בכיר לבנוני המקורב לרה"מ לשעבר אל-חרירי בין ההרוגים בפיגוע בביירות

שמונה נהרגו ועשרות נפצעו כשמכונית התפוצצה ברובע נוצרי סמוך למשרדי מפלגה המתנגדת לאסד; הבכיר שנהרג פעל להפללת תומכי המשטר הסורי

ג'קי חורי
אבי יששכרוף
ג'קי חורי
אבי יששכרוף

לפחות שמונה בני אדם נהרגו היום (שישי) ועשרות נפצעו בפיצוץ עז שהחריד את הרובע נוצרי אל אשרפיה בביירות בירת לבנון. מכונית תופת התפוצצה ברובע, שנחשב לאזור מסחרי תוסס, בשעה שהיה הומה אדם. אחד ההרוגים בפיגוע הוא ויסאם אל-חסן, בכיר ביטחוני שלאחרונה עמד במרכז פרשה שהסעירה את לבנון, כשהביא למעצר פוליטיקאי לבנוני תומך משטר אסד.

הפיצוץ העז אירע בשעות הצהריים, ברחוב שבו נמצאים משרדיה של מפלגת הפלנגות הנוצריות, המתנגדת לשלטונו של נשיא סוריה בשאר אסד. אמבולנסים רבים מיהרו לזירת הפיצוץ שעשן סמיך היתמר מאליה. לצד הנפגעים נגרם הרס רב לבניינים באזור, ולכלי רכב רבים שעלו באש.

ראש אגף המבצעים בצלב האדום הלבנוני, ד"ר גורג' כתאנה, אמר בשיחה עם עיתונאים כי הצוותים של הצלב האדום פינו 94 פצועים לבתי החולים. לדבריו, מדובר בנפגעי הדף ונפגעים מזכוכיות שהתפזרו כתוצאה מהפיצוץ, ובהם מבוגרים וילדים.

7 מתוך 7 |
זירת הפיגוע בלבנון
1 מתוך 7 |
מכבי האש בזירת הפיגוע
2 מתוך 7 |

גורם בכיר במשרד הפנים הלבנוני הגדיר את הפיצוץ כאחד הגדולים שידעה ביירות בשנים האחרונות, ואמר כי הנזק רב מאחר שהאזור צפוף מאוד. ראש ממשלת לבנון, נאג'יב מיקאתי, אמר כי הממשלה מחפשת אחר האחראיים לפיגוע, וכי הם יועמדו לדין.

בפיגוע נהרג ראש אגף המודיעין במשרד לביטחון פנים בלבנון, ויסאם אל-חסן, שהיה מוכר בעמדתו האנטי-סורית, ופעל להפללת גורמים בלבנון המזוהים עם המשטר הסורי. לאחרונה דווח בתקשורת הלבנונית כי אלחסן עמד מאחורי מעצרו של השר לשעבר מישל סמאחה, בחשד כי במהלך ביקור בסוריה הוכנסו לרכבו מטענים רבי עוצמה, במטרה להכניסם אל תוך לבנון. כוחות הביטחון העריכו כי סמאחה פעל לפי הוראות ישירות שקיבל מהיועצת הבכירה של נישא סוריה ד"ר בות'יינה שעבאן, וכי המטענים היו מיועדים לפיצוץ בכל רחבי לבנון על מנת להביא למתיחות בין הפלגים השונים .לפי הדיווחים, אנשיו של אלחסן צותתו לטלפונים של סמאחה ושעבאן.

ויסאם אל-חסןצילום: רויטרס

חיסולו של אל-חסן מעלה חשד כבד כי ארגון חיזבאללה הוא זה שעומד מאחורי הפיצוץ. אל-חסן, הביא לא רק להפללתו של סמאחה ולחשיפת ניסיונותיו של המשטר הסורי להוציא לפועל פיגועים בתחומי לבנון, אלא גם היה מהאחראיים המרכזיים בחקירת רצח רפיק אל-חרירי, ראש הממשלה לשעבר, בפברואר 2005. אל-חסן נחשב גם למקורב לבנו של אל-חרירי, ראש הממשלה לשעבר סעד אל-חרירי, ממתנגדי משטר אסד בלבנון.

ההערכה של בית הדין הבינלאומי בהאג שחיזבאללה עמד מאחורי הרצח של אל-חרירי. מסתמן כי גם החיסול של אל-חסן הינו חלק מהניסיונות של חיזבאללה לפגוע בחושפי הקשר בינו לבין רצח אל-חרירי. לאחרונה מצוי חיזבאללה תחת ביקורת קשה בתוך לבנון, מצד יריביו הפוליטיים, ובראשם מחנה ה-14 במארס. אל-חסן, שחוסל היום, נחשב למקורב למחנה זה. היריבים של חיזבאללה בלבנון דורשים כי הארגון יפורק מנשקו, דרישה שחיזבאללה מתנגד לה בתוקף.

חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם מפלגת הפלנגות, נדים אל ג'מייל, שמשרדו ממוקם בקצה הרחוב שבו אירע הפיצוץ, אמר בראיונות שהעניק לתקשורת הלבנונית כי לא שהה במשרד בזמן הארוע. בשלב זה לא ידוע האם מטה הפלנגות ומשרדו היו המטרה למפגעים. עם זאת, הוא אמר כי אף אחד לא הופתע מהפיצוץ, מאחר שלבנון כבר מאוימת מזה תקופה ארוכה, והביע תקווה שאזרחי המדינה וגם הממשלה ומנגנוני הביטחון יפעלו למנוע ולסכל פיגועים שמטרתם לזרוע כאוס בלבנון.

חבר הפרלמנט אחמד פתפת, הנמנה על מתנגדי המשטר הסורי, היה יותר נחרץ ואמר כי מזה תקופה המשטר בסוריה מנסה להוציא את המשבר מתוך המדינה למדינות שכנות ובעיקר ללבנון. עם זאת, שר ההסברה הסורי, עמרן א-זועבי, גינה את הפיגוע ואמר כי סוריה מגנה את מתקפת הטרור. לדבריו, "אין הצדקה לפיגועים הללו, לא משנה היכן הם מתרחשים".

שר הבריאות הלבנוני עלי חסן אל חליל, איש חיזבאללה, הגיע לזירת הארוע ואמר כי הוציא הנחיות לכל בתי החולים בלבנון להעניק סיוע לכל הפצועים. "כממשלה תפקדינו לספק ביטחון לאזרחי לבנון בלי להיכנס למי שעומד מאחורי הפיצוץ. תפקידם של גורמים אחרים בממשלה הלבנונית למצוא את האחראיים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ