בין דמשק לביירות

חיסול בכיר המודיעין: יריית הפתיחה בקרב הקיום של חיזבאללה

גם אם צבא סוריה סיפק את המידע לפיגוע אתמול, חיזבאללה הוא שביצע אותו. ברית האינטרסים המשותפים שלהם בשיאה וגורמת לחיכוכים עם צבא לבנון

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ראש מחנה "14 במארס" האנטי סורי, סעד א-דין אל-חרירי, מיהר אתמול (שישי) לקבוע כי "בשאר חאפז אל-אסד" (כך במקור) הוא שאחראי לחיסולו של ראש אגף הידיעות במודיעין הלבנוני, ויסאם אל-חסן, ושל עוד שבעה בני אדם. להאשמותיו הצטרפו גם בכירים לבנונים אחרים הנמנים על מחנהו. אולם הדברים הללו רחוקים מלשכנע, ונדמה שלאל-חרירי הבן ולחבריו קל יותר להפיל את האשמה על השלטון הסורי מאשר לציין את שמו של הארגון שהיה לו את האינטרס המרכזי בחיסול של אל-חסן: חיזבאללה.

רוב הציבור הלבנוני יודע כי גם אם ידו של המודיעין הסורי במעל, הרי שיש יותר מחשד סביר שגורמים מקומיים ובראשם חיזבאללה עמדו מאחורי פיצוץ מכונית התופת ברובע אשרפייה הנוצרי בלב ביירות. הוצאת מבצע מסובך כל כך לפועל, שעות ספורות בלבד לאחר שאל-חסן שב מביקור בפאריס, מצריכה שילוב של מודיעין מעולה, נוכחות של סוכנים בשטח וכמובן אמצעי לחימה. למודיעין הסורי יש את היכולות הללו, אך דמשק לא היתה פועלת מאחורי גבו של חיזבאללה ובעבר לפחות אף נזקקה לסיוע מצד הארגון השיעי.

לשני הגופים יש אינטרס: אל-חסן היה אמנם האיש האמון על החקירה של השר לשעבר מישל סמאחה, שנחשד כי העביר מטעני חבלה לתוך לבנון בשליחות בכירים סוריים, אך מעל לכל, אל-חסן היה מחושפי המידע שהביא להפללת חיזבאללה בחיסולו של רפיק אל-חרירי בפברואר 2005, בפיצוץ מכונית תופת ליד בית המלון סנט ג'ורג' בביירות. כמו אז, הופנתה האשמה תחילה כלפי דמשק ורק כעבור כמה שנים התבררה מעורבותם של אנשי חיזבאללה, כולל בכירים בחיסול.

הרצח של רפיק אל-חרירי הביא בעקבותיו את מהפכת הארזים, סילוק הצבא הסורי ועליית מחנה "14 במארס". המהפכה הזו לא שרדה אמנם זמן רב, והסורים אולי יצאו באופן רשמי מלבנון אך מעולם לא ויתרו על נוכחות חשאית שם. ואמנם, כבר אתמול, החלו בתגובה לחיסול הפגנות של אזרחים סונים, בשלל אזורים ובכלל זה בטריפולי, שידעה בחודשיים האחרונים קרבות קשים בין חמולות סוניות לבין משפחות עלאוויות. העוינות העדתית שקיימת בלבנון לכל אורך ההיסטוריה בוודאי שלא תשכך כעת לאחר הרצח של אל-חסן.

בימים אלה מגיע שיתוף הפעולה הצבאי בין חיזבאללה לצבאו של בשאר לשיאים חדשים: חיזבאללה מפציץ מבסיסיו בבקעא ריכוזי אופוזיציה בצד הסורי של הגבול. במקביל מתנהלים קרבות ירי בין פעילי חיזבאללה ויחידות של "צבא סוריה החופשי". צבא לבנון הסדיר מודע לכך, ולאחרונה נרשמו בשטח חיכוכים ראשונים בינו לבין חיזבאללה, כאשר המתח הזה בין שני הגופים החמושים צפוי לגבור בשבועות הקרובים, כולל בגבול עם ישראל.

קברניטי הארגון השיעי, ובראשם המזכ"ל חסן נסראללה, אינם מכחישים לחלוטין את מעורבות חיזבאללה בלחימה ונראה שמחסום הבושה של הארגון נשבר. חיזבאללה טרוד כעת במלחמת ההישרדות של בשאר אל-אסד בסוריה, בידיעה ברורה שיהיו לה השלכות דרמטיות על עתידו בלבנון. במובנים רבים, המשולש איראן-סוריה-חיזבאללה, מבין כי נפילתה של אחת הצלעות הללו עלולה לגרור את נפילתן של האחרות.

היחלשות המשטר הסורי מביאה את הביקורת על חיזבאללה בלבנון לשיאים חדשים, והקריאות לפירוק הארגון מנשקו נשמעות חזקות וברורות יותר מתמיד. מכאן שניתן להתייחס לחיסול אתמול כאל יריית פתיחה של חיזבאללה בקרב על עתידו, וכמסר ברור לכל יריבו בלבנון. המשך עוד יבוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ