זביידי שוחרר ממעצר לאחר 5 חודשים בכלא הפלסטיני

זביידי שבת רעב פעמיים במהלך מעצרו בכלא יריחו. הוא הואשם בניסיון לרצוח את מושל ג'נין, שמת מהתקף לב לאחר שירו על ביתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

אחרי חמישה חודשים בכלא הרשות הפלסטינית ביריחו, לפחות שתים עשרה הארכות מעצר ושתי שביתות רעב, שוחרר היום (שני) זכריא זביידי, תושב מחנה הפליטים ג'נין. בית המשפט המחוזי בג'נין נענה לבקשת עורך דינו, פריד הוואש, ושחררו בערבות עצמית של 5,000 דינר ירדני (כ-7,000 דולר), כתנאי להתייצבותו בבית המשפט בשבוע הבא.

בחמישה החודשים האחרונים הוארך מעצרו (הדומה למעצר מינהלי בישראל) פעמים רבות ולפני כעשרה ימים הגישה התביעה הכללית הפלסטינית כתב אישום נגדו בגין ניסיון לרצח מושל ג'נין, קדורא מוסא. מוסא מת מהתקף לב לאחר שב-2 במאי נורו על ביתו יריות מכלי נשק כבד. הרשות הפלסטינית הציגה את מותו כהתנקשות בחייו ובהוראת יו"ר הרשות מחמוד עבאס פתחה במסע מעצרים בג'נין, בעיקר של אנשי פתח, ששירתו במנגנוני הביטחון השונים של הרשות.

מלבד זביידי חשודים שניים נוספים בניסיון לרצח. שאר העצורים שנעצרו בפרשה שוחררו ללא כל אישום, רבים מהם לאחר שלטענתם עונו קשות בידי אנשי הביטחון המסכל. במחנה הפליטים ובתנועת הפתח העריכו שהירי על בית המושל היה קשור בחיכוכים פנימיים בתוך מנגנון "הביטחון הלאומי", ששני החשודים בירי היו חברים בו.

זכריא זביידי, לפני שנהצילום: דניאל בר און

בסוף 2011 פרש לגמלאות דיב אל עלי (אבו אלפתח), המפקד הקודם של "הביטחון הלאומי". במקומו הוצב נידאל אבו דוחאן, לשעבר מפקד המודיעין הצבאי, שהחל לסלק מהשירות את נאמניו של אל עלי. בתנועת הפתח אומרים שאל עלי היה מקובל מאוד אצל מנגנוני הביטחון הישראליים והאמריקאים, והוא שעמד בראש המערכה נגד פעילי חמאס, לאחר שזו זכתה בבחירות ב-2006.

בעודו מחכה לצאת מיריחו לג'נין, אמר זביידי ל"הארץ" כי אין כל ממש באישומים נגדו. "מוסא לא היה רק חבר ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש, הוא היה חבר משפחתי והיה לוחם עוד לפני", אמר. לדבריו, הוא היה בין האנשים שיאסר ערפאת התייעץ אתם אם למנות את מוסא כמושל. לכן, "לא יכול להיות שיריתי". זביידי אמר עוד כי ההאשמה נולדה מהעובדה שהנאשמים בירי הפקידו בידו את כלי הנשק. "לו ידעתי למה הוא שימש לא הייתי לוקח אותו", אמר. זביידי משוכנע שבית המשפט הורה לשחררו בערבות לאחר שראה שאין לתביעה ראיות של ממש נגדו.

בתקופת המעצר שבת זביידי פעמיים ברעב. בתחילת שבוע שעבר הפסיק את שביתתו השנייה לאחר שהובטח לו שהדיון בהארכת מעצרו יוקדם ושבכירים בפתח ובמנגנוני הביטחון פועלים להביא לשחרורו. במחנה הפליטים ובתנועת הפתח העריכו שהירי על בית המושל היה קשור בחיכוכים פנימיים בתוך מנגנון הביטחון הלאומי, ששני החשודים בירי היו חברים בו.

זביידי התפרסם בישראל כמפקד גדודי חללי אל אקצה בתקופת האינתיפאדה, והרבה להתראיין לתקשורת ישראלית עוד בזמן שהוגדר מבוקש. זביידי, שבצעירותו שיחק בתיאטרון לילדים שהקימה המחנכת ארנה מר בשנות השמונים, היה אחר כך ממייסדי תיאטרון החופש יחד עם ג'וליאנו מר חמיס, חברו הטוב. השניים גם ניהלו יחדיו את התיאטרון לתקופה קצרה. בשנים האחרונות שימש זביידי פקיד במשרד האסירים הפלסטיני.

שובו לג'נין חייב תיאום ביטחוני עם צה"ל. בשעות אלו עוד ממתין זביידי במשרדי המודיעין הצבאי להגעתו של רכב ביטחוני פלסטיני, היחיד שמורשה להסיעו בשטחי B ו-C, שבשליטה ביטחונית ישראלית ישירה. בשבועות האחרונים חבריו בתיאטרון החופש יזמו עצומה הקוראת לאבו מאזן לשחררו, ועליה חתמו יותר מ-3,000 פעילים פרו-פלסטינים מרחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ