בריטניה שוקלת הצבת מטוסי קרב במפרץ הפרסי

על פי דיווח ב"אינדיפנדנט", לונדון מתכוננת לאפשרות של עימות מזוין עם איראן, ודנה בנושא עם איחוד האמירויות. החלטה סופית בנושא צפויה בקרוב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בריטניה שוקלת לשלוח מטוסי קרב למפרץ הפרסי, לקראת האפשרות של עימות מזויין עם איראן. כך מפרסם הבוקר (שישי) האינדיפנדנט הבריטי. על פי הדיווח, המהלך מגיע לאחר שיחות עם בכירים באיחוד האמירויות הערביות בנוגע להגברת הנוכחות הבריטית באזור המפרץ לנוכח הצהרות ישראל על תקיפה אפשרית באיראן ואי היציבות הגדולה במזרח התיכון.

את ההחלטה האם לשלוח את מטוסי הקרב יקבל ראש הממשלה הבריטי, דיויד קמרון, לאחר שיערוך שיחות נוספות עם מנהיגי מדינות המפרץ בהם שליטי דובאי ואבו דאבי. על פי האינדיפנדנט, הודעה רשמית בנושא צפויה להתפרסם בקרוב.

העיתון הבריטי כותב כי הגעתם של כלי הטיס לאזור צפויה להגדיל את חוסר הביטחון של האיראנים, גם אם תינתן להם הבטחה שהמהלך לא מכוון נגדם. שר הביטחון הבריטי, פיליפ המונד, אמר אתמול כי על מדינות אירופה להיות מוכנות "לקחת חלק גדול יותר ביחס לצפון אפריקה והמזרח התיכון".

מטוס יורופייטר טייפון. התוכנית היא להציב את המטוסים באבו דאביצילום: בלומברג

שר הביטחון, אהוד ברק, נמצא כעת בלונדון, ועל פי הדיווח בעיתון הוא "מודע לחלוטין" לכוונה לשלוח מטוסים בריטיים למפרץ הפרסי ותומך בה. הבריטים במקביל ממשיכים לקרוא לישראל לגלות איפוק ביחס לסוגיה האיראנית וטוענים כי הסנקציות הכלכליות המוטלות על המדינה משפיעות מאוד על יציבות השלטון בטהראן.

שלשום אמר ברק בראיון ל"טלגרף" הבריטי כי החלטתה של איראן להסב 38% ממאגרי האורניום המועשר שבידיה לדלק עבור כור המחקר המדעי שלה "מאפשרת את דחיית רגע האמת בשמונה עד עשרה חודשים".

העיתון מדווח מפי מה שהוא מגדיר כמקורות צבאיים ודיפלומטיים בכירים כי ראשי הצבא הבריטי בוחנים הצבת מטוסי קרב בבסיס אל דפרה באבו דאבי שמשמש כרגע את הצבא האמריקאי והצבא הצרפתי. הכוונה היא לשלוח את המטוסים כאמצעי לחיזוק הביטחון אבל גם למקרה שהאיראנים ינסו לחסום את מיצרי הורמוז – דרכם עוברים 40% מאספקת הדלק העולמית.

ממשרד ההגנה הבריטי נמסר לעיתון בתגובה כי "בריטניה פורסת מטוסי קרב באזור איחוד האמירויות כחלק מתוכנית האימונים השגרתית וכדי להפגין את המחויבות הצבאית לאיחוד האמירויות ולביטחון של האזור בכלל. יש לנו אינטרסים משותפים עם שותפותינו במפרץ בשמירה על השלום והיציבות באזור, ותרגילים כאלו מאפשרים לנו להתאמן על עבודה משותפת". עוד נמסר כי "פריסות אלו לא נעשו בשל חששנו מתוכנית הגרעין האיראנית. הממשלה לא מאמינה שפעולה צבאית נגד איראן היא דרך הפעולה הנכונה בעת הזו, למרות ששום אופציה לא הורדה מהשולחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ