אחמדינג'אד על הסנקציות: מנהלים נגדנו מלחמה פסיכולוגית

בשבוע האחרון ירד ערכו של הריאל האיראני ב-40%. במסיבת עיתונאים שכינס, תקף אחמדינג'אד את נאום נתניהו באו"ם, והמליץ לו לשפר את כישורי הציור

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס
הארץ

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, תקף היום (שלישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו על נאומו באו"ם בשבוע שעבר ואת מדינות המערב על מדיניות הסנקציות נגד ארצו.

אחמדינג'אד אמר שלבנק המרכזי באיראן יש די כסף כדי להבטיח את הייבוא למדינה, על אף הסנקציות הבינלאומיות. במסיבת עיתונאים שכינס בעקבות התרסקותו של המטבע המקומי, הריאל, אמר אחמדינג'אד כי אויבי המדינה מנהלים "מלחמה פסיכולוגית" נגד העם האיראני: "אויבינו הצליחו להפחית את מכירות הנפט שלנו, אך אנו מקווים לפצות על כך".

נשיא איראן לעג לנאומו של נתניהו באו"ם והתמקד באיור שהציג ראש הממשלה. אחמדינג'אד אמר כי  הציור שהציג ראש ממשלת ישראל הוא "בראש ובראשונה עלבון לאסיפה הכללית". בנוסף הוא המליץ שנתניהו "ישפר את כישורי הציור שלו".

בנימה רצינית יותר אמר הנשיא האיראני "אנו לא מפחדים מהאיומים של הציונים הברברים, ואנחנו לא מפחדים מהזיקוקים שלהם. כל הרפתקה באיראן תהיה טעות", הוסיף. בשבוע שעבר אמר מפקד משמרות המהפכה, הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי, כי איומי ישראל לנקוט בפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של ארצו רק מחזקים את נחישותה להמשיך בתוכניתה.

דבריו של אחמדינג'אד מגיעים על רקע הדיווחים על ירידה חסרת תקדים בערכו של המטבע האיראני. הריאל צנח בשבוע האחרון ב-40%, בעקבות שילוב של גורמים כמו הסנקציות המערביות על איראן והתחדשות החששות של הציבור באיראן בנוגע לטיפולה הכושל של הממשלה בכלכלה, להערכת אנליסטים.

אף שערכו של הריאל כבר נשחק בשנים האחרונות, עם התגברות הבידוד של איראן בעולם, קצב הנפילה במטבע המקומי הואץ בימים האחרונים, לאחר שהמוני איראנים מיהרו למכור ריאלים בתמורה לדולרים. נכון ליום שני, נדרשו 34,800 ריאל כדי לרכוש דולר אחד בטהרן. ביום שני שעבר, השער היה 24,600 ריאל לדולר.

איראנים רבים איבדו בשבועות האחרונים את האמון בממשלתו של מחמוד אחמדינג'אד וביכולתה לבלום את ההידרדרות הכלכלית. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי עשרת אלפים איראנים חתמו השבוע על עצומה שהופנתה לשר העבודה האיראני ובה תלונות על הירידה בכוח הקנייה שלהם ועל בעיות כלכליות נוספות בעקבות הסנקציות המערביות. אחמדינג'אד אמר כי הסנקציות, אשר נועדו לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית, ייכשלו.

להערכת אנליסטים, אחד המניעים העיקריים לנפילה החדה במטבע האיראני בשבוע האחרון הוא ככל הנראה שינוי במדיניות הבנק המרכזי של איראן ב-23 בספטמבר, שנועד להפחית את התנודתיות בשערי המטבע, אך למעשה השיג תוצאה הפוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ