מאזן הכוחות בסוריה עשוי להשתנות |

טילי נ"מ מתקדמים הגיעו לידי המורדים בצפון סוריה בחודשיים האחרונים

הברחות הנשק האיכותי מתעצמות וזורעות דאגה בקרב נאמני אסד. בינתיים, מגיב הצבא בהפגזות בצפון סוריה שהרגו לפחות 20 בני אדם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בעת שצבא סוריה ממשיך בהפצצות בצפון המדינה וכיום על פי דיווחים של כוחות המורדים נהרגו לפחות 20 בני אדם, גם המורדים מצליחים להתחמש בכלי נשק מתקדמים. לפי העיתון וול סטריט ג'ורנל גורמים בכירים בכוחות האופוזיציה מדווחים כי בחודשיים האחרונים הם הצליחו להשיג טילי נ"מ מתקדמים רבים, שמצטרפים לנשק האיכותי מסוג הנ"ט שקיים באיזור. התפתחות זו עלולה לשנות את מאזן הכוחות במלחמת האזרחים בסוריה, וגם ללבות את חששות ארה"ב כי כלי הנשק המתקדמים יפלו לידי ארגוני טרור.

בתצלומי וידיאו שהועלו לרשת השבוע נראים מורדים בחאלב משתמשים בכלי נשק שלפי מורדים ומומחי צבא הם טילי נ"מ מסוג "סטרלה". זהו תיעוד ראשון של מורדים סורים המשתמשים בנשק שכזה, הנורה בידי אדם בודד. הנשק הוברח למדינה, בעיקר מטורקיה אך גם מלבנון, בחודשיים האחרונים, כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל מפי מפקדים בכוחות המורדים ואנשים המעורבים באספקת הנשק.

"צפון סוריה מלאה עד להתפקע בכלי נשק נגד טנקים ונגד מטוסים ומסוקים", אמר גורם סורי בכיר שאחרי לתיאום הברחות הנשק בחודשים האחרונים. המדינות שנחשבות לסייעניות המשמעותיות ביותר הן קטאר, טורקיה וערב הסעודית כאשר גם ארה"ב ומדינות אירופיות נוספות מסייעות בעיקר במודיעין ולוגיסטיקה. אך חשוב להבהיר כי עזרה זו היא כמעט תמיד לא רשמית, וכי מרבית הנשק לאופוזיציה הסורית מגיע באמצעות ארגונים והתארגנויות פרטיות. "זה לא כמו לתת אספקה לסופרמרקט אחד אלא לאלפי רוכלים בפינת הרחוב", מסביר מאליק אל-עבדי, סופר סורי ופעיל אופוזיציה שמנסה למפות את תזרים סיוע הנשק כדי לגבש ולאחד את כוחות האופוזיציה השונים.

גם צבא ארה"ב רואה בערוצי הסיוע הרבים גורם מסוכן כי נשק מתקדם זה עלול להגיע לידיים של איסלאמיסטיים קיצוניים אם הוא אינו כבר בידם. אך הנשק כבר עושה את פעולתו, כאשר גורמים בכירים באופוזיציה הסורית טוענים כי לפחות ארבעה מסוקים של צבא סוריה הופלו בשבועיים האחרונים באמצעותו - כולל אחד אתמול באידליב (ראו סרטון מטה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ