ההתלקחות הבאה בסיני היא רק עניין של זמן

רצח 3 שוטרים והפגנות סוערות מעידים על הקרע בין ההנהגה המצרית וראשי השבטים. קרע שרק מוסיף חומר בערה להר הגעש המעשן שהוא סיני

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

רצח שלושה שוטרים, צמיגים בוערים, הפגנות נגד הנשיא מוחמד מורסי, סירוב של ראשי השבטים הבדואים להגיע לקהיר כדי לדון על בעיות הביטחון של סיני, ביקורת נוקבת של האופוזיציה על אופן הטיפול במצב בחצי האי- כל אלה הם רק הסימפטומים הגלויים של הר הגעש המעשן שהוא-הוא צפון סיני, ושמתכונן במהירות להתפרצות הבאה.

ההתכתשות בין חמושים, כנראה חברים בארגונים אסלאמיסטים קיצוניים, לבין אנשי המשטרה הגיעה לשיאה בשבת, כאשר שלושה שוטרים נהרגו מיריות. מיד אחר כך, החליטו שוטרי תחנת המשטרה באל-עריש לצאת להפגנה ולחסום כבישים, בשל מה שהם הגדירו כזלזול בביטחונם ובביטחון האזרחים. אליהם הצטרפו תושבים מאל-עריש ובני שבטים מן הכפרים הסמוכים, אשר חסמו את הכבישים הראשיים שמובילים לעיר.

מאוחר יותר הצטרפו למחאה גם שוטרים מתחנת שייח' זוויד, שנטשו את התחנה ואילצו את הצבא לאייש אותה בחיילים. שר ההגנה עבד אל-פתח אל-סיסי ושר הפנים אחמד גמאל-אל-דין נזעקו להגיע לאל-עריש כדי לקיים שיחות הרגעה עם ראשי השבטים. אלא שבמקום להיפגש עמם הסתפקו שני השרים בשיחה עם מושל המחוז, אשר הודיע מצדו על פיטוריו של הממונה על המודיעין באזור. קיצור הביקור עורר את חמתם של ראשי השבטים שכבר המתינו בבניין מנהלת המחוז, ומשהוסבר להם כי לשרים לא יהיה זמן לשוחח עמם, הם יצאו לכביש הראשי והבעירו צמיגים. למחרת הם הוזמנו לקהיר כדי להיפגש עם שר הפנים, אך הם הודיעו כי אינם כלי משחק, וכי אם השר רוצה להיפגש איתם שיגיע אליהם.

הפגנה מול מטה מחוז אל-עריש בסיני, ביום ראשוןצילום: אי–פי

הקרע הזה בין ההנהגה האזרחית והצבאית של מחוז אל-עריש לבין ראשי השבטים מגיע דווקא בתקופה קריטית, בה מנסה הצבא לגייס את השבטים לשיתוף פעולה הדוק יותר נגד הארגונים הרדיקאליים, ובשעה שהממשלה עדיין לא התחילה אפילו לשקם את צפון סיני. בדף הבית שהקים ממשל סיני כדי לפרסם את הישגיו, אפשר לקרוא על פגישות רבות, על הבטחות, על ארוחות צהריים עם ראשי השבטים, אך התוכנית המפוארת שדיברה על השקעות גדולות היקף עדיין טמונה עמוק במגירה.

הרתיחה בסיני זולגת במהירות גם לקהיר, בה תקפו נציגי האופוזיציה את הממשל ואת הנשיא מורסי על אזלת ידם בהבטחת השקט בסיני. "מדוע לא פורסמו עד כה שמות המעורבים בהרג הקצינים המצריים בחודש אוגוסט?", דרש לדעת יו"ר מפלגת הוופד החילונית. פעילים פוליטיים בסיני שהתראיינו לרשתות הטלוויזיה המצרית דרשו מן הממשל להודות בפומבי שמבצע "נשר" (המבצע רחב ההיקף לטיהור סיני מארגוני טרור שהחל בחודש אוגוסט) נחל כישלון מוחלט, ולהעמיד לדין את הממונים על הביטחון. מתנדבי משטרה מאל-עריש דיווחו בתכנית טלוויזיה פופולארית, כי הנשק שמשרד הפנים חילק להם כדי להתמודד עם החמושים איננו מתאים ולא ראוי לשימוש אפילו כדי לפזר הפגנות.

בחודש אוגוסט נדמה היה שהצבא ומורסי מתכוונים לפעול באופן אינטנסיבי ורצוף נגד אותם ארגונים, ומורסי אף גייס את תמיכתם של חאלד משעל ואסמעיל הנייה, שהבטיחו לפעול נגד שלוחותיהם של ארגונים אלה בעזה. ואולם נראה כי חברי החוליות החמושות התכנסו אל האזורים ההרריים של מרכז סיני, והם שוהים כעת באתרים שבהם קשה לצבא סדיר לפעול. נראה גם כי הרגיעה היחסית שאפיינה את סיני בספטמבר, גרמה לדילול חלק מכוחות הצבא במקום. ממשלו של מורסי סבר כי יוכל לקדם את שיתוף הפעולה עם השבטים הבדואים, אולם כאשר אלה מבינים שההבטחות להשקיע בשטחיהם ולייצר עוד מקומות עבודה אינן מתגשמות, וכי הצבא אינו מצליח להתמודד עם הארגונים הקיצוניים, הם יצטרכו לבחון שוב את המשך שיתוף הפעולה עם השלטון המרכזי במצרים.

כאשר הנשיא מורסי שרוי במאבק פוליטי קשה עם התנועות הסלפיות הפוליטיות במצרים, וכאשר הארגונים הרדיקאליים מאשימים אותו ואת ממשלתו בכפירה, מתקשה מורסי להפעיל את מידת הנחישות הצבאית הנחוצה כנגד הארגונים הסלפים בסיני. הוא מנסה בינתיים לנווט את דרכו בין שני הזרמים הסלפים הללו, אבל חצי האי סיני אינו ממתין; בכל יום הוא עלול לפרוץ את מסגרת האלימות "השגרתית", להפיק פיגועים נגד ישראל ולסבך את מורסי בניהול מדיניות חוץ מול ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ