חיזבאללה פרסם סרטון המדמה את טיסת המל"ט שחדר לישראל

לאחר שאמש נטל מזכ"ל הארגון אחריות על שיגור כלי הטיס, פרסם ערוץ אל-מנאר את הסרטון המכונה "פעולת איוב" על שם אחד המעורבים בפרויקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" שידרה אמש (חמישי) סרטון המדמה את מסלולו של המל"ט שחדר לישראל בסוף השבוע שעבר. בסרטון מכונה כלי הטיס "פעולת איוב" על שמו של אחד מאנשי חיזבאללה שהיה מעורב בפרויקט.

הסרטון מציג לכאורה את מסלול הטיסה מעל הים התיכון ואת האופן שבו צילם לכאורה ספינות קרב ישראליות ואמריקאיות. לאחר מכן נראה המל"ט המצויר חודר לשמי ישראל באזור עזה-אשקלון, ואת האופן שבו תיעד לפי חיזבאללה ריכוזי כוחות וחומק ממכ"ם ההגנה האווירית הישראלי.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לקח אתמול אחריות לשיגור המל"ט, שיורט ליד יער יתיר. "המל"ט טס מעל מתקנים רגישים בדרום פלסטין ובקרבת המפעל בדימונה", הוסיף נסראללה בנאום ששודר בערוץ אל-מנאר, וציין כי המל"ט הוא מתוצרת איראנית ומפעיליו הם אנשי חיזבאללה מלבנון. נסראללה הוסיף כי המל"ט טס לאורך עשרות קילומטרים מעל הים עד שנחשף. הוא הבטיח כי המל"ט שהופל לא יהיה האחרון שישלח ל"שמי פלסטין".

המל"ט יורט באזור דרום הר חברון על ידי מטוס קרב שהוזנק למקום. במערכת הביטחון העריכו כי הוא טס לאורך הים התיכון ולבסוף חדר לשטח האווירי של מדינת ישראל מכיוון דרום. עוד העריכו שמטרת כלי הטיס היתה איסוף מודיעין, וכי הוא לא נשא חומרי נפץ.

יומיים לאחר הפלת המל"ט הוצבה סוללת פטריוט בחיפה. בצה"ל אמרו כי לא מדובר בפרישה חריגה של סוללת הפטריוט, המוצבת מפעם לפעם באזור. לצד זאת סירבו בצבא להתייחס לקשר האפשרי בין חדירת המל"ט ויירוטו לבין הצעד. סוללת הפטריוט מופעלת כחלק ממערך ההגנה האווירית ומיועדת להגנה מפני מטוסי אויב, וכן ליירוט טילים.

בשנים האחרונות פיתח החיזבאללה, בסיוע איראני, את תחום המל"טים שברשותו. לתקרית הנוכחית קדמו שלושה אירועים לפחות בעשור האחרון, בהם מטוסים זעירים הגיעו לשטח ישראל מצפון הארץ.

בהמשך נאומו התייחס נסראללה לנשק חיזבאללה, שלאחרונה נשמעה בלבנון הדרישה להחרימו. לדבריו, הנשק חייב להמשיך להיות בכל מקום כדי להגן על לבנון. הוא הדגיש כי זכותו של חיזבאללה לפרוס את אמצעי הלחימה שלו בכמה שיותר מקומות, "אחרת האויב יפגע " במחסנים הגדולים.

נסראללה הכחיש בתוקף כי אנשי ארגונו פועלים בסוריה. הוא טען כי המשטר בסוריה לעולם לא דרש סיוע מחיזבאללה וכי מי שטוען זאת הוא בעל אינטרסים. עם זאת, הוא לא הכחיש שנהרגו אנשים המזוהים עם חיזבאללה על אדמת סוריה. לטענתו, כ-30,000 לבנונים גרים בכפרים בשטח סוריה, חלקם פעילים של חיזבאללה ואחרים שנלחמו במסגרת הארגון. נסראללה הוסיף כי בעקבות התנכלויות של כנופיות חמושים חלק מתושבי הכפרים האלה עזבו ועברו ללבנון, אולם חלק אחר החליט להתחמש ולהגן על עצמו. הוא קרא לאופוזיציה בסוריה שלא לאיים או ללחוץ על חיזבאללה. "הלחץ שמופעל עלינו לא ישנה את עמדותינו", הבהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ