האלימות בלבנון נמשכת: לפחות ארבעה הרוגים מאז הלילה

חילופי אש אירעו בין סונים ועלאווים בביירות, בטריפולי וצידון בעקבות הריגתו של הבכיר הלבנוני ביום שישי. הצבא הגביר את האבטחה סביב בית ראש הממשלה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

לפחות ארבעה בני אדם נהרגו הלילה והבוקר (שני) ו-19 נוספים נפצעו במהלך חילופי אש ברחבי לבנון, בעקבות . הבוקר נפצעו לפחות חמישה בני אדם בדרום ביירות. גורמי ביטחון והצלה מסרו שהתקרית הבוקר ארעה סמוך לטארק אל-ג'דידה, שכונה סונית הגובלת באזורים שיעים. הבוקר הסתובבו באזור השכונה עשרות חמושים רעולי פנים, חלקם הקימו מחסומי דרכים מאולתרים. בשעות הלילה דווח על ירי מנשק קל ופצצות מרגמה באזור.

העימותים במדינה מגבירים את החשש שמלחמת האזרחים בסוריה הולכת וזולגת אל לבנון. הצבא הלבנוני תגבר את האבטחה סביב ביתו הפרטי של ראש הממשלה נג'יב ניכאתי בטריפולי מחשש שגורמים שונים ינסו לפגוע בו. בטריפולי עצמה התרחשו הלילה חילופי אש בהם נהרגה ילדה בת 9 במהלך עימותים בין חמולות סוניות וחמולות עלאוויות. חילופי האש הלילה התרחשו גם בעיר צידון, בה נהרג לפחות אדם אחד.

צבא לבנון פרסם הבוקר ובה קרא לכל הפוליטיקאים הלבנוניים לנקוט משנה זהירות בהצהרות פומביות והגדיר את הימים האחרונים כ"קריטיים". עוד מסר הצבא כי הוא שולט במצב וכי בכוונתו לנקוט "צעדים נחושים" בשכונות ובאזורים שבהם פרצו עימותים.

אתמול הובא למנוחות בכיר המודיעין הלבנוני ויסאם אל-חסן, שנהרג בפיצוץ מכונית ממולכדת ביום שישי בבירה הלבנונית. עם סיום ההלוויה, תוך שהם קוראים להתפטרות ראש הממשלה. הם קראו סיסמאות גם בגנות נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הנתפס בעינם כאחראי לרצח אל-חסן. צבא לבנון הזרים כוחות בניסיון למנוע מהמפגינים להגיע לקריית הממשלה ובמקום פרצו התפרעויות ועימותים. שוטרים הקיפו את בניין הממשלה והקימו גדרות.

בהלווייתו של אל-חסן השתתפו אלפים מתומכי המחנה האנטי-סורי בלבנון. הנוכחים הפנו אצבע מאשימה לעבר סוריה השכנה והטילו עליה את האחריות לפיצוץ, בו נהרגו שבעה בני אדם נוספים ונפצעו עשרות רבות. ראש מחנה ה-"14 במארס", סעד א-דין אל-חרירי, הגיע אף הוא לכיכר השוהדא, בה החל מסע ההלוויה. מדובר באותו מקום שבו החלה בפברואר 2005 תנועת המחאה שהובילה להוצאת הכוחות הסורים מלבנון בעקבות רצח ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי.

משוריינים של צבא לבנון ברחובות ביירות, הבוקרצילום: אי–פי

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, תלה גם הוא את האשמה לרצח במשטרו של אסד. לדבריו, אמנם אין עדיין ודאות גמורה בדבר זהות האחראים לפיגוע, אולם "כל הרמזים מצביעים על כך שמדובר במבצעים ששלחה סוריה". ארה"ב הודיעה כי בכוונתה לסייע לממשלת לבנון בחקירת ההתנקשות.

אתמול דווח כי חיזבאללה דוחה את העברת חקירת הפיצוץ לידי בית הדין הבינלאומי בהאג. על פי העיתון א-שרק אל-אווסט, מחקירה ראשונה של הרצח עולה כי השתתפו בו כ-20-30 בני אדם וכי מכוניות ממולכדות נוספות הוצבו לאורך מסלול נסיעתו של אל-חסן.

ויסאם אל-חסן היה מוכר בעמדתו האנטי-סורית, ופעל להפללת גורמים בלבנון המזוהים עם המשטר הסורי. לאחרונה דווח בתקשורת הלבנונית כי אלחסן עמד מאחורי מעצרו של , בחשד כי במהלך ביקור בסוריה הוכנסו לרכבו מטענים רבי עוצמה, במטרה להכניסם אל תוך לבנון. כוחות הביטחון העריכו כי סמאחה פעל לפי הוראות ישירות שקיבל מהיועצת הבכירה של נישא סוריה ד"ר בות'יינה שעבאן, וכי המטענים היו מיועדים לפיצוץ בכל רחבי לבנון על מנת להביא למתיחות בין הפלגים השונים.

חיילים לבנונים בשכונת טריק אל-ג'דידה, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ