נמשכות הפצצות חיל האוויר בדמשק; 150 הרוגים מתחילת הפסקת האש

ביומה השלישי של הפסקת האש שיזם שליח האו"ם לסוריה, המשיכו מטוסי חיל האוויר של משטר אסד להפציץ שכונות סוניות באזור הבירה

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

שלושה ימים לאחר תחילת הפסקת האש הזמנית בין הצבא למורדים בסוריה, נמשכו היום (ראשון) הפגזות כבדות של הצבא ברחבי המדינה. מאז יום שישי, נהרגו שם לפחות 150 בני אדם, מתוכם 116 איש רק ביום שישי, כך על פי דיווחי ארגון זכויות אדם סורי. גורמים באופוזיציה הסורית דיווחו כי מטוסים של חיל האוויר הפציצו מטרות בשכונות סוניות במזרח הבירה דמשק

על פי ארגון זכויות האדם שמושבו בבריטניה, בין ההרוגים היו לפחות 53 אזרחים, 50 מורדים וכ-40 חיילים בצבא הסורי. רוב ההרוגים היום באזור דמשק וחאלב. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה על ההרוגים והאשימה את המורדים בדמשק בהפעלת מכונית ממולכדת בלב הבירה. המורדים, מצידם, האשימו את הצבא בפתיחה באש לעבר אזרחים בצפון המדינה ובהפגזות חסרות הבחנה בדמשק.

בסרטון שצולם היום בסוריה, נראה מיג סורי במהלך הפצצה בפרבר המזרחי של דמשק. ניתן לשמוע את הצלם צועק "אללה אכבר" ומציין את התאריך 27 באוקטובר, כהוכחה לכך שהצילום בוצע במהלך היום השני של הפסקת האש. לדברי הצלם, המיג המצולם מטיל פצצות מצרר על אזורים מאוכלסים.

המורדים בסוריה וצבא המשטר החליפו בסוף השבוע האשמות בכל הקשור להפרות הסכם הפסקת האש. בהודעה שפרסמה המועצה הלאומית הסורית, שמאגדת את רוב פלגי האופוזיציה, נמסר כי בשני ימי החג נרשמו 292 הפרות של ההסכם רובן בדמשק, בחאלב ובאידליב, ואזרחים רבים נעצרו.

מנגד, במשטר הסורי טענו כי המורדים ניצלו את ההפוגה כדי לערוך הפגנות מחאה נגד המשטר, שיצאו מהמסגדים לאחר התפילות, וכן כדי לתקוף מחסומים של כוחות הביטחון. בדיווחי הטלוויזיה הסורית הואשמו המורדים בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לכנסייה בדיר א-זור. איש לא נפגע בפיצוץ.

עימותים פרצו אתמול גם באזורי הכורדים הנוצרים בחאלב, בין חמושים כורדים (PKK) וכוחות המורדים. על פי ארגון זכויות האדם, העימותים גבו את חייהם של 19 מורדים סורים ו-10 חמושים כורדים. לטענת הכורדים, המורדים הפרו סיכום מוקדם עמם לפיו לא ינהלו קרבות באזורם. לדברי גורמים באופוזיציה, ההתנגשות עם הכורדים מוכיחה כי אין תיאום בין כל פלגי האופוזיציה וכי המורדים לא פועלים לפי אסטרטגיה ברורה ויש תחושה של חוסר שליטה במצב. 

אתמול בשעה 6:00 נכנסה לתוקף הפסקת אש בין כוחות הצבא למורדים, לכבוד ארבעת ימי חג הקורבן (עיד אל אדחא). הצבא פרסם הודעה לפיה החיילים הגיבו לאש המורדים שהפרו את הפסקת האש של האו"ם שהוסכמה בין הצדדים על מנת לציין את יום החג עיד אל אדחא. מנהיגי המורדים בחאלב הודיעו היום כי הפסקת האש חסרת כל ערך וכי הי "תינוק שנולד מת".

צבא סוריה הודיע אתמול כי יכבד את הפסקת האש הזמנית, שהושגה בתיווך השליח המיוחד של האו"ם והליגה הערבית לסוריה, לאחדר ברהימי. עם זאת ההרג נמשך אתמול והיום.

ארגון זכויות האדם מדווח שהיום נהרגו לפחות חמישה בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לכנסיה בעיר דיר א-זור הסמוכה לגבול עיראק. לפי הטלוויזיה הממלכתית, "קבוצות טרור חמושות שוב הפרו את הפסקת האש כשפוצצו מכונית בחזיתה של כנסיה בדיר א-זור, וגרמו לנזק רב". הדיווח לא הזכיר נפגעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ