חרדה מתקיפה ישראלית ב-2008 גרמה לאיראנים לירות לעבר מטוסיהם

מסמך של הפנטגון חושף כשלים בהגנה האווירית האיראנית. עוד נחשפה חשיבות מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה בעיצוב מדיניות החוץ

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

דו"ח מסווג של הפנטגון חושף כי בשנים 2007 ו-2008, בשל החשש מתקיפה ישראלית, ירו בטעות כוחות נ"מ איראנים לעבר מטוסים אזרחיים ולעבר מטוס קרב איראני. על פי הדו"ח, לעבר המטוסים האזרחיים נורו טילי קרקע-אוויר, אש נ"מ ואף נשלחו מטוסי קרב איראניים כדי ליירטם.

"יחידות ההגנה האווירית של איראן פעלו בצורה שגויה עשרות פעמים, לרבות ירי נ"מ, נגד מטרות שלא זוהו כהלכה או שזוהו בשגגה", נכתב בדו"ח שנחשב לסודי ביותר. עוד נכתב כי רשת התקשורת של הצבא האיראני היא לקויה וההכשרה של אנשי מערך הנ"מ לוקה בחסר כך ש"זיהוי שגוי צפוי להימשך".

בספטמבר 2007, הופצץ הכור הגרעיני בסוריה, ובהמשך אותה שנה קיימה ישראל תרגיל אווירי צבאי גדול בים התיכון. בשל כך, עלה החשש באיראן מתקיפה ישראלית אפשרית של מתקני העשרת האורניום בנתאנז,

מערך הנ"מ האיראני, שהוכנס לכוננות גבוהה, חשש באותה עת כי מטוסי תקיפה עשויים להתחזות למטוסים אזרחיים ולהשתמש בנתיבי הטיסה שלהם בעת תקיפה, כך על פי הדו"ח של הפנטגון, שהיווה, ביחד עם מסמכים נוספים, חומר רקע לספר חדש.

השילוב בין החשש הגובר, הפיקוד הרפה וההכשרה הלקויה, הובילה לכמה תאונות מבצעיות. ביוני 2007, יחידת נ"מ של משמרות המהפכה ירתה בטעות טיל קרקע-אוויר מסוג Tor M1 לעבר מטוס נוסעים אזרחי. במאי 2008 סוללת נ"מ ירתה בטעות לעבר מל"ט איראני, ובאותו החודש סוללת נ"מ נוספת ירתה אש נגד מטוסים לעבר מטוס קרב איראני מדגם F-14.

מערכת יירוט אווירי מדגם Tor-m1צילום: וויקיפדיה

ביוני 2008 ירו יחידות נ"מ איראניות לעבר שני מטוסים אזרחיים נוספים, ובמקרה נוסף הוזנק מטוס קרב איראני מדגם F-4 כדי לבחון מטוס של חברת התעופה העיראקית שהיה בטיסה מבגדאד לטהראן. המטוס העיראקי נחת לבסוף בלא פגע.

על פי הדו"ח, פחות משבועיים לאחר התרגיל האווירי של ישראל, החלה לתרגל איראן התקפות משלה. מפקד חיל האוויר האיראני הורה לקיים תרגולים יומיים של תקיפות מהאוויר לעבר יעדים המדמים את חיפה ודימונה.

בדו"ח החסוי של הביון האמריקאי, מובע גם החשש של בכירים עיראקים מפני תקיפה ישראלית אפשרית. בדו"ח מובאים פרטי שיחה שהתנהלה ב-3 ביולי 2008 בין ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, לבין נשיא ארה"ב דאז ג'ורג' בוש, בו הביע אל-מלכי חשש מפני מעבר של מטוסים ישראלים בשטחה האווירי של עיראק.

"במידה וישראל תחדור למרחב האווירי של עיראק, לא תהיה לי ברירה אלא לתלות את האשם בארה"ב", אמר אל-מליכי. "לא אתן לעיראק להפוך לשדה קרב". הנשיא בוש השיב לו, כך על פי הדו"ח, כי "אין דבר שחשוב לי יותר מהצלחה בעיראק".

בספר, שיצא השנה לאור בהוצאה של הפנטגון, מובא גם תיאור של הפעילות החשאית של ארה"ב ואיראן על השליטה בעיראק שלאחר שלטונו של סדאם חוסיין. על פי דו"חות של המודיעין האמריקאי, האיש החזק בכל הקשור למדיניות החוץ האיראנית הוא לא הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, אלא קאסם סולימני – מפקד כוח אל-קודס - האחראי על הפעילות של משמרות המהפכה מחוץ לאיראן.

חמינאי עם מפקדי משמרות המהפכהצילום: אי-פי

במסמך שסופק לבכירים אמריקאים על ידי עמיתיהם העיראקים, מובאת שיחה שהתנהלה בין בכיר במודיעין העיראקי לסולימני באיראן, בה אמר לו מפקד כוח אל-קודס כי הוא "הסמכות היחידה לפעולות האיראניות בעיראק". מעמדו של סולימני, כמו גם פועלו נגד האמריקאים באיראן והתערבות האיראנית בסוריה, הובילו את האמריקאים להכליל אותו ברשימת האנשים הנתונים לסנקציות. אלא, שמהמסמכים המתוארים בספר עולה כי בין סולימני לאמריקאים התנהל דיאלוג ממושך, אם כי לא ישיר, בעת השהות האמריקאית בעיראק.

אחת ההודעות הראשונות שקיבלו האמריקאים מסולימני היתה בינואר 2007, בעקבות לכידתם של חמישה קצינים של כוח אל-קודס בעיראק. סולימני נפגש שבוע לאחר מכן עם נשיא עיראק וביקש ממנו להודיע לאמריקאים שהוא מוכן לפתוח אתם במו"מ. לדבריו, היו לו בשעתו מאות סוכנים בעיראק, אולם לדבר אף אחד מהם לא היה מעורב בתקיפת חיילים אמריקאים.

הנשיא בוש אישר בשעתו להיפגש עם נציגים איראנים בעיראק, אולם לא עם סולימני ישירות. זמן קצר לאחר קיום המגעים, העביר סולימני הודעה לאמריקאים לפיה התקפות של מליציות שיעיות בעיראק יופחתו במידה והאמריקאים ישוחררו אדם שנתפס על ידי הקומנדו הבריטי. "אתם תיראו תוצאות בתוך חודשיים", צוטט סולימני. מפקד הכוח הרב לאומי בעיראק, הגנרל האמריקאי דיוויד פטראוס, שקיבל את ההודעה דחה אותה על הסף.

בעקבות הדיאלוג עם סולימני, כתב פטראוס מכתב לשר ההגנה גייטס, לפיו הוא שוקל לדווח לנשיא כי איראן הכריזה מלחמה על ארה"ב בעיראק. "למיטב הבנתי, איראן חרגה מהניסיונות הטריוויאליים להשיג השפעה בעיראק, והם פועלים להקמת מליציות מטעמם, דוגמת חיזבאללה בלבנון, כדי להשיג שליטה במדינה", כתב הגנרל.

לאחר שהאיראנים החלו לחמש את המליציות השיעיות שמרגמות ובטילים, העבירו האמריקאים מסר לסולימני אם לא יחדלו האיראנים מהסיוע, יחריפו האמריקאים את הפעילות הצבאית שלהם נגד מי שנחשד כשותף או שותף פוטנציאלי של כוח קודס, באמצעות פשיטות של "כוח 17", יחידת קומנדו סודית המתמחה בסיכול התערבות איראנית. בעקבות כך, ההתקפות השיעיות הופסקו למשך כשנה, אולם הן התחדשו והטרידו את האמריקאים עד עזיבתם ב-2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ