הפסקת האש בסוריה נכנסה לתוקף: לפחות 16 איש נהרגו ברחבי המדינה

מאז הבוקר בו נכנס לתוקפו ההסכם שתווך בידי שליח האו"ם, נהרגו במדינה לפחות 21 בני אדם מאש הצבא על מפגינים באידליב ודמשק, בה התפוצצה מכונית ממולכדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפסקת אש בסוריה נכנסה לתוקפה הבוקר (שישי) בשעה 6:00. צבא סוריה הודיע כי יכבד את הפסקת האש הזמנית שהושגה בתיווך השליח המיוחד של האו"ם והליגה הערבית לסוריה, לאחדר ברהימי. עם זאת, הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה אחרי הצהריים כי 5 בני אדם נהרגו ו-32 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בשכונה בדרום דמשק. לא ברור מי אחראי למעשה. בשעות הבוקר נהרגו שמונה בני אדם מירי של כוחות הצבא בדמשק, ו-8 הרוגים דווחו גם בחומס. על פי הדיווחים הצבא הסורי מפגיז גם באידליב ובדרעא.

הטלוויזיה הממלכתית של סוריה שידרה את הצהרת הצבא על הפסקת האש הזמנית שתימשך במהלך ארבעת ימי חג הקורבן (עיד אל אדחא). עם זאת, צוין בהצהרה כי הצבא "שומר לעצמו את הזכות להגיב לכל מעשה טרור". עוד נאמר כי תגובה צבאית תבוא במידה שהמורדים יחליטו לנצל את הפסקת האש על מנת לקדם את כוחותיהם ולבסס את אחיזתם באזורי הלחימה.

לוחמי צבא סוריה החופשית הודיעו בתגובה כי יכבדו את הפסקת האש וקראו לשחרור כל האסירים המוחזקים בידי כוחות הביטחון. ואילו השליח המיוחד ברהימי אמר כי הוא מקווה שהפסקת האש הזמנית תסלול את הדרך לפתרון פוליטי קבוע שיסיים את הלחימה הנמשכת במדינה קרוב ל-20 חודשים.

לוחמים בצבא סוריה החופשי. הפסקת האש אמורה להמשך במהלך ארבעת ימי חג הקורבן צילום: רויטרס

זמן קצר לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש דיווח המוקד הסורי לזכויות אדם כי כוחות הצבא פתחו באש לעבר תהלוכת מחאה שיצאה ממסגד בשכונת אל קאבון בדמשק. על פי הדיווח, התהלוכה יצאה ממסגד בתום תפילת הבוקר של החג ואנשי כוחות הביטחון שהיו באזור ירו לעברם מנשק קל ופיזרו גז מדמיע. כתוצאה מהירי מתו לפחות ארבעה בני אדם. במקביל דווח על לפחות 4 בני אדם שנהרגו כשטנקים וצלפים של הצבא פתחו באש בפרבר של דמשק.

דיווחים על הרוגים הגיעו הבוקר גם מאזור חומס. שם נהרגו לפחות 8 בני אדם מאש כוחות הצבא. דובר של מועצת המהפכה באידליב, עלא אדין יוסף, אמר בראיון ל"אל ג'זירה" כי שום דבר לא השתנה בעקבות ההכרזה על הפסקת האש וכי כוחות הביטחון והצבא ממשיכים להפגיז מספר כפרים במחוז הצפוני.

רוב אירועי הירי התרחשו בשעות הבוקר בתום תפילת החג, כאשר הפגנות ותהלוכות נגד המשטר יצאו ממסגדים ברחבי המדינה. גם נשיא סוריה אסד השתתף בתפילת החג באחד מהמסגדים בדמשק, והטלוויזיה הסורית שידרה את הביקור והתפילה.

ההודעה על הפסקת האש התקבל בפסימיות בוושינגטון, שטענה כי המשטר הסורי טרם הוכיח את יכולתו לכבד הסכמים ולנצור את האש. בהצהרה מטעם משרד החוץ שפרסמה הדוברת ויקטוריה נולנד נאמר כי "התקווה שלנו היא שסוריה תעמוד במילתה גם במעשים ולא רק במס שפתיים, אנו נעקוב אחר ההתרחשויות מקרוב".

רוסיה פרסמה אתמול הודעת תמיכה בסוריה וקדמה את הפסקת האש. דובר משרד החוץ הרוסי אלכסנדר לוקשביץ אמר כי תכנית הפסקת האש פותחת את הדלת לפתרון פוליטי לסיום הלחימה במדינה. הוא הוסיף עוד כי ארצו מקווה שהמוסלמים יוכלו להנות מחג הקורבן ללא חשש לחייהם ולחיי יקיריהם.

מועצת הביטחון של האו"ם ובה סין תמכו בהצעת הפסקת האש של ברהימי. "אנו מקווים שכל הצדדיים המעורבים יאמצו את הגישה הפייסנית וינקטו בצעדים קונקרטיים לעבוד בשיתוף עם השליח המיוחד ברהימי על מנת לשמור על השקט.

ואילו כוחות האופוזיציה בסוריה הודיעו כי הם מביעים ספקנות בכוונות המשטר הסורי לדבוק בהפסקת האש. "אין לנו שום אמון במשטר המתיר את דמם של המוסלמים" נאמר בהודעה שפורסמה באינטרנט.

מוקדם יותר אתמול הודיעה סעודיה כי היא גירשה משטחה שלושה דיפלומטים סורים העובדים בקונסוליה בעיר ג'דה. בחודש שעבר גירשה סעודיה את השגריר הסורי בריאד. מאז פרוץ המהומות הביעה ריאד תמיכה גלויה בפעולות המורדים ומתנגדי המשטר בסוריה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ