האחים המוסלמים במצרים: השריעה תהיה הבסיס העיקרי לחוקה החדשה

ניסוח החוקה במצרים יסתיים בעוד כמה שבועות והתנועה הסלפית לוחצת על האחים ליישם את חוקי השריעה. אישור נוסח החוקה יובא למשאל עם

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תנועת האחים המוסלמים במצרים הודיעה אתמול (רביעי) שהיא מבקשת להפוך את לבסיס העיקרי לחוקה החדשה שתונהג במצרים. עם זאת, התפקיד שתמלא השריעה בחוקה החדשה מנוסח במעורפל בהודעת האחים המוסלמים.

נראה שההודעה היא מצד אחד ניסיון להגיב ללחץ של התנועה הסלפית, הקיצונית מתנועת האחים המוסלמים, שטענה בשבועות האחרונים שתנועתם מכוונת להציג חוקה מצרית חדשה על בסיס השריעה. מצד שני ההודעה נועדה להרגיע את החילונים והליברלים החוששים מפני איסאלמיזציה של החוקה.

החוקה החדשה מנוסחת בימים אלה על ידי "מועצת חוקה" המורכבת ממאה חברים. במועצה יש רוב גדול לאחים המוסלמים ולתנועה הסלפית. ניסוח החוקה עתיד להסתיים בתוך כמה שבועות. לאחר מכן יובא הנוסח לאישור במשאל עם בתוך 30 ימים.

צעיר מקניט נערות עם כיסוי ראש בקהיר, בסוף השבוע האחרוןצילום: אי–פי

המחלוקת בעניין החוקה נסבה בעיקר על ניסוח האופן שבו תתייחס לשריעה. בחוקת מצרים הישנה נאמר כי "עקרונות השריעה" יהיו בסיס לחוק במצרים. רוב הליברלים והחילונים מעדיפים את הניסוח הזה, שמותיר מרחב תמרון לחוק ביחס לשריעה. הסלפים, לעומת זאת, מבקשים לשנות את הניסוח ולומר ש"פסיקות השריעה" יהיו הבסיס לחוק המצרי. בכך יהפכו חכמי ההלכה למנסחי החוקים במדינה.

האחים המוסלמים מסרו בהודעתם כי "עקרונות השריעה" יהיו בסיס החוקה, אך הוסיפו סעיף שמסביר כי "עקרונות השריעה" כוללים את "פסיקות ההלכה" של השריעה שהתקבלו על ידי חכמי דת ו"המקורות המקובלים" של הפרשנות לקוראן. , למשל, הקו של האחים המוסלמים שמרני וקרוב לזה של הסלפים. לפיו, השוויון בין נשים לגברים הוא לפי חוקי השריעה.

האחים המוסלמים נזהרים עם זאת בהודעתם שלא לדרוש יישום מידי של עונשי השריעה. לפי ההודעה, יש ליישם את השריעה רק לאחר שהתנחלה בלבבות האנשים. יוסרי חאמד, דובר המפלגה הסלפית א-נור, מסר בתגובה להודעת האחים, שההבהרות הללו "מקובלות עלינו". בסוף השבוע מתכוונים הסלפים לקיים תהלוכה שתיקרא לחוקה המבוססת על השריעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ