אל-ערבייה: דמשק הוציאה להורג טייסים טורקים שמטוסם הופל ליד חופי סוריה

הרשת הסעודית החלה לחשוף מסמכים המעידים לטענתה על מעורבות ישירה של רוסיה, איראן וחיזבאללה בעימותים האלימים בסוריה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

גורם בכיר בארמונו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הורה להוציא להורג שני טייסים טורקים שמטוסם הופל בידי צבא סוריה ביוני - כך דיווח הערב (שבת) ערוץ "אל ערבייה" הסעודי. הדיווח מתבסס על מסמכים סודיים שהועברו לרשת מידי צבא המורדים בסוריה. ביוני טען הממשל הסורי כי השניים נעדרים, ובהמשך הודיע כי אותרו ללא רוח חיים.

הערב שידר "אל ערבייה" את התוכנית הראשונה בסדרה של 12 פרקים, שבה לטענת הרשת ייחשפו מסמכים רבים, שיעידו על מעורבות ישירה של רוסיה, איראן וחיזבאללה בעימותים בסוריה. בפרק הראשון נטען כי שני הטייסים הטורקים, שמטוסם יורט ב-22 ביוני ליד חופי סוריה, נמשו מהמים בחיים, נחקרו ולבסוף הוטבעו למוות בהוראה ישירה שהגיעה מארמון הנשיאות.

משרד החוץ בדמשק דיווח אז כי טילים נגד מטוסים יירטו את המטוס לאחר שהוא חדר למים הטריטוריאליים של סוריה, וכי משלחת חיפוש נשלחה לאתר את הטייסים. במסמכים שנחשפו בתוכנית שבה ועולה הטענה כי ההחלטה ליירט את המטוס התקבלה על ידי קצינים רוסים בבסיס חיל הים הרוסי בנמל טרטוס. מהמסמכים עולה כי ארמון הנשיאות הורה להעביר את שני הטייסים לאגף המבצעים החיצוניים כשבויי מלחמה ולחקור אותם על התמיכה הטורקית בצבא המורדים.

מטוס פנטום טורקי, מהדגם שהופלצילום: רויטרס

באחד המסמכים נכתב כי בדמשק שקלו הצעה של גנרל בשם בסאם, להעביר את שני הטייסים לידי החיזבאללה בלבנון כדי שישמשו כקלפי מיקוח בשלב מאוחר יותר, אולם בהמשך נכתב כי הצעה זו ירדה מהפרק. במסמך אחר נטען כי הרוסים הציעו להרוג את שני הטייסים ולהשליך את גופותיהם באזור התרסקות המטוס, כדי להביך את הטורקים.

עוד דווח כי החלטת הסורים להתנצל מיד על הפלת המטוס נועדה להעביר את כובד המשקל בעניין הזה לטורקים – בטענה שחצו את הגבול. במקביל הורה אסד לאפשר למורדים הכורדים לבצע פיגועים נגד מטרות של הצבא הטורקי כמסר מרתיע לממשל באנקרה נגד המשך תמיכתו במורדים הסורים.

רשת "אל ערבייה" טוענת כי בידיה מאות מסמכים המוגדרים כחסויים ביותר החושפים מידע מפורט על מעורבות איראנית ורוסית במשטר אסד. בין היתר נטען כי מהמסמכים עולה כי שתי המדינות הקימו מפקדה משותפת בסוריה.

מסמכי "אל ערבייה": לפיהם טייסי הקרב הרוסים היו בחיים לאחר שמטוסם יורטצילום: אל ערבייה

עוד נטען כי המסמכים מצביעים גם על תפקיד מרכזי של חיזבאללה בחיסול פעילים סורים בולטים וכן בהוצאתם לפועל של פיגועים קשים בסוריה, כדי לזרוע כאוס ואי יציבות.

בדמשק, מוסקווה וטהראן טרם הגיבו לטענות, אולם בעבר התייחסו דוברים סורים רשמיים בביטול לדיווחי "אל ערבייה" וטענו כי הרשת, הממומנת על ידי בית המלוכה הסעודי, מקפידה מאז תחילת המלחמה בסוריה להטות את דיווחיה לטובת המורדים, וקוראת להדחתו של הנשיא אסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ