ארדואן קרא לרפורמה דחופה במועצת הביטחון של האו"ם

על רקע הקרבות בסוריה כינה ראש ממשלת טורקיה את הארגון גוף לא שוויוני, לא הוגן ולא מייצג: "השארנו את העולם נתון לחסדיהן של חמש חברות קבועות"

אי-פי
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, מתח היום (שבת) ביקורת חריפה על מועצת הביטחון של האו"ם בשל חוסר יכולתה להסכים על צעדים החלטיים שיסיימו את מלחמת האזרחים בסוריה, וקרא לערוך בה רפורמה דחופה. בוועידה בינלאומית באיסטנבול אמר ארדואן כי העולם צופה בטרגדיה הומניטארית בסוריה. "אם נמתין לאחת או שתיים מהחברות הקבועות אז עתידה של סוריה יהיה בסכנה".

רוסיה וסין, שתיים מחמש החברות הקבועות של מועצת הביטחון, השתמשו בזכות הווטו שלהן כדי לדחות הצעות להפעיל לחץ מרוכז על דמשק שיגרום לה להפסיק את העימות ולהסכים להחלפת השלטון.

ארדואן קרא לערוך רפורמה במועצת הביטחון, אותה כינה "מערכת לא שוויונית ולא הוגנת", שלדבריו לא מייצגת את רצונן של רוב המדינות. לדבריו, המועצה חוזרת על הטעויות שהובילו לטבח בבוסניה בשנות ה-90. "השארנו את העולם נתון לחסדיהן של חמש חברות קבועות – מה שהן אומרות קורה", אמר.

במקביל נועד שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, עם מנהיגים ערבים ואירופאים בהם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל ערבי, שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, ושליח האו"ם המיוחד לסוריה, לאחדר ברהימי. בתום הפגישה אמר דבוטאולו כי ארצו מוכנה לשוב ולהשתמש בכח אם תותקף, כשם שעשתה בשבוע האחרון כאשר פגזים שנורו מעבר הגבול הסורי הרגו חמישה אזרחים טורקים. "אם תקרית דומה תקרה שוב מהצד הסורי, אנחנו נשוב ונפעל נגדה", אמר שר החוץ והדגיש כי הגבול הטורקי עם סוריה הוא גם הגבול של נאט"ו.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, היום באיסטנבולצילום: אי–פי

שר החוץ הגרמני וסטרוולה, הביע מצידו תמיכה בהחלטתה של טורקיה בשבת שעברה לאלץ מטוס אזרחי סורי לנחות באנקרה, בשל חשד כי הוא נושא נשק למשטרו של אסד. לדבריו, ברלין הייתה נוהגת בצורה דומה לו הייתה חושדת שהברחת נשק כזו מתרחשת מעל השטח האווירי של גרמניה. "זה לא רק כלי הנשק. נשק צריך לכוון. נשק צריך לשלוח. כל אלו הם דברים שלא צריך להתיר", אמר. בדמשק הגדירו את המהלך "פיראטיות אווירית" ובמוסקווה טענו כי המטען הכיל חלקי מכ"ם והוא תואם את חוקי התעופה הבינלאומיים.

עם זאת, וסטרוולה הדגיש כי המתיחות בין טורקיה וסוריה עשויה להסלים במהירות ולצאת משליטה. "אם זה יקרה, זה עשוי להפוך לעימות הורסני לאזור כולו", אמר. במהלך 19 חודשי הקרבות בסוריה נהרגו כ-32 אלך בני אדם, ומאות אלפי אזרחים נמלטו למדינות שכנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ