עמאן כורעת תחת נטל הפליטים

ארה"ב הציבה בחשאי כוח בירדן מחשש להידרדרות בגבול הסורי

הכוח מסייע לממלכה לטפל בכ-180 אלף סורים שחצו את הגבול, אך גם מכין תוכניות ליצירת אזור חיץ בין המדינות בדומה לנעשה בגבול הטורקי

מייקל גורדון ואליזבת בומילר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל גורדון ואליזבת בומילר, ניו יורק טיימס

צבא ארה"ב שלח בחשאי כוח משימה של יותר מ-150 יועצים ובעלי תפקידים נוספים לירדן, כדי לסייע לכוחות הביטחון של הממלכה להתמודד עם שטף הפליטים מסוריה ולהתכונן לאפשרות שדמשק תאבד שליטה על מצבור הנשק הכימי. גורמים אמריקאים הקרובים לעניין אמרו כי הכוח ישרטט תוכניות שמטרתן לבודד את ירדן מהנעשה בסוריה ולמנוע את גלישת האלימות לתוכה, בדומה לנעשה בגבול הסורי-טורקי. לדברי הגורמים, אחת האפשרויות היא להקים אזור חיץ בין סוריה לירדן, בשטחה של הראשונה. אזור זה יישלט ביטחונית על ידי כוחות הביטחון של הממלכה בסיוע לוגיסטי אמריקאי.

כוח המשימה, שבראשו עומד קצין בכיר, שוהה במרכז האימונים של צבא ירדן מצפון לעמאן מאז חודש מאי ורובו הופנה בשלב ראשון לסייע בטיפול בכ-180 אלף פליטים סורים שחצו את הגבול למחנה זעתרי ולמקומות נוספים ויוצרים עומס רב על הרשויות. בין היתר מלמד הכוח את הירדנים כיצד לחלק מים, מזון ותרופות למספר גדול כל כך של פליטים וכיצד להתמודד עם בעיות התברואה במחנה.

ממשל אובמה נמנע עד כה מהתערבות במשבר בסוריה מעבר לסיוע לוגיסטי לא צבאי לארגונים המורדים במשטרו של בשאר אל-אסד. לדברי הגורמים, אם תשתנה מדיניות הבית הלבן - לבסיס האמריקאי מצפון לעמאן תהיה חשיבות גדולה. הוא נמצא כ-55 קילומטרים מהגבול הסורי ומשמש עתה כעמדה האמריקאית הקרובה ביותר אליה. גורמים בפנטגון בפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב סירבו להתייחס לדברים. גם שגרירות ארה"ב בירדן לא הגיבה. 

פליטים סורים מתקבלים סמוך לעיר הירדנית מפראק, בחודש שעברצילום: אי–פי

העימות בתוככי סוריה נמשך יותר מ-19 חודשים וגבה עד כה, על פי הערכות, חיי כ-30 אלף בני אדם. בוושינגטון חוששים שככל שהמשבר בסוריה יעמיק - ילך ויגבר החשש לגלישתו למדינות נוספות באזור. דוגמה לכך היא הירי הארטילרי שמתנהל בשבוע האחרון בגבול הטורקי-סורי. גם במערב סוריה, בכפרים ובדרכים המובילות לעמק הבקעא, התגברו בשבועות האחרונים הקרבות. במזרח סוריה איבד הממשל המרכזי בדמשק את השליטה על כמה ממעברי הגבול לעיראק.

ירדן היתה אחת המדינות הראשונות בעולם הערבי שקראו לאסד לפרוש מתפקידו. בחודשים האחרונים היא מתקשה מאוד להתמודד עם שטף הפליטים מצד אחד, ומצד שני עם תנועתם של חמושים, חלקם חברים בתנועות ג'יהאד עולמי, דרכה לסוריה. לפני כחמישה חודשים ארגנה ארה"ב תמרון צבאי גדול שבו השתתפו כ-12 אלף חיילים כדי להתמודד עם האיומים הללו. כשהסתיים התמרון, שזכה לשם "אריה להוט", נשאר בירדן כוח אמריקאי קטן שהוא הבסיס לכוח המשימה הנוכחי.

סוגיית ההתמודדות עם שטף הפליטים עלתה גם בפגישתו של שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, עם עבדאללה מלך ירדן בחודש אוגוסט. כחודש אחרי אותה פגישה שב פאנטה לעמאן יחד עם ראש פיקוד המרכז בצבא ארה"ב, הגנרל ג'יימס מאטיס, והשניים נועדו עם בכירים ירדנים. במקביל מתמודדת ירדן גם עם מתיחות פנימית: בשבוע שעבר פיזר המלך את הפרלמנט ובסוף השבוע התקיימה בעמאן הפגנה גדולה נגד שלטונו.

פליטים סמוך לרמתא שבצפון ירדן, לפני חודשיים. תנאי תברואה קשים במחנות הירדנייםצילום: אי–פי

ירדן הכחישה בצהריים את הדיווחים בעניין פריסת הכוח האמריקאי שנועד לסייע בטיפול בפליטים הסורים ולהתמודד עם אפשרות העברת נשק כימי למדינה. סוכנות הידיעות הירדנית פטרה ציטטה מקור בכיר בצבא ירדן, שאמר כי הצבא הירדני יכול להתמודד עם כל איום עתידי באשר הוא. לדבריו, נוכחות כוחות ממדינות ידידותיות או מדינות ערביות אחרות על אדמת ירדן נועד לשם תמרונים משותפים, לפי לוח זמנים ותוכניות קבועות מראש. "זהו תהליך שנמשך עשרות שנים", הדגיש, "לא מדובר במדיניות חדשה ולדבר אין קשר להתפתחויות באזור".

הרוחות בזירה הפוליטית הפנימית בירדן טרם נרגעו. המלך עבדאללה השני הטיל היום (רביעי) על עבדאללה אנסור, בן לאחת החמולות הגדולות בירדן, להרכיב ממשלה חדשה עד לבחירות לפרלמנט שיתקיימו בסוף השנה. זאת לפי התכנון המקורי וחרף התנגדות תנועת האחים המוסלמים, הדורשת רפורמות חדשות בכל הנוגע לחוקה הירדנית ושליטת המלך בפרלמנט. 

בתוך כך, כמה קבוצות אופוזיציה בסוריה המתנגדות לאסד חברו כדי ליצור אזור חיץ ליד הגבול עם טורקיה ולהבריח את כוחות הביטחון של הנשיא מהאזור. המורדים מקווים שאזור החיץ ישמש מקלט לאלפי בני אדם שמנסים לברוח מהקרבות במדינה. לדבריהם, כדי להגשים יעד זה יש צורך בסיוע מנאט"ו שיגן עליהם מפני התקפות מהאוויר. עם זאת, באחרונה מתקבלים דיווחים כי למורדים חסר ציוד לחימה ותחמושת. "אנחנו מקבלים מספיק ציוד כדי להמשיך במאבק, אבל אנחנו לא מקבלים מספיק ציוד בשביל לנצח בו", אומר אחד המפקדים בשטח. "אני בטוח שלא יהיה שינוי כלשהו עד הבחירות בארה"ב, אבל אני לא בטוח שמישהו מאיתנו ישרוד עד אז".

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ