דיווח: ארה"ב דחתה יוזמה איראנית להפסקת תוכנית הגרעין

על פי הניו יורק טיימס, טהראן הציגה תוכנית בת תשעה שלבים בה תוותר על העשרת האורניום למטרות צבאיות בתמורה להסרה מידיית של הסנקציות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גורמים איראניים בכירים אומרים כי הציעו לארה"ב תכנית בת תשעה שלבים בה תפורק בהדרגה תכנית הגרעין של טהראן, כך מדווח הלילה (שישי) העיתון ניו יורק טיימס. על פי הדיווח ההצעה נדחתה מכיוון שדרשה ויתורים מרחיקי לכת מצד המערב, בהם הסרת כל הסנקציות הכלכליות שהוטלו על טהראן.

האיראנים, על פי הדיווח, ניצלו את ביקורם בשבוע שעבר בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק על מנת לגייס תמיכה בינ"ל לתכנית, אינדיקציה לכך שהמנהיג הרוחני העליון חמינאי, מתחיל לחוש את הלחץ המופעל על ארצו.

"בקרב קהילת המודיעין הדעות חלוקות בנוגע לרמת הדאגה שמביע הדרג המדיני הבכיר באיראן נוכח הלחץ המערבי", אמר גורם מודיעני בכיר לעיתון. "הוא תזזיתי ולא צפוי, וחזינו בו כבר מצהיר הצהרות מרחיקות לכת אך נסוג מהם ברגע האחרון" אמר הגורם בהתייחס לעלי חמינאי.

נשיא איראן אחמדינגאד בביקור במתקן בצפון טהראן. על פי ההצעה איראן תחדול מהעשרת אורניום בכפוף להסרת כל הסנקציותצילום: אי–פי

התוכנית האיראנית מבוססת על הצעה שניתנה לאיחוד האירופי בחודש יולי. היא מפרטת צעד אחר צעד הסרה של הסנקציות כנגד הפסקת העשרת אורניום באחד משני אתרים בהם ההעשרה הגיעה לכ-20%. רק כאשר יוסרו הסנקציות במלואן, בשלב התשיעי, ישהו האיראנים לחלוטין את העשרת האורניום ברמה בינונית באתר התת-קרקעי בפורדו.

גורמים רשמיים בממשל אובמה אומרים כי ההצעה נועדה לייצר כותרות ולא מבטיחה כי איראן לא תייצר נשק גרעיני. בכיר בממשל אובמה אמר כי "הם (טהראן) יוכלו לחדש את התוכנית באופן מיידי, הם לא מחויבים לספק תשובות לפקחים הבינ"ל בנוגע לראיות המעידות כי הם ביצעו מחקר על ייצור נשק גרעיני, ועם זאת אנו אמורים להסיר סנקציות שייקח שנים להטיל בחזרה במידה ונקבל את הסכמת המדינות האחרות".

ארה"ב לא הגישה הצעה רשמית מנגד אך המסגרת להצעה האיראנית דומה מאוד לפתרון שהוצע לאיראנים לפני הקיץ. על פי ההצעה האמריקאית איראן תעצור כל העשרה של אורניום ברמה של 20% באופן מיידי, תייצא את האורניום המועשר מחוץ למדינה ותסגור את המתקן שהקימה בפורדו. לאחר מכן יציעו ארה"ב ובנות בריתה שיתוף פעולה בפיתוח גרעין למטרות אזרחיות ויסכימו שלא להוסיף סנקציות נוספות במועצת הביטחון של האו"ם. הסנקציות הקיימות לא יוסרו עד לחתימת הסכם סופי בין הצדדים.

ביום רביעי אמרה שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, כי אין בכוונת ארה"ב להפחית בסנקציות על איראן בייחוד כעת כאשר ניתן לזהות את הצלחתן. "תמיד אמרנו שאנו נוקטים בגישה משולבת שצד אחד שלה היא הפעלת לחץ שנועד להשיב את איראן לשולחן המשא ומתן". היא הוסיפה כי ניהול כושל של הממשל האיראני הוא הסיבה העיקרית למשבר הכלכלי במדינה.

נשיא איראן אחמדינג'אד נואם בפני עצרת האו"םצילום: אי–פי

מוקדם יותר השבוע דווח כי דיפלומטים ממדינות האיחוד האירופי גיבשו טיוטת הצעה שתאסור על מדינות האיחוד לייבא גז מאיראן, כחלק מהלחצים להפסקת תוכנית הגרעין שלה. לדברי הדיפלומטים, קיימת הסכמה רחבה באיחוד ביחס להצעה החדשה, כאשר שלוש המדינות הגדולות - גרמניה, בריטניה וצרפת - הביעו תמיכה בה.

שר החוץ של איראן, עלי אכבר סלאחי, טען ביום שני באירוע בניו יורק של המועצה לקשרי חוץ כי פצצה גרעינית רק תפגע בביטחון ארצו. דברים אלה מצטרפים לדברי הנשיא מחמוד אחמדינג'אד שהודה היום כי הסנקציות פגעו בכלכלה האיראנית.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ