טורקיה תקפה מטרות בשטח סוריה, בתגובה להרג 5 אזרחיה

התגובה הנקודתית של אנקרה מראה כי היא אינה מעוניינת לגלוש להסלמה עם דמשק, ומזכירה שהתפנית במלחמת האזרחים בסוריה עדיין לא נראית באופק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חילופי האש בגבול סוריה וטורקיה אמש (רביעי) עדיין אינם מבשרים כנראה תפנית במלחמת האזרחים המתמשכת בסוריה, שכבר גבתה את חייהם של יותר משלושים אלף בני אדם. לעת עתה נראה שהנשיא הסורי, בשאר אל-אסד ויריביו, ארגוני האופוזיציה שאינם מצליחים לאחד את השורות למלחמה אפקטיבית נגדו, אחוזים זה בזה מבלי יכולת להכריע את המערכה. ארגוני אופוזיציה סורים דיווחו שכמה חיילי הצבא הסורי נהרגו מאש הצבא הטורקי.

מעורבותה של טורקיה במתרחש אמנם גוברת, ולממשלת ארדואן יש עניין מובהק בניצחון המורדים בסוריה, אך מכאן ועד למלחמה טורקית במשטר בדמשק המרחק כנראה עדיין גדול. במידת מה, אירועי הלילה בגבול מזכירים את התקריות התכופות בין ישראל לחמאס בעזה. מישהו, כנראה צבא סוריה או כוחות ביטחון אחרים הכפופים לאסד, ירה מעבר לגבול הטורקי ופגע באזרחים טורקים. עדיין לא לגמרי ברור אם מדובר בירי בשוגג לשטח הטורקי או במעשה מכוון, על פי הוראה מלמעלה.

מכל מקום, אנקרה זעמה, אבל הסתפקה בתגובה נקודתית: אש ממוקדת למטרות סוריות, בניסיון לגבות מחיר ולבסס הרתעה, אך כנראה עדיין מתוך רצון להכיל את המתיחות ולמנוע גלישה להסלמה קשה יותר.

במציאות בסוריה, אף שהיא הולכת ומחריפה, טרם התחולל מהפך של ממש. אסד שורד יותר זמן מכפי שהעריכו אנשי המודיעין (או מומחי האקדמיה, או הפרשנים בעיתונות), תודות לאכזריות הלא-תיאמן שהוא מפעיל נגד יריביו. האופוזיציה אינה משכילה להתלכד או ליצור מסה קריטית שתביא לנפילה מיידית של השלטון.

כיוון ההתפתחות – קריסה הדרגתית של השלטון, עד להסתלקות הנשיא או מותו האלים – נראה ברור. אבל הקצב שבו יקרו הדברים בהיר פחות. המשטר מנהל קרב בלימה רצחני, תוך שהוא מתמקד בהגנה על מה שנראה לו כלב שלטונו – בעיקר דמשק, חאלב והערים העלאווית ברצועת החוף בצפון מערב המדינה. חלקים אחרים בסוריה, בהם צפון מזרחה, מתנהלים כאוטונומיות לכל דבר שהתנתקו מהשלטון המרכזי.

בינתיים, ממדי ההרס במדינה השסועה עצומים. בצה"ל צפו בהשתאות בקרב שהתנהל בעיירה סורית קטנה בקרבת הגבול עם ישראל בצפון הגולן לפני כמה שבועות. כוחות של צבא סוריה פשטו על העיירה וניהלו בה קרבות מבית לבית עם המורדים, לאחר שהפגיזו אותה בלא פחות מ-3,000 פגזים. זה היה האופן שבו הגיב צבא אסד להתקפת מורדים באזור.

ערים וכפרים אחרים חווים מדי יום קרבות דומים. עוד מעט יגיע החורף הסורי הקשה: תושבי אזורים נרחבים במדינה יצטרכו לנסות ולשרוד את המלחמה הממושכת, בתנאים שבהם צרכים בסיסיים כמו אספקת חשמל סדירה, גז לחימום או אפילו די מזון - כולם בגדר מותרות שאפשר רק לחלום עליהם. אם לא יקרה דבר מה חריג, כמו חיסולו של הנשיא בפעולה ממוקדת של האופוזיציה או מהלך רוסי לשכנעו לפרוש ולעזוב את המדינה, הכאוס הקטלני שם עלול להימשך עוד תקופה ארוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ