הפריץ והעיירה |

ביקור אמיר קטאר בעזה גורם לחמאס להודיע שהמצור נגמר

זהו ביקור ראשון של מנהיג מדינה ברצועה מאז עליית חמאס לשלטון ב-2007. חמאס הודיע אתמול כי משמעות הביקור היא שהמצור הגיע לסיומו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

חג הקורבן המוסלמי יתחיל השנה אמנם רק ביום שישי, אך מבחינת חמאס החגיגות החלו כבר היום ברצועת עזה. ביקורו של אמיר קטאר, חמד בן ח'ליפה אל-תאני, הוא נקודת ציון היסטורית: לא רק שמנהיג ערבי ראשון מבקר ברצועה מאז השתלט הארגון על עזה בהפיכה אלימה ביוני 2007, אלא שמדובר בשליט קטאר – לא פחות.

קטאר היא אמנם נסיכות נפט קטנטנה במונחים ערביים, אך היא הפכה לאחת המעצמות במזרח התיכון, בין היתר בשל מעמדה בליגה הערבית כאחת משתי המדינות המובילות את המחנה הסוני מול הציר השיעי, בגלל עושרה הרב וכמובן – הודות לבעלותה על כלי התקשורת החשוב במזרח התיכון – רשת אל-ג'זירה.

ואכן, משעות הבוקר החלו השידורים המיוחדים בערוץ הקטארי: שוב ושוב שודרו תמונות שהציגו את ההערכות של כוחות הביטחון של חמאס בצד הפלסטיני של מעבר רפיח, את משמר הכבוד של שוטרי הארגון, את חברי הפרלמנט מטעמו וכמובן גולת הכותרת – טקס הנחת אבן הפינה לעיר הפלסטינית החדשה שתוקם בסמוך לחאן יונס: "חמד", על שמו של הספונסר. בטקס נאם ראש ממשלת חמאס והמועמד לראשות הלשכה המדינית של הארגון, איסמעיל הנייה, שהודיע לנוכחים ובראשם לאל-תאני ולרעייתו  השייח'ה מוזה (שבלטה בלבושה הייחודי בקהל) על "שבירת המצור" הישראלי על עזה.

אמירות מסוג זה פוגעות לכאורה בתעמולה האנטי-ישראלית, המבליטה בשבועות האחרונים מחדש את "עוולות המצור", אולם הנייה הבין כי הוא יכול להצטייר כעת כמנצח גדול ולשפר את תדמיתו בעיני תושבי הרצועה בפרט ואצל הפלסטינים בכלל. הנה, מבלי שחמאס נכנע לדרישות הרביעייה הבינלאומית בדבר ההכרה בישראל, הוסר המצור. אמנם כמה פעילי שמאל מתעקשים עדיין כי יש מצור שכזה, אך בעבור הנייה הודעה על שבירת המצור משתלמת הרבה יותר מההשלכות השליליות של הביקור היום על מעמד הרשות בגדה והעומד בראשה, מחמוד עבאס (אבו מאזן), ברורות. בעוד עבאס וממשלת פיאד מסובכים במשבר כלכלי ומתקשים לשלם משכורות בזמן, זוכה חמאס לתרומה של רבע מיליארד דולרים – הון עתק במונחים פלסטיניים. שליט קטאר בוחר לבקר דווקא בעזה ולא ברמאללה ומעניק את כספו דווקא לארגון שהשתלט בכוח על הרצועה. ניתן לנחש שמעמדם הנחלש של אבו מאזן והפתח בדעת הקהל הפלסטינית ייפגע עוד יותר בעקבות הביקור, על שלל הפרויקטים הכלכליים הנלווים אליו.

קטאר מבחינתה הבהירה היום כי אינה מוכנה להמשיך בהעמדת הפנים. מבחינת אל-תאני, המציאות הפוליטית והביטחונית בשטחים הפלסטיניים יצרה שתי ישויות מדיניות נפרדות – האחת של הרשות ושל הפתח בגדה, והשנייה של חמאס בעזה. אמיר קטאר שמר עד כה על כבודו של אבו מאזן, אך לא עוד. הביקור שלו שולח מסר לפלסטינים בגדה ובעזה, כי הפיצול הפך מזמני לקבוע וכי הישות השולטת בעזה קרובה אליו הרבה יותר מבחינה אידיאולוגית.

יש לציין כי אל-תאני ספג השפלה פומבית צורבת מצד הנהגת חמאס בעזה רק בנובמבר 2011, כאשר היא דחתה על הסף את הסכם האחדות שחתמו עליו אבו מאזן וראש הלשכה המדינית היוצא של הארגון חאלד משעל בדוחא, בירת קטאר. הגעתו של אל-תאני לעזה היא לכאורה הכרה בבכורה של הנהגת עזה במאבק הכוחות בתוך החמאס. ואולם, עם זאת, ייתכן שהאמיר מקווה שבעזרת הממון הרב שבחר להשקיע בעזה, יצליח להרחיק את חמאס מאיראן ומסוריה. כעת יהיו בידיו מנופי לחץ גדולים יותר על הנהגת חמאס, שתסכים בכל זאת לאחדות עם פתח. 

שליט קטאר בן ח'ליפה אל-תאני לצד ראש ממשלת חמאס הנייה, היום ברצועהצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ