יממה לאחר הירי בשוגג על ג'יפ המג"ד, שוב כדורים תועים ברמת הגולן

לפי דיווחים, המורדים הצליחו לתפוס אחיזה בכפרים ברמת הגולן והצבא הסורי מנסה לכבשם מחדש. חמושים ירו למוות באחיו של יו"ר הפרלמנט הסורי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בשעות האחרונות השתלטו כוחות הכיבוי על שריפה שפרצה בשעות הצהריים (שלישי) בגבול ישראל עם סוריה, ברכס הבשנית שבמרכז רמת הגולן. האש הגיעה עד למרחק של כמה עשרות מטרים ממוצב צה"ל שנמצא במקום. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. ההערכה היא כי האש פרצה כתוצאה מהתלקחות עשבים שניצתו על ידי כדורים נותבים, שנורו במהלך חילופי אש בין חיילי צבא סוריה והמורדים, בכפרים הסוריים הסמוכים לגבול- ביר עג'ם וברייקה.

על פי הערכות מודיעיניות, המורדים הצליחו לתפוס אחיזה באזור זה ולהקים מעין מובלעת ביישובים אלה ובשטחים הפתוחים ובחורשות שסביבם, ובימים האחרונים מנסה הצבא הסורי לכבוש את הכפרים מחדש ולשוב ולמשול באזור. במהלך ניסיונות הכיבוש אף נכנסו בשבת טנקים סוריים לתוך ביר עג'ם ובכך הפרו, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, את הסכמות הפסקת האש בין ישראל וסוריה, אשר הושגו ב-1974 ואשר אוסרות כניסת טנקים לתוך האזור, שהוגדר כשטח חיץ.

חילופי האש בין כוחות המורדים וחיילי צבא סוריה מתרחשים סמוך מאד לגבול בין ישראל וסוריה ובדומה לשריפה שפרצה היום (שלישי), ספיחים של הירי זולגים לתוך שטח ישראל; אתמול אף נפגע ג'יפ של מפקד גדוד סיור בחטיבת גולני מכדורים תועים שנורו במהלך הקרבות בצדו השני של הגבול. לא היו נפגעים ורק לרכב נגרם נזק.

אירוע נוסף נרשם בערב יום כיפור, אז נפלו מספר פצצות מרגמה בתוך שטח ישראל. הפצצות נורו ככל הנראה על ידי הצבא הסורי כתגובה לירי המורדים, ונפלו במטעים הסמוכים לגבול, צפונה מהמקום בו פרצה הדליקה היום (שלישי). בסוף השבוע האחרון התלקחה גם כן אש סמוך לגבול, שוב כתוצאה מהתלקחות עשבים בשל פגיעת כדורים נותבים.

רכב צה"לי ברמת הגולן על רקע הכפר הסורי ברקה, היוםצילום: אי-אף-פי

גבי קוניאל, מנהל מטעי קיבוץ מרום גולן, שממזרח לו נפלו פצצות המרגמה ביום כיפור האחרון, ושמרוחק כמה קילומטרים בלבד מרכס הבשנית בו פרצה השריפה היום (שלישי), אמר ל"הארץ" כי "אין כל מתח או חשש. החשש שלי בימים אלה הוא לגשם שעדיין לא מגיע. אני מייחל כבר למבול שחיוני כל כך לחלקאות". לדבריו, "שגרת החיים נמשכת בכל ההיבטים- תיירות, חקלאות, חינוך. בימים אלה אנחנו קוטפים תפוחים מזן פינק ליידי במטעים הסמוכים לגבול, כמו תמיד, וללא כל פחד שמשהו עלול לקרות".

בתוך כך, קבוצה של חמושים הרגה היום (שלישי) ביריות את אחיו של יו"ר הפרלמנט הסורי, בשעה שנהג למקום עבודתו בדמשק; כך מסרה סוכנות הידיעות הממשלתית. על פי דיווח סוכנות סאנה, מוחמד אוסאמה לאחם, אחיו של יו"ר הפרלמנט ג'יהד לאחם, נהרג מהירי בשכונת מידאן בעיר. זהו מקרה נוסף בשורה של חיסולים של אנשי ממשל סורים, קצינים בכירים ותומכים בולטים אחרים במשטרו של הנשיא בשאר אסד.

החיסול נעשה יממה אחרי הקרבות הקשים ביותר שהתנהלו בעיר הבירה הסורית מזה חודשים, כחלק ממאבקם של המורדים להפיל את שלטונו של אסד, ולאחר פיצוץ מכונית התופת ליד מפקדת הצבא הסורי בעיר חמה בו נהרגו 50 אנשי ביטחון סוריים אתמול (שני). פעילים וכלי התקשורת רשמיים דיווחו על הפגזות מן האוויר בחלקים שונים של סוריה, בהם שכונות במחוז אדלב ובפרברי דמשק, ועל המשך הקרבות באזור חאלב ובכפרים ברמת הגולן. על פי דיווחים של ארגוני זכויות אדם, מאז שעות הבוקר (שלישי) נמנו כבר כ-35 הרוגים.

במקביל, יו"ר המועצה הלאומית הסורית עבד אל באסיט סידא האשים היום (שלישי) את הקהילה הבינלאומית בהפקרת ביטחונם של אזרחי סוריה. לדברי סידא, "הקהילה שמגדירה את עצמה כקהילת חברי סוריה עשתה מעט מאוד למען סוריה ולא הצליחה להביא לסיום הסבל וההרג". סידא אמר את הדברים ערב כינוס מיוחד של האופוזיציה הסורית, שיתקיים מחר (רביעי) בדוחא בירת קטאר, בניסיון להציג חזית אחידה של כל ארגוני האופוזיציה למשטרו של בשאר אסד.

הפצצות בחומס. יום שלישיצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ