חיסול החשבונות של העלאווים עם משפחת אסד

סיפור פציעתו של מוחמד אסד, בן דודו של בשאר ודמות חשובה במלחמה נגד המורדים, שופך אור על מרקם היחסים העדין בתוך הקהילה העלאווית

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
לה מונד

הידיעה על קיומן של הפגנות נגד המשטר בעיר קרדאחה ביום שישי, ה-28 בספטמבר, שהידרדרו בהמשך לעימותים אלימים בין מיליציות מקומיות, מילאה בקורת רוח את לבם של רבים. ואמנם, עיר קטנה וסתמית זו לכאורה היא בעלת סמליות רבה, שכן רוב ראשיהם של בני משפחת אסד נפלו דווקא בה.

אין ספק שסורים לא מעטים שמחו ללמוד שאחד הקורבנות בעימותים שהתנהלו באותו יום בקרדאחה, הוא מוחמד תאופיק אסד, בן דודו של בשאר. האיש, שכונה בפי כול "שייח אל-ג'בל", אדון ההר, לא היה רק פושע ומאפיונר ידוע לשמצה; יחד עם שני בניו הבכורים של דודו ג'מיל, הדודנים מונדהר אסד ופאוואז אסד, הקים בשעתו את חבורות ה"שביבה". כנופיות צעירים שהשליטו טרור על בני הקהילה העלאווית שאליה רובם השתייכו, ושהפכו עם תחילת ההתקוממות לכלי בידי בשאר אסד נגד המורדים.

הודות להגנה שקיבל בשעתו מדודו חאפז אסד ולהעלמת העין של , יכול היה מוחמד אסד לכפות את מרותו על האזור ההררי החולש על רצועת החוף של סוריה, ולפתח עסקים רווחיים ביותר. הוא ניהל עסקי סחר בנשק וסמים בין לבנון לטורקיה, הכתיב את החוקים למבריחים האחרים, וגם גבה מהם דמי מעבר בכל פעם שהשתמשו בנתיב "שלו", דרך ציבורית שעליה השתלט, בלי שהרשויות המקומות ימצאו לנכון, או יהיו מסוגלות, להתערב ולהשיב את הסדר על כנו.

חיילי צבא סוריה החופשי בחאלב, אתמולצילום: אי-פי

האיש, שנהג לחצות את הגבול הלבנוני בלי לעצור במחסומים, הרג באחד הימים שני סוכני מוחבראת של חיל הרגלים; בהוראת דודו ג'מיל, הוכרזו שני ההרוגים כ"קורבנות שנהרגו בידי פושעים בלתי מזוהים"; במקרה אחר הוא רצח בדם קר בדקירות סכין סטודנט צעיר מהאזור, ספוואן אל-אסר, שהעז להכות את אחד מבני משפחת אסד.

לפני מותו של "הנשיא הנצחי" חאפז אסד והעמדת בנו בשאר בראש המדינה ביוני 2000, יצר מוחמד אל-אסד לא פעם קשר עם סוכני המוחבראת בשם משפחות אסירים, כדי לקבל מידע על מצבם ומקום כליאתם של יקיריהם, שנחטפו ונכלאו. אבל לשירותיו היה כמובן מחיר, שנקבע על פי היקף הונם והכנסותיהם של הפונים אליו. חלק מהמשפחות שנאלצו להשתמש בשירותיו, לא שכחו את מידת הציניות שהפגין האיש שניצל את מצוקתם, ומסר לעתים חדשות טובות על אסירים שכבר לא היו בין החיים, או איפשר לכמה מהם לצפות מרחוק, תמורת מיליון לירות, במי שטען במרמה שהיו קרוביהם הכלואים.

על פי מידע שהגיע מהעיר, ב-28 בספטמבר פרץ עימות באחד מבתי הקפה של קרדאחה בין בני משפחות אל-אסד ושליש מצד אחד, למפשחות אל-חייר, עותמאן ועבוד, מצד אחר. "אדון ההר" לא היה מוכן לעבור לסדר היום על הביקורת הקולנית שהשמיע בן משפחת אל-חייר על דרך הטיפול המחרידה של בן דודו בענייני המדינה, ועל חוסר אחריותו שהחריבה את סוריה.

מוחמד אסד נשאר נאמן למוניטין שלו, שלף מיד אקדח וירה בצעיר עז המצח שהשמיע את דברי הביקורת על הנשיא. אבל הוא החטיא את מטרתו ונפגע אנושות מיריות הצעיר, שמיהר להגיב. בעקבות חילופי האש פרצה תקרית רבתי, שבה היו לשני המחנות הרוגים ופצועים רבים.

בעמוד הפייסבוק שלו טען ב-1 באוקטובר ארגון "הקואורדינציה של קרדאחה", התאגדות של צעירים עלאווים המתנגדים לשלטון ומצדדים במהפכה, שמוחמד אסד הובהל בדחיפות לבית החולים, אך מת מפצעיו. היום שוררת המתיחות רבה בעיר, המכותרת מכל צד בכוחות ביטחון המונעים את הכניסה אליה. בניגוד למשפחת אסד, יש למשפחת אל-חייר בקרדאחה ובמדינה כולה, שם טוב; היא נמנית עם חוג האינטלקטואלים, חכמי הדת והרופאים. בין שתי המשפחות נוצרו קשרי נישואים, אבל יחסיהן לא היו מעולם חמימים.

ב-24 בנובמבר 2011 הזכיר אתר האינטרנט מונדסה אל-סורייה, שהעוינות בין שתי המשפחות נובעת בין היתר מהוצאתו להורג ב-1979 של המשורר חסן אל-חייר בידי חאפז אסד. חסן, איש בעת' נאמן עד עדי כך שקרא לבנו על שם המפלגה, החל בשלב מסוים להוקיע בשיריו את עיוותיו ושחיתותו של המשטר. חאפז אסד, ששהיה עסוק בביצור שלטונו, לא היה מעוניין לקומם עליו את עיר המוצא של שניהם ואת כלל העדה העלאווית, והעמיד פנים שהוא מתעלם מדברי הביקורת של המשורר; אבל בשלב מסוים הגיע למסקנה שאינו יכול עוד להבליג; בסוף שנות השבעים, בעקבות חיסולו של אחד מחבריו, נתן המשורר דרור לזעמו בשיר, מפורסם לימים, שבו האשים את מפלגת הבעת' ואת משפחת אל-אסד באחריות להוצאתו להורג. כעבור זמן קצר נחטף בעצמו. מאז, משפחתו לא ראתה אותו, חי או מת, אבל נודע לה מפי אסירים לשעבר שלפני שהרגו אותו בכלא שבו היה עצור, עקרו לו התליינים את לשונו.

הפעם, היה זה מעצרו של ד"ר עבדל עזיז אל חייר, שהצית את האש בין החמולות השונות בעיר. ב 20 בספטמבר, עם שובו מביקור בסין שאליה נסע עם משלחת "הוועדה לתיאום של כוחות השינוי הלאומי הדמוקרטי" (CCFCND), ולפני השתתפותו בכינוס על ה"דו שיח הלאומי" שהארגון יזם בדמשק, הוא נעצר בידי סוכני המוחבראת של חיל האוויר. טענת כלי התקשורת המשרתים את המשטר שהוא קשור לגורמים "טרוריסטים של הצבא הסורי החופשי", לא שיכנעה אף אחד, אבל עוררה חשש לגורלו של האיש ושל חבריו, העצורים עדיין בידי השלטונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ