הארץ

חג החאג' המוסלמי שחל בימים אלה, בו עולים לרגל לעיר מכה שבסעודיה, נחשב לאירוע השנתי שבו מתכנס המספר הגדול ביותר של אנשים בעולם. לדברי חוקרי הסביבה, שהייתם של בני אדם כה רבים במקום אחד במשך מספר ימים גורמת לנזקים סביבתיים קשים. הבי-בי-סי מדווח כי הרשויות נוקטות השנה בפעולות לצמצום הנזקים, בתקווה שהחג יהפוך ל-"חאג' ירוק".

יש הטוענים שבימי החאג' הופכת מכה לאחת הערים המזוהמות בעולם. כמויות הפסולת האדירות, העשן שנפלט מהאוטובוסים והמכוניות, והעלייה החדה בצריכת האנרגיה על ידי בתי המלון – כל אלה גורמים לנזקים סביבתיים קשים.

"מרבית עולי הרגל אינם מתעניינים בשמירה על הסביבה", מודה עבד אל עזיז סרוג'י, מומחה לפיזיקה סביבתית באוניברסיטת אום אל-קורה במכה. סרוג'י מציין באופן מיוחד את המספר העצום של בקבוקי המים מפלסטיק אותם משאירים המבקרים במקום. "הבקבוקים מיוצרים מנפט וגורמים לזיהום סביבתי קשה". הררי האשפה ועשרות מיליוני בקבוקי הפלסטיק לא מגיעים לפחי המיחזור, אלא מתגוללים ברחובות מכה ובאתריה הקדושים.

מכה ביום חול לעומת הדוחק של החג

עקב כך, מבקשות הרשויות המקומיות לעודד את שלושת מיליון המבקרים לקיים השנה "חאג' ירוק". ראש עיריית מכה, אוסמה אל-באר, הצהיר על כוונתו להפוך את המסגדים בעיר ל"ידידותיים לסביבה". "פרסמנו מכרז להקמת תחנת אנרגיה סולארית, שתספק תאורה למסגדים, לבתי המלון, לרחובות ולמנהרות במכה", אמר.

הוא הציע שתי דכים נוספות להפחתת הזיהום הסביבתי: איסור על שימוש במכוניות בחלקים נבחרים של העיר ופיזור פחי מיחזור ברחובות. עם זאת הוא מודה כי "בעיית השינויים האקלימיים אינה בעדיפות גבוהה" בעיני העולים לרגל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ