עימותים וגז מדמיע בתום הלווית הבכיר הביטחוני בלבנון |

מפגינים ניסו לפרוץ למטה הממשלה בביירות ונהדפו

כוחות הביטחון הלבנוניים הקימו גדרות וסגרו את הדרכים המובילות לבניין. המפגינים קוראים לראש הממשלה להתפטר

אבי יששכרוף, ג'קי חורי, אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף, ג'קי חורי, אי-פי ורויטרס

מאות מפגינים לבנוניים התומכים במחנה האנטי-סורי התעמתו בצהריים (ראשון) עם שוטרים בלב ביירות, לאחר שהשתתפו בהלווייתו של בכיר המודיעין, ויסאם אל-חסן, שנהרג בפיצוץ במכונית ממולכדת ביום שישי בבירה הלבנונית. המפגינים פרצו למתחם הממשלה ויידו אבנים לעבר הבניין. כוחות המשטרה ניסו לפזר אותם באמצעות גז מדמיע.

עם סיום ההלוויה, פתחו המפגינים בתהלוכה לעבר בניין הממשלה תוך שהם קוראים להתפטרות ראש ממשלת לבנון, נאג'יב מיקאתי. הם קראו סיסמאות גם בגנות נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הנתפס בעינם כאחראי לרצח אל-חסן. צבא לבנון הזרים כוחות בניסיון למנוע מהמפגינים להגיע לקריית הממשלה ובמקום פרצו התפרעויות ועימותים. שוטרים הקיפו את בניין הממשלה והקימו גדרות.

ראש ממשלת לבנון לשעבר, סעד אל-חרירי, שקרא לתומכיו להשתתף בהלוויית אל-חסן, קרא למפגינים לסגת מאזור בניין הממשלה לנוכח ההתפתחויות. גם ראש הממשלה לשעבר פואד סניורה פרסם קריאה דומה. לדבריו, בניין הממשלה הוא בניין של כל הלבנונים ואסור שזעם המפגינים ייצא כלפי מוסדות המדינה. כוחות הביטחון כיתרו את המתחם וסגרו את כל הדרכים המובילות אליו.

בהלווייתו של אל-חסן השתתפו אלפים מתומכי המחנה האנטי-סורי בלבנון. הנוכחים הפנו אצבע מאשימה לעבר סוריה השכנה והטילו עליה את האחריות לפיצוץ, בו נהרגו שבעה בני אדם נוספים ונפצעו עשרות רבות. ראש מחנה ה-"14 במארס", סעד א-דין אל-חרירי, הגיע אף הוא לכיכר השוהדא, בה החל מסע ההלוויה. מדובר באותו מקום שבו החלה בפברואר 2005 תנועת המחאה שהובילה להוצאת הכוחות הסורים מלבנון בעקבות רצח ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי.

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, תלה גם הוא את האשמה לרצח במשטרו של  אסד. לדבריו, אמנם אין עדיין ודאות גמורה בדבר זהות האחראים לפיגוע, אולם "כל הרמזים מצביעים על כך שמדובר במבצעים ששלחה סוריה". במקביל דווח כי חיזבאללה דוחה את העברת חקירת הפיצוץ לידי בית הדין הבינלאומי בהאג. על פי העיתון א-שרק אל-אווסט, מחקירה ראשונה של הרצח עולה כי השתתפו בו כ-20-30 בני אדם וכי מכוניות ממולכדות נוספות הוצבו לאורך מסלול נסיעתו של אל-חסן.

בעקבות הפיגוע הקימו מפגינים המתנגדים להשפעה הסורית בלבנון שמונה אוהלי מחאה מול בניין הממשלה. לדבריהם, הם עתידים להישאר שם עד אשר הממשלה, הנשלטת בידי חיזבאללה, תתפטר. "הממשלה הסורית פתחה במלחמה נגדנו, ואנחנו נאבק עד הסוף", אמר אנטוני לבאקי, אחד המפגינים.

ויסאם אל-חסן היה מוכר בעמדתו האנטי-סורית, ופעל להפללת גורמים בלבנון המזוהים עם המשטר הסורי. לאחרונה דווח בתקשורת הלבנונית כי אלחסן עמד מאחורי מעצרו של השר לשעבר מישל סמאחה, בחשד כי במהלך ביקור בסוריה הוכנסו לרכבו מטענים רבי עוצמה, במטרה להכניסם אל תוך לבנון. כוחות הביטחון העריכו כי סמאחה פעל לפי הוראות ישירות שקיבל מהיועצת הבכירה של נישא סוריה ד"ר בות'יינה שעבאן, וכי המטענים היו מיועדים לפיצוץ בכל רחבי לבנון על מנת להביא למתיחות בין הפלגים השונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ