הריגתו של אחד מלוכדי קדאפי מאיימת להצית מחדש את לוב

עומרן שעבאן הפך לגיבור לאומי כשגילה את מחבואו של מועמר קדאפי בבור ביוב בעיר סירת. לפני כחודשיים נורה על ידי נאמני הרודן וכעת מת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אחד המורדים הלובים הצעירים, שלזכותם נזקפת תפיסתו של מועמר קדאפי לפני כשנה, מת השבוע מפצעיו – כחודשיים אחרי שנחטף, הוכה ונדקר בידי תומכיו של הרודן לשעבר. גופתו של עומרן שעבאן, בן 22, הוטסה ביום שלישי במטוס פרטי מצרפת לעיר החוף מיסרתה, שבה המתינו לה משפחתו, חבריו וקהל אוהדים.

שעבאן התפרסם ב-20 באוקטובר 2011, עם הופעתם של תצלומים וסרטוני וידאו שבהם הוא נראה אוחז בקדאפי זמן קצר אחרי לכידתו בבור ביוב בעיר סירת. קדאפי נורה למוות זמן קצר לאחר מכן, בנסיבות שלא נחקרו.

משפחתו של שעבאן טוענת כי הוא הותקף בעיירה באני ואליד בעת שהיה בדרכו הביתה מחופשה עם שלושה מידידיו. שעבאן נפגע משני קליעים וכתוצאה מכך נותר משותק בפלג גופו התחתון. נשיא לוב, מוחמד מגריף, ביקר בבאני ואליד בתחילת חודש זה והצליח להביא לשחרורם של שעבאן ושל שניים משלושת חבריו למסע. הרביעי עדיין מוחזק בידי החוטפים. שעבאן הוטס לצרפת לקבלת טיפול רפואי.

שעבאן במהלך תקופת אשפוזו בצרפתצילום: אי–פי

לוב משקיעה מאמצים גדולים בחיסול שאריות התמיכה במשטר קדאפי, אך עד כה לא הצליחה לרסן את כל המיליציות החמושות במדינה. כעת, חוששים בטריפולי כי מותו של שעבאן יעורר גל של אלימות וחיסול חשבונות. הקונגרס הלאומי הלובי שנבחר אך באחרונה הורה למשטרה ולצבא להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי לתפוס את החוליה, המסתתרת כנראה בבאני ואליד – עיירה שנותרה ברובה נאמנה למשפחת קדאפי ומקורביה.

שעבאן זכה לציון לשבח בטקס שהתקיים בקונגרס הלאומי וכונה "קדוש מעונה שמילא את חובתו". עם זאת, משפחתו ציינה שהוא לא קיבל את מיליון הדינרים (כ-800 אלף דולר) שהובטחו כפרס למי שילכוד את קדאפי. עם מותו של שעבאן, הודיעה ממשלת לוב שתכבד את זכרו בלוויה ההולמת את מעמדו כגיבור לאומי ואכן, הטקס היה מרשים ביותר. אלפים התקבצו באצטדיון במיסרתה, חלקו לשעבאן כבוד אחרון ועברו על ארון הקבורה עטוף דגל הלאום שבו הונח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ