בלי תמיכה בינלאומית, טורקיה לא תתקוף

כשהוא חווה התנגדות מבית למלחמה ולא זוכה לגיבוי בינלאומי, נראה כי לעת עתה מסתפק ארדואן בירי לצורכי הרתעה, לא התקפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חשבון נקמני ארוך התפתח בין טורקיה לסוריה בשנה האחרונה. חשבון שכמה פגזים שירו הכוחות הטורקיים לעבר סוריה לא יוכלו ליישב ולא התכוונו ליישב. גם אישורו, ברוב גדול, של הפרלמנט הטורקי לשגר כוחות לשטח סוריה הוא בינתיים רק הצהרת כוונות ולא הכרזת מלחמה. הרי גם כשממשלת טורקיה מחליטה לתקוף בתוך שטח עיראק היא לא מביאה את הסוגיה לדיון בפרלמנט בכל פעם מחדש. בנסיבות אחרות ייתכן שירי פצצות המרגמה הסוריות לטורקיה שגרמו להריגתם של חמישה אזרחים מקומיים לא היה גורר תגובה אלימה מצד אנקרה. אבל אחרי הפלת המטוס הטורקי בחודש יוני, שנסיבות הפלתו עדיין נחקרות – הגרסה האחרונה והבלתי מאושרת מטילה את האחריות על כוחות נ"מ שנמצאים בבסיס הרוסי שבסוריה – לא יכלה טורקיה לעבור לסדר היום ולהסתפק בעוד התנצלות סורית או הבטחה לתחקיר מעמיק כפי שהבטיח שר ההסברה הסורי.

הגבול בין טורקיה לסוריה הוא גבול לוהט ונפיץ. בקרבת נקודות המעבר פרושים בצד הטורקי כוחות קרקע רבים ולצדם יחידות טנקים וארטילריה הכוללת טילי קרקע-אוויר וקרקע-קרקע. אם תחליט טורקיה לפעול בכוח נגד סוריה עומד לרשותה הצבא השישי בגודלו בעולם. זהו צבא שמצויד היטב ביותר מ-2,200 מטוסים ומסוקים וכזה שמסוגל ללא קושי להתמודד עם הצבא הסורי השסוע, שציודו מיושן ויכולותיו הצבאיות מתגלות ברפיונן במערכה שהוא מנהל נגד המורדים. אולם פלישה טורקית וכיבוש שטחים בסוריה, גם בנימוק של כוונה לכונן "אזורים בטוחים", עלולים דווקא לשחק לידיו של בשאר אל-אסד ולידיה של רוסיה, שעד כה נמנעה אפילו מגינוי הירי הסורי אל שטח טורקיה.

בעבר הבהירה טורקיה כי אינה פוסלת התערבות צבאית בשטח סוריה, אולם רק תחת מטרייה והסכמה בינלאומית. ואולם עד כה לא הצליחו חברות מועצת הביטחון להשיגה בשל הווטו הרוסי והסיני. מכאן גם הלשון הזהירה שבה נוקטים דוברים טורקים רשמיים כמו אברהים קאלין, יועצו של ארדואן, שהבהיר כי אנקרה אינה מתכוונת לצאת למלחמה נגד סוריה. טורקיה, שהרטוריקה האנטי סורית החריפה שלה, המקלט שהיא מעניקה לעשרות אלפי פליטים סורים והבסיס הלוגיסטי שהיא מספקת לכוחות המורדים הפכו אותה למשענת העיקרית של המרי, אינה מוכנה עדיין לשכב על הגדר עבור מדינות המערב.

טורקיה מנהלת בחודשים האחרונים מערכה עקובה מדם נגד פעילות הטרור של פעילי מפלגת הפועלים הכורדית PKK, שבה מדי יום כמעט נהרגים חיילים או אזרחים טורקים. המלחמה הזאת נתפשת בטורקיה כמלחמה צודקת שכן היא נועדה לסכל את "האיום על הביטחון הלאומי", ומכאן גם נכונותה של האופוזיציה לשתף פעולה עם הממשלה. שונה המצב ביחס לסוריה. יו"ר המפלגה הרפובליקאית האופוזיציונית, כמאל קיליצ'דאראולו, הודיע כי לא יתמוך בבקשת הממשלה לתת לה אישור לפעול בשטח סוריה שכן "אישור כזה פירושו הכרזת מלחמה". התנגדות זאת לא תפריע לארדואן, שמפלגתו מחזיקה ב-326 מושבים בפרלמנט לעומת 135 חברי המפלגה הרפובליקאית, להשיג את האישור. ואולם היא תצביע על היעדר קונסנזוס לאומי לפתוח חזית חדשה, בעוד המלחמה נגד הטרור הכורדי עדיין בעיצומה.

זוהי גם שנה קריטית לארדואן אשר מנהל מסע פוליטי היסטורי לשינוי החוקה הטורקית. תאריך היעד שהציב לוועדה הרב מפלגתית שנבחרה לנסח את החוקה הוא סוף השנה הנוכחית. כמה מן הסעיפים זכו אמנם להסכמה אבל עדיין קיימים מוקשים רבים שמונחים בפני הוועדה. בשנת 2013 צפויות להתקיים הבחירות לרשויות המקומיות ושנה אחר כך הבחירות לנשיאות שיהיו הראשונות שבהן ייבחר הנשיא ישירות על ידי הציבור (ולא על ידי הפרלמנט). זוהי תקופה פוליטית קריטית שבה מלחמה עם סוריה עלולה לחולל תוצאות בלתי רצויות לארדואן שחותר להיות נשיאה הבא של טורקיה.

נוכח שלל הבלמים שעשויים למנוע מלחמה בין טורקיה לסוריה, נותר עדיין סימן שאלה גדול ביחס לכוונותיה של סוריה. אם לפני חודשים ספורים התפתחה הערכה שפתיחת חזית מול ישראל עשויה לסייע לאסד, ולהסיט את העניין מן המערכה הפנימית למערכה מול האויב החיצוני, הערכה זה קיימת עכשיו ביחס לטורקיה. שכן אנקרה, שהתקבעה כבר כאויבת של המשטר הסורי, כ"משרתת את האינטרסים של המערב ושל הציונים", היא אויב "ראוי" שמלחמה נגדו עשויה לחולל את התפנית שלה שואף אסד. ייזום פרובוקציות שיגררו את טורקיה אל תוך שטח סוריה עשוי אף להביא למעורבות גלויה וישירה של ידידותיה של סוריה ולהפוך את המערכה הפנימית למערכה בינלאומית שתעניק לאסד עוד ארכה. בה בעת, למרות הידידות האמיצה עם רוסיה, סין ואיראן, שהכריזה כי מלחמה בסוריה היא מלחמה נגדה, אין בידי אסד ערבות לכך שידידות אלה יסכימו לשלוח חיילים להגן על אדמתו.

הבית בו שהו חמשת האזרחים הטורקים שנהרגו בתקיפה הסוריתצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ