פיצוצים אירעו הלילה במתקן צבאי בחרטום; סודאן מאשימה את ישראל

במשך שעות ארוכות הכחישה ממשלת סודאן שהפיצוצים נגרמו כתוצאה מתקיפה אווירית, אך בצהריים שינתה עמדתה: 4 מטוסים ישראלים תקפו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סדרת פיצוצים עזים אירעה הלילה (רביעי) במתקן הצבאי אל-ירמוק שבחלקה הדרומי של חרטום, בירת סודאן. אחרי שעות ארוכות של שתיקה, במהלכן לא נמסרו פרטים על נסיבות הפיצוץ, מסרו בצהריים גורמים בממשלת סודאן כי הפיצוץ הוא תוצאה של תקיפה אווירית שבוצעה על ידי ארבעה מטוסי קרב ישראלים. בירושלים טרם הגיבו רשמית לדברים.

שר ההסברה של סודאן, אחמד בילאל, אמר במסיבת עיתונאים שכינס בעקבות הפצצת המתקן כי לארצו יש את הזכות להגיב על ההתקפה בפעולות תגמול נגד אינטרסים ישראלים. הוא אישר שמדובר במפעל נשק, אך הכחיש שיוצרו בו אמצעי לחימה בלתי חוקיים לפי הדין הבינלאומי. השר ציין עוד שלסודאן ראיות - כאלו שנמצאו בשטח ובהקלטות -  לכך שישראל היא שעומדת מאחורי ההפצצה. 

דובר צבא סודאן אמר כי המטוסים הישראלים חדרו למרחב האווירי של המדינה מכיוון מזרח תוך שהם משבשים את מערכות המכ"ם של צבא סודאן. אתרי חדשות בסודאן מציינים כי מפעל לירמוק הוא המפעל המרכזי של התעשייה הצבאית הסודאנית וכי לפי החשד הוא הוקם בסיוע איראני.

הפיצוץ במתקן הצבאי בחרטום אירע אחרי חצות. בתחילה טענו בכירים סודאנים כי הפיצוץ הוא תוצאה של תאונה במהלך פעולות תחזוקה באחד המחסנים. ואולם, תושבים באזור סיפרו לאתר "סודאן טריביון", שבסיסו מחוץ לסודאן, כי שמעו רעש דומה לזה של טיל וכמה שניות לאחר מכן התרחש פיצוץ עז. עוד דווח כי לפחות שני בני אדם נהרגו בפיצוץ במפעל הנשק, וכי עדי ראייה דיווחו על מכתש גדול שנפער במרכז המתחם.

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי לדברי תושבים, מטוסים חלפו בשמי האזור. המתקן מוקף בגדרות תיל ונמצא במרחק של כשני קילומטרים מהכביש המהיר הראשי באזור. גורם המעורה בעבודת המתקן מסר כי המחסנים העיקריים שנמצאים בו - לא נפגעו.

פקידים בכירים בירושלים סירבו להתייחס לשאלות על מעורבות ישראלית אפשרית באירוע. ואולם, בשנים האחרונות תקף צה"ל כמה שיירות שהובילו אמצעי לחימה בשטח סודאן בדרך לרצועת עזה. כמו כן, חוסלו מן האוויר גורמים שמעורבים ברשת ההברחות של חמאס מפורט סודאן לעזה.

בחלק מהמקרים הקודמים הטילה ממשלת סודאן את האחריות על ישראל, אולם עד היום סירבה ישראל לקשור עצמה, באופן רשמי, לאף אחד מהאירועים. חשוב לציין כי עד כה בוצעו המתקפות סמוך לפורט סודאן ובאזורים הסמוכים לים סוף וכי ככל הידוע מדובר בפעם הראשונה בעומק המדינה, סמוך לעיר הבירה.

גורמי הצלה סודאנים מסרו כי הפיצוצים נגרמו בין היתר מהתלקחות אמצעי הלחימה הרבים והתחמושת שנמצאת במתקן. פקידי ממשל רשמיים מסרו כי איש לא נפגע, אולם נזק נגרם לכמה מבנים אזרחיים הנמצאים בסמוך למתקן וכן למפעל קוקה קולה, הנמצא בסמוך. עשן רב היתמר באזור במשך שעות עד שכובתה בסביבות השעה 3:30.

שר ההגנה הסודאני, עבד אל-רחמן חאדר, אמר לסוכנות הידיעות הסודאנית כי כוחות הביטחון פתחו בחקירת האירוע. הוא לא מסר פרטים נוספים. מושל מחוז חארטום שלל את האפשרות שהפיצוצים נגרמו כתוצאה מתאונה ומסר כי כמה אזרחים אושפזו עקב שאיפת עשן.

צילום: אי-אף-פי

"שמעתי רעש חזק דומה לזה של מטוס, אבל לא ראיתי הבזק אור כלשהו", סיפר אחד מתושבי האזור לסוכנות הידיעות הצרפתית", "מיד אחר כך שמעתי שני פיצוצים וראיתי אש גדולה פורצת מהמתחם". אישה סודאנית אחרת סיפרה: "ראיתי מטוס נע ממזרח לכיוון מערב ואז שמעתי פיצוצים. היה הפרש מסוים ביניהם".

דו"ח שפרסם גוף מחקר שוויצרי עצמאי בחודש שעבר מציין כי למתקן הצבאי הסודאני יובאו בעבר אמצעי לחימה מתוצרת סין. משם, הועברו אמצעי הלחימה לאזור דרפור. מהדו"ח לא ברור אם המתקן שימש כגוף מקבל בלבד או שמא הוא שימש ל"אריזה מחדש והרכבה" של כלי נשק. 

ב-1998 פרסם ארגון זכויות האדם Human rights watch דו"ח הנסמך על מידע שהעבירו ארגוני התנגדות סודאנים, ולפיו במתקן מאופסן נשק כימי עבור עיראק. סודאן הרשמית הכחישה את הטענות בתוקף. לפני כחודשיים תקפה ארה"ב בטילי שיוט מפעל תרופות בצפון חארטום שלטענת וושינגטון קשור לייצור נשק כימי. לא ברורה מידת המהימנות של טענה זו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ