. עם זאת, הדבר לא מנע ממנו להמשיך ולהטריד אותה במסרונים רבים בעלי אופי מיני. בין היתר כתב לה "אני רוצה אותך", "אני אוהב אותך" ו"נפשי בך". העובדת סיפרה לבעלה על המקרה והוא מיהר ללשכתו של א-שייח', שלא שהה בה באותה עת. הוא הכה בדלת הלשכה ואיים לפגוע בשר. כעבור זמן קצר קיבל מסרון מא-שייח' שבו כתב לו השר "אני מבקש ממך להירגע, כל שתבקש תקבל".

בני הזוג טענו כי מאז יום התקיפה רדפו אותם משפחתו של א-שייח' וכוחות הביטחון הפלסטיניים. הבעל סיפר כי ביום רביעי שעבר הגיעו כמה בני משפחתו של השר לבית הזוג וביקשו לפגוע בבעל ובבית. הבעל ששהה באותה עת באוניברסיטת ביר זית שב במהרה לביתו ובמקום התפתחה תגרה, שבה איימו אחיו של א-שייח' לפגוע בו אם לא יחזור בו מהדברים שאמר בעדותו.

הבעל סיפר כי אמר לאחד האחים כי הוא מוכן למות ובלבד שלא יוותר על הזכות להגן על אשתו. לדבריו, האח השיב לו "אין בעיה, כלבים, אתם תמותו". בני המשפחה המשיכו להשמיע איומים לעברו ואמרו לו כי "הפעם באנו להזהיר, בפעם הבאה לא יהיו דיבורים".

בעקבות המקרה הגיעו לבית הזוג בני משפחתה של המתלוננת והיא סיפרה לאביה כי חוסיין א-שייח' תקף אותה. ביום רביעי בערב הגיעו אנשי המודיעין הצבאי לבית הזוג ועצרו את הבעל. חקירתו החלה בשעה 19:00 לערך ונמשכה עד למחרת ב-4:00 לפנות בוקר. הבעל סיפר למקורביו כי אנשי המודיעין הצבאי ניסו לשכנע אותו לחזור בו מגרסתו. "הקצין אמר לי שיש לו הוראות מפורשות לסגור את הפרשה עוד היום בכל דרך", אמר, "הוא לחץ עלי לטעון שמוחמד דחלאן (איש הפתח, יריבם של א-שייח' ושל אבו מאזן, א"י) הוא שגרם לי להמציא סיפור שכזה. הם אמרו שאני פוגע בפתח. ומה עם הדברים שעשה א-שייח'? הוא לא פגע בפתח?". לדבריו, לאשתו הוצעה משרת מנכ"לית בתמורה לכך שתחזור בה מתלונתה.

מקורבי א-שייח': "הבעל ניסה לסחוט את הרשות באמצעות תלונת אשתו"

גם בני משפחתה של האשה זומנו לחקירה, שבה הופעל עליהם לחץ להשתיק את הפרשה ולחתום על מסמך שלפיו הם מאמינים לגרסתו של א-שייח', שהכחיש את האירועים. הבעל הוסיף כי החשש של קרוביה של אשתו מפני פגיעה בה גרם להם לחתום על המסמך. מנגד, מקורבי השר טענו כי משפחתה של המתלוננת נפגשה עם א-שייח' השבוע והאמינה לגרסתו.

הבעל סיפר למקורביו כי לאחר חקירתו שלח לו א-שייח' מסרון שבו כינה אותו "מרגל" והבטיח: "אני אטפל בך". לדברי מקורביו של א-שייח', הבעל ניסה לסחוט את הרשות באמצעות תלונת אשתו ואף שינה את גרסתו כמה פעמים.

בני הזוג שוהים כעת בירדן, כיבו את הטלפונים הסלולריים שלהם וממתינים לחזרתו של אבו מאזן לשטחים. א-שייח' מצדו הכחיש מכל וכל את מעורבותו בפרשה. שלשום (שלישי) כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "יבוא חשבון עם כל מי שעומד מאחורי הקמפיין הזה באמצעות החוק". הוא הסביר כי לאחר תקופה שבה גילה סבלנות החליט שלא לשתוק עוד נוכח השמועות השקריות שהופצו עליו. הוא הכחיש את המיוחס לו אך לא פירט את החשדות נגדו וטען כי לא הוקמה ועדת חקירה לעניין. גם תנועת הפתח פרסמה הודעה שבה הכחישה כי נפתחה ועדת חקירה מטעמה.

למרות טענות א-שייח' כי לא הוגשה כל תלונה בעניין, בעלה של המתלוננת טען כי הגיש תלונה לממונה על השחיתות ברשות, רפיק א-נטשה. בדיקת "הארץ" העלתה כי אכן הוגשה תלונה במשרדו של א-נטשה, שנרשמה על ידי אכרם אבו אל-ח'טיב. תלונה הוגשה במקביל גם למשרד מבקר המדינה הפלסטיני, אצל סמיר אבו זנייד. גם בכירים בפתח וברשות אישרו ל"הארץ" כי מתנהלת חקירה וכי פרסום הדברים בתקשורת עלול להזיק לה.

א-שייח' נחשד בעבר בתקיפה מינית של קטינה וטען אז כי ההאשמות נגדו הן קנוניה שרקמו מקורביו של מוחמד דחלאן, שניסו להפליל אותו בשל עמדתו נגד דחלאן. גם השבוע, בתגובה למקרה הנוכחי, השמיע באוזני "הארץ" תגובה דומה. "הקבוצה של דחלאן מנסה לתפור לי תיק", אמר, "הם מנסים לשבש את התדמית שלנו, אבל הכל שמועות. מה עם התלונה של האשה שהלכה למשטרה? זה סיפור שכולו שקר ושטויות. אין ועדת חקירה ואין כלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ