הפנטגון מסייע ללוב להקים כוח קומנדו שיילחם בקיצונים איסלאמים

לאחר התקרית בבנגאזי בחודש שעבר שבה נהרג השגריר האמריקאי, יקציב הפנטגון שמונה מיליון דולר להקמת יחידת עילית שתמנה כ-500 חיילים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפנטגון ומשרד החוץ של ארה"ב מגבירים את מאמציהם לסייע לממשלת לוב להקים כוח קומנדו שיילחם בקיצוניים איסלאמים, כמו אלה שהרגו את שגריר ארה"ב בלוב בחודש שעבר, ויסייע לה להתמודד עם המילציות השונות הפועלות במדינה. כך עולה ממסמכים פנימיים של ממשלת ארה"ב. במקביל, לקראת העימות בין נשיא ארה"ב ברק אובמה ליריבו הרפובליקאי מיט רומני, קיבלה על עצמה שרת החוץ הילרי קלינטון את האחריות על הרג ארבעת האמריקאים בבנגאזי בחודש שעבר. התקרית עמדה במרכז הביקורת של המועמד הרפובליקאי על ממשל אובמה.

ממשל הנשיא ברק אובמה קיבל בחודש שעבר את הסכמת הקונגרס להעברת כשמונה מיליון דולר מתקציב פעילות הפנטגון וכספים המיועדים ללוחמה בטרור בפקיסטאן, למימון הקמתה של יחידת עילית לובית שתמנה כ 500 חיילים, בשנה הקרובה. לדברי מקורות אמריקאיים רשמיים, כוחות משימה מיוחדים של ארה"ב צפוים להשתתף באימון הכוח, כפי שעשו בעבר עם יחידות ללוחמה בטרור בפקיסטאן ותימן.

היוזמה להקמת היחידה החדשה עלתה בארה'ב עוד לפני ההתקפה על נציגותה בבנגאזי, שבה נהרג השגריר כריסטופר סטיבנס ושלושה אמריקאים נוספים. כפי שעולה מסמך של משרד החוץ שנשלח לקונגרס ב 4 בספטמבר, מטרת התוכנית היא לחזק את יכולתה של לוב להיאבק באיומים מצד ארגון אל-קאעדה וקבוצות חמושות המזוהות עמו. נכון לעכשיו, אומרים גורמים אמריקאיים רשמיים, ללוב אין יכולת צבאית נאותה להילחם ולהביס ארגונים אלימים קיצוניים הפועלים בתחומה.

החלטה סופית על יישום התוכנית טרם התקבלה ופרטים רבים שלה, דוגמת גודל הכוח, הרכבו ומשימתו, לא גובשו עדיין. ואולם מקורות אמריקאיים רשמיים ציינו שכבר דנו בקוויה הכלליים של התוכנית עם בכירים במערכת הצבאית והאזרחית של לוב, כחלק מיוזמת סיוע רחבה יותר של ארה"ב ללוב.

פרשנים לובים הביעו תקווה שמעצמה מערבית תסייע לאמן את הצבא הלאומי המתהווה של לוב, ועל כן נראה שהיוזמה עשויה להתקבל בברכה. "בסך הכול זו אסטרטגיה נכונה, אבל אני מקווה שהם נוקטים את הצעדים הדרושים כדי שזה לא ייהפך לסוס טרויאני שינוצל בידי המיליציות", אמר פרדריק והריי, פרשן מדיני בכיר במכון קרנגי לשלום בינלאומי, שביקר באחרונה בלוב. המסמך הפנימי של משרד החוץ האמריקאי שהועבר לקונגרס, קובע עוד שארה"ב תפעל במסגרת התוכנית גם ל"הגברת המודעות למקצוענות ולכיבוד זכויות אדם".

המסמך גם מתייחס לצורך בהקצאת ארבעה מיליון דולר נוספים לשיפור יכולתה של לוב לפקח על גבולותיה. אחרי המהפכה שבה הודח שליטה הקודם של לוב, מועמר קדאפי, נבזזו מאגרי נשק גדולים שהיו בידי המשטר, וגורמים במערב חוששים במיוחד מכך שאלפי טילי כתף נגד מטוסים הוברחו מהמדינה, הגיעו לידיהם של ארגונים קיצוניים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ