מצרים: שופט יחקור את אחריות ראשי הצבא להרג מפגינים

הנחקרים המרכזיים יהיו ראש המועצה הצבאית לשעבר, הגנרל חוסיין טנטאווי, ורמטכ"ל צבא מצרים, סמי ענאן, שהודחו על ידי הנשיא מורסי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

גנרלים לשעבר בצבא מצרים ייחקרו על ידי שופט אזרחי, שמונה לבדוק אם יש בסיס להאשמות לפיהן הם אחראים למותם של מפגינים בתקופת המהפכה במצרים ובתקופת השלטון הצבאי שהחלה עם הפלת חוסני מובארק. בין היתר ייחקרו האשמות נגד ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חוסיין טנטאווי ונגד הרמטכ"ל, סמי ענאן.

"יותר מ-136 תלונות הוגשו נגד הגנרל טנטאווי ונגד ענאן", אמר מקור במערכת המשפטית בקהיר. לדבריו, בראש החקירה עומד השופט תרוואת חאמד.לפי שעה לא ברור כמה זמן היא תימשך.

התלונות מטילות על הגנרלים את האחריות לדיכוי האלים שהופעל נגד אזרחים לאורך 17 החודשים שבהם שלטה המועצה הצבאית העליונה במצרים, עד 30 ביוני השנה. חלק מהתלונות עוסקות כמה תקריות עקובות מדם שזכו לסיקור תקשורתי נרחב, ובהן הרג 25 מפגינים נוצרים במהלך התגודדות ליד משרדי הטלוויזיה הממלכתית. עדי ראייה דיווחו אז על כלי רכב צבאיים ומשוריינים שנעו אל תוך הקהל.

נשיא מצרים מורסי, שר ההגנה טנטאווי (מימין) והרמטכ"ל סאמי ענאן צילום: אי–פי

החקירה מהווה שינוי משמעותי ביחס לאופן שבו טיפלה מצרים בעניינים מעין אלה בעבר, אז נחקרו אנשי צבא בדרך כלל רק על ידי הצבא עצמו. כזכור, אילץ נשיא מצרים, מוחמד מורסי, את ראשי הצבא במצברים לפרוש מתפקידם זמן קצר אחרי עלייתו לשלטון בעקבות הפיגוע הגדול נגד חיילים מצריים בסיני. מורסי העניק לטנטאווי וענאן אותות כבוד ומינה אותם ליועצים, אך תפקידם של השניים לא זכה להגדרה של ממש.

ההחלטה נגד ראשי הצבא באה ימים ספורים אחרי החלטתו של מורסי להדיח את התובע הכללי בתקופת מובארק, עבד אל-מגיד מחמוד. על פי ההחלטה, אחד מיועציו של מורסי ימלא את התפקיד באופן זמני ואילו מחמוד יישלח לכהן כשגריר מצרים בוותיקאן. מחמוד היה נתון תחת ביקורת קשה בחודשים האחרונים אחרי שהחליט שלא להעמיד לדין 24 אנשי כוחות הביטחון שנחשדו בהפעלת אלימות קשה בכיכר תקרית בחודש פברואר 2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ