פליטות סוריות נמכרות בזול לגברים בעולם הערבי

למעלה מ-300 אלף פליטים סורים מתגוררים מחוץ לארצם בתנאי מצוקה ועוני מחפירים. החשש מהידרדרות הבנות לזנות גורם למשפחות להשיאן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים138
צבי בראל

סוזאן אל-דירי, פליטה סורית שמתגוררת ברובע "6 באוקטובר" בקהיר, עברה הסבה מקצועית מעוותת. היא הפכה שדכנית שמציעה את "סחורתה" הטרייה לגברים המצרים. היא מארגנת ארוחות ערב רבות משתתפים, שמוזמנות אליהן פליטות סוריות צעירות, לעתים ילדות. לידן היא מושיבה גברים מצרים שבאו לחפש כלות, ולו לזמן מה.

תמורת הזיווג גובה אל-דירי כ-5,000 לירות מצריות. בכסף זה היא פורשת רשת מודיעים בקהילת הפליטים הסורים, שתפקידם לאתר את הבנות. בירדן פועל משרד "מסודר" שמסדיר נישואין בין פליטות סוריות לגברים ירדנים. לפי הפרסום בעיתון הערבי ישראלי "כול אל-ערב", גם ערבים ישראלים עושים דרכם לירדן כדי להתחתן עם צעירות סוריות.

בטורקיה מדווחת העיתונות על סחר בנשים סוריות שמתגוררות מחוץ למחנות הפליטים ועל פריחה בבתי בושת בערים הטורקיות הסמוכות לגבול הסורי.

פליטים סמוך לרמתא שבצפון ירדן, לפני חודשיים. תנאי תברואה קשים במחנות הירדנייםצילום: אי–פי

למעלה מ-300 אלף פליטים סורים מתגוררים מחוץ לסוריה בתנאי מצוקה ועוני מחפירים. חלק מהמשפחות, החוששות מהידרדרות בנותיהן לזנות, מוכנות להשיא את הבנות, לפעמים בגיל 12-13, לפעמים ללא בקשת מוהר כדי לשמור על כבודן. משפחות אחרות מקבלות כ-200 דינרים ירדניים תמורת הבת, ובכך חוסכות את הוצאות פרנסתן.

ממשלת ירדן, שמודעת לתופעה המחפירה, פרסמה תקנה ולפיה לא יוכרו נישואין שאינם נערכים לפי החוק ואינם נרשמים אצל רשם נישואין מורשה. אבל משפחות פליטים רבות מתעלמות מהתקנה, למרות הסיפורים המחרידים שהבנות מספרות על חיי הנישואין החדשים שלהן. דף פייסבוק מיוחד, עם הכותרת "פליטות לא שבויות", מדווח על ניסיונן המר של נשים ובנות שהפכו שפחות חרופות במשפחות בעליהן; על גברים שהבטיחו להן כל טוב והשאירו אותן מחוסרות כל, ועל פסקי הלכה המתירים להינשא לנערות צעירות "כדי להגן עליהן מפני כל רע".

בכמה מקרים נאלצו משפחות להסכים לנישואי בנותיהן אחרי שעברו אונס במולדת הסורית או התאלמנו בקרבות ולא נמצא מי שיגן עליהן. פליטה סורית במצרים סיפרה לעיתון אל-מסרי אל-יום, שנאלצה להסכים לשידוך כי בהיותה גרושה לא הצליחה להשיג עבודה. בכמה מקומות עבודה הסכימו לקבלה תמורת שירותי מין.

אזרחים סורים במחנה הפליטים באב אל-סלאם בעיר אזאז שבגבול סוריה-טורקיה, בחודש שעברצילום: רויטרס

"זו בושה וחרפה לכל הגברים הערבים, שרואים בפליטה סחורה שאת ערכה נוקבים בדינרים ובלירות מצריות", כתב ד"ר שוכרי אל-הוזייל, פובליציסט פלסטיני שפרסם מאמר חריף נגד התופעה באתר דוניא אל-וטן. "היכן מידת הכנסת האורחים שלכם? האופן שבו אנחנו נוהגים בפליטות הסוריות הוא השפלה גדולה לא רק לפליטות, אלא לכל ערבי שמכבד את עצמו". אל-הוזייל אינו חוסך במלות גנאי בדבריו על אותם גברים שמסתתרים תחת מעטה חסוד של "הגנת כבוד האשה כדי לסחור בבשרה".

אבל ספק אם כתב האישום של אל-הוזייל נגד הגברים הערבים יחולל את השינוי שהוא דורש. "ילדות סוריות שנמסרות בחינם או כמעט בחינם לגברים - זה פיתוי גדול מדי", נכתב בעיתון הירדני אל-גאד. כתב העיתון מתאר כיצד צעירים ירדנים פרצו לבתי פליטים במחנה אל-זעתרי וצילמו נשים ובנות כדי להציען לנישואין. באחד המקרים התנפלו הפליטים על הירדנים והכו אותם מכות נמרצות. כוחות הביטחון נאלצו להתערב. "זה אונס בחסות השריעה", הגדירה פעילה בארגון ירדני לזכויות אדם את הנישואין הללו. אזרח ירדני שסירב להזדהות הגיב על כך: "שלא יתלוננו. אנחנו נותנים לנשים הסוריות חיים טובים יותר מאלה שיש להן בסוריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ